Střechy

Rekonstrukce střechy: Je čas na menší opravu či kompletní výměnu?

Dobrý stav střechy, včetně kvalitní střešní krytiny a izolace, je rozhodující pro ochranu interiéru před povětrnostními vlivy. Dojde-li k jejímu narušení, je důležité zjistit stav střechy a určit složitost nadcházející rekonstrukce. U nových staveb se často jedná o jednoduchou výměnu střešní tašky. U starších domů však stoupá riziko, že se po jejím odkrytí objeví závady, kvůli kterým se oprava časově protáhne a cenově podraží. Pokud se ale podaří rekonstrukci zdárně dokončit, máte vystaráno na několik desítek let dopředu.

Mechanicky poškozená střecha, kterou do domu zatéká, snaha vybudovat obytné podkroví či opotřebovaná krytina kazící dojem z nové fasády. I to jsou důvody, které mohou vést k rozhodnutí rekonstruovat střechu. V prvním kroku se vždy vyplatí poradit se s odborníky – pokrývačem nebo statikem, kteří vám nabídnou nezkreslené informace o stavu střechy a pomohou navrhnout případná řešení. Jsou nutné pouze drobné opravy, je nezbytná výměna střešního pláště anebo dokonce i oprava konstrukce krovu? Tyto odpovědi vám pomohou určit rozsah rekonstrukce a nastínit, jak velký obnos si na ni připravit.

Výměna střešní krytiny

Výměna střešní krytiny není složitá a zruční jedinci ji zvládnou svépomocí. Základem je zvážit výběr správného materiálu dle typu stavby, na kterou je určená. Výběr materiálu předurčuje sklon střechy, důležitá je i tíha a členitost krytiny. Při výběru je pak důležité vzít v potaz také klimatické podmínky, na odolnost a výdrž krytiny má vliv i počasí. Krytina se rozlišuje na lehkou a těžkou, dále existuje i škála mezistupňů patřící do takzvané střední cesty. Dále je třeba porovnat ještě několik dalších parametrů – životnost použitých materiálů, obtížnost pokládky, obtížnost a bezpečnost řešení detailů, kvalitu a životnost doplňků či střešního příslušenství anebo cenu.

Potřeba stavebního povolení

V otázce potřeby stavebního povolení či ohlášky je zásadním faktorem povaha dané rekonstrukce. „Pokud pouze měníte střešní krytinu za jiný typ, není ve většině případů potřeba s úřady řešit nic. Zpravidla se totiž změnou vzhledu stavby myslí zásadní změna materiálu, nikoliv pouze nová barva. Při jakýchkoliv změnách je však jistotou kontaktovat místní stavební úřad a ubezpečit se, že se na chystanou rekonstrukci nevztahuje žádná zákonná povinnost,“ tvrdí Michal Ponec, manažer marketingu českého výrobce betonové střešní krytiny Betonpres s tím, že obecně lze říci, že nutnost stavebního povolení se vztahuje zejména na případy, kdy je součástí projektu také rekonstrukce krovu, jelikož během tohoto typu rekonstrukce střechy zasahujete do nosných částí budovy, které mají vliv na stabilitu domu. „Podobné je to v případě realizace půdní vestavby nebo vybudování nového střešního okna či vikýře. Kritérií k posouzení je mnoho a konkrétní rozhodnutí ohledně stavebního povolení, nebo ohlášky nakonec udělá vždy místní stavební úřad na základě druhu a povahy stavby,“ dodává Michal Ponec.

Oslovte profesionály

Opravu oplechování či střešní krytiny lze udělat vlastní silou, může však dojít k nejhoršímu, a to k výměně krovu. V takovém případě se už bez profesionální firmy nelze obejít. Dlouhodobé zkušenosti ukazují, že právě střecha je typ stavby, u které se vyplatí pomoc specialisty, tedy kvalitní firmy či zkušeného řemeslníka s dobrými referencemi.

Dobří tesaři a pokrývači nabídnou záruky na práci a často se i prokáží certifikátem o proškolení od výrobce střešního materiálu. Kvalitního dodavatele poznáte velmi rychle i podle přístupu k vám a z toho, jaké informace vám automaticky poskytne – zeptejte se například na materiály, které chce vybraná firma použít a na důvody této volby. Aby se nestalo, že vám dodavatel například nabídne střešní příslušenství, jehož životnost nekoresponduje s životností krytiny. Osobně doporučujeme oslovit 2 až 3 pokrývačské firmy a vybrat si z nich tu, která vás zaujme nejvíc. Není potřeba se bát, oslovit více dodavatelů je standardní postup, na který jsou firmy zvyklé,“ radí Michal Ponec a dodává několik klíčových doporučení:

  1. Nebojte se oslovit alespoň dvě firmy, na něž máte dobré reference.
  2. Nechte si zpracovat cenové nabídky (náklady, rozsah práce a použitý materiál) a porovnejte je.
  3. Ujistěte se, že váš dodavatel postupuje v souladu s pravidly pro pokládku stanovenými výrobcem, Cechem klempířů, pokrývačů a tesařů České republiky a technickou normou.
  4. S vybranou společností či podnikatelem uzavřete smlouvu o dílo. Předejdete tak případným sporům v budoucnu.
  5. Trvejte na vedení stavebního deníku.
  6. Pokud si v kterékoliv fázi zakázky nebudete vědět rady, využijte konzultačních služeb Cechu.

Právě Cech klempířů, pokrývačů a tesařů ČR nabízí seznam ověřených a certifikovaných odborníků v oboru střešních prací podle jednotlivých regionů. I jejich web proto může významně pomoci zúžit seznam potenciálních dodavatelů s puncem kvality a odbornosti.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..