Zahrada

S nůžkami FIELDMANN za jarními keři

S ostrými nůžkami a povědomím o správném řezu se můžeme již od konce února (pokud počasí dovolí) vydat na zahradu za některými okrasnými keři. Jarním řezem vyvoláme bohaté kvetení, keře celkově omladíme a zlepšíme jejich zdraví. Zahradní nůžky ruční, akumulátorové i plotostřihy najdete u značky FIELDMANN.

Zahradnické nůžky jsou na zahradě nejčastěji používaným nářadím. Tvoří součást výbavy každého, kdo se chce starat o dřeviny. Základní nástroj představují při omlazování okrasných keřů i řezu ovocných stromů. Delší rovné živé ploty jsou příležitostí pro plotové nůžky neboli plotostřihy.

Jednoruční zahradnické nůžky využijeme na zahradě po celý rok, jde o mimořádně univerzální nástroj. Na jaře se hodí na odstraňování suchých a poškozených větví, či květenství okrasných keřů. Později třeba na řez bylinek, nebo péči o trvalkové porosty. Snadno s nimi zlikvidujete rozbujelé odnože psího vína, nebo nastříháte kytici růží.

Nůžky Fieldmann FZNR 1007 jsou vhodné pro stříhání čerstvých mladých výhonků keřů. Jejich výhodou je ostrý čistý střih bez otřepů. Umožňují nastavení rozevření rukojetí do dvou poloh pro dva průměry střihu. Maximální průměr stříhaných větviček je 20 mm. Tyto dvoučepelové nůžky vynikají nízkou hmotností a ergonomickým provedením rukojeti. Bezpečnostní zámek snadno obsloužíte jednou rukou. Díky němu je možné nůžky zajistit a bezpečně přenášet i skladovat. Více na www.fieldmann.cz, cena 169 Kč.

Na silnější větvesi rozhodně pořiďtedvouruční nůžky. Střižná hlava vybavená pákovým mechanismem a dlouhé rukojeti zvyšují střižnou sílu, takže s těmito ručními nůžkami ustřihnete větve o průměru až pět centimetrů. Abyste dosáhli vysoko do korun stromů a keřů můžete zvolit typ s dlouhou, popř. teleskopickou, rukojetí. U keřů může použití prodloužených nůžek znamenat práci v bezpečí pevné země, bez použití žebříku nebo štaflí.

Nezapomeňte udržovat nůžky ostré,“ říká Jan Hendrych, zástupce servisu FIELDMANN v Říčanech a dodává: „Pro jejich správnou pohyblivost je vhodné skladovat je vždy v suchu a pohyblivé části konzervovat olejem“.

Teleskopické nůžky na větve Fieldmann FZNR 1022 jsou vybaveny pákovým systémem a pevnější konstrukcí, která umožňuje snadné stříhání silných větví o průměru až 50 mm s minimálním úsilím. Ostré smykové čepele jsou šetrné ke kapilárám rostlin, proto se hodí především na čerstvé větve.  Střih je přesný a čistý, zakřivené nože pevně drží stříhaný materiál. Dosah zvyšují robustní výsuvné hliníkové teleskopické rukojeti s nastavitelnou délkou od 680 mm až do 920 mm. Základem těchto kvalitních zahradnických nůžek je propracovaná ergonomie. Kovovou konstrukci doplňují držadla s pogumovaným povrchem, které zajistí, že nůžky nebudou ani při zvýšené námaze v rukou klouzat. Více na www.fieldmann.cz, cena 549 Kč.

Za miniplotostřih bychom mohli označit akumulátorové nůžky na keře a trávu. Díky liště na keře jsou vhodným nástrojem při úpravě mladých živých plotů nebo keřů, například buxusu, cesmíny nebo tisu. Průměr střihu odpovídá slabým větvičkám. Tyto nůžky jsou víceúčelové, lehké a snadno ovladatelné.

Menší úpravy keřů a živých plotů zvládnete přesně s akumulátorovými nůžkami. Otočná hlava akumulátorových nůžek Fieldmann FZN 4101-A umožňuje nastavení úhlu střihu do 4 různých pozic, což usnadňuje práci na špatně přístupných místech. Na jedno nabití akumulátoru pracují nůžky zhruba 30 minut. Akumulátor je však vyjímatelný, a jej lze jednoduše vyměnit za jiný, nabitý. Nůžky jsou kromě lišty pro stříhání pro úpravu keřů o délce 110 mm jsou vybaveny i lištou na trávu šíře 80 mm, s níž precizně upravíte okraje trávníku. Více na www.fieldmann.cz, cena 699 Kč.

Nůžky pro vyšší výkon

Máte-li u domu dlouhý živý plot, pořiďte si na něj plotostřih. Speciální plotové nůžky jsou k dispozici s bateriovým, elektrickým i benzínovým pohonem. Ženy a starší lidé si obvykle vybírají z prvních dvou skupin. Akumulátorové a elektrické nůžky jsou lehčí a kompaktnější než benzínové modely. Kdo však od plotových nůžek očekává hlavně výkon, sáhne s jistotou po benzínové variantě.

U elektrického plotostřihu Fieldmann FZN 2305-E je snadná jak obsluha, tak údržba. Model FZN 2305-E je navíc lehký, jen 2,5 kg, a to vhodnější i pro ženy nebo starší zahrádkáře. Nůžky se silným motorem a výkonem 550 W vynikají tichým chodem, nízkými vibracemi a průměrem střihu 16 mm. Délka střihací lišty, 46 cm, nůžky předurčuje k údržbě i větších ploch. Oboustranně broušené nože umožňují řezy ve více směrech, speciální povrchová úprava jim zajišťuje dlouhou životnost. Samozřejmostí jsou bezpečnostní spínače. Více na www.fieldmann.cz, cena 999 Kč.

Údržba plotostřihů zahrnuje zejména kontrolu šroubových spojů na liště. Jsou-li povolené, je potřeba je dotáhnout,“ radí Jan Hendrych, zástupce servisu Fieldmann s tím, že jinak je údržba benzínových strojů obdobná jako péče o jiné stroje s benzínovým motorem.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..