Zahrada

Kdy se mohou kácet stromy

Stromy jsou živé organismy, dorůstají do různých výšek a obvodů, velmi často je pěstujeme i na svých zahradách, ať už z užitných či okrasných důvodů. Nastávají však i oprávněné důvody, kdy je potřeba je pokácet. Jejich kácení můžeme zvládnout za určitých okolností sami, ale existují jistá pravidla, kterých je třeba se držet, abychom postupovali v souladu se zákonnou normou a dle všech bezpečnostních pravidel.

Vzhledem k vegetačnímu cyklu, který probíhá u všech stromů velmi podobně, je ideálním obdobím pro jejich kácení podzim, doba vegetačního klidu, kdy se stromy ukládají k zimnímu odpočinku. Období vegetačního klidu trvá obvykle do konce března. Přičemž obdobím vegetačního klidu se rozumí část roku, kdy dochází u dřevin k přirozenému útlumu fyziologických i ekologických funkcí. Někdy však může Ministerstvo životního prostředí ukončit toto období dříve a upozornit na zákaz kácení například vzhledem k dříve nastoupivším vyšším jarním teplotám. Letošní rok 2014 byl právě takovým případem, kdy stromy začaly dříve zakládat na nové olistění a ptáci začali rovněž dříve se stavbou svých hnízd. Mimo období vegetačního klidu by se neměly kácet stromy ani v soukromých zahradách.

Dne 27. 6. 2013 vstoupila v platnost Vyhláška o ochraně dřevin a povolování jejich kácení vydaná Ministerstvem životního prostředí podle § 79 odst. 4 písm. d) a k provedení § 8 odst. 3 a 5 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění zákona č. 349/2009 Sb.

V této úpravě zákona je změna v povolování kácení stromů a keřů týkající se soukromých zahrad nebo stromů rostoucích u bytových či rodinných domů. Majitelé již nejsou nuceni žádat o povolení pokácet stromy, které se nacházejí na jejich pozemcích. To pravděpodobně přináší úlevy pro majitele soukromých pozemků, ovšem tato změna zároveň přináší zpřísnění týkající se pravidel ochrany stromořadí a významných krajinných prvků.

Najmete-li si na kácení stromů firmu, je třeba počítat s tím, že cena za tuto službu se pohybuje v různých cenových relacích v závislosti na tom, zda budete požadovat i likvidaci dřevní hmoty, dále zaplatíte rovněž dopravu, jedná-li se o kácení rizikové, pak je potřeba uhradit práci ve ztížených podmínkách anebo dokonce kácení horolezeckou metodou. Dále se ceny za kácení vypočítávají podle počtu kácených kusů stromů a také podle centimetrů v průměru. U různých firem se mohou ceny za tyto služby částečně lišit, je tedy vhodné se nejprve informovat přímo u konkrétní firmy, v jakých cenových relacích se u nich tyto práce pohybují. Pokud bychom měli být konkrétní, uvedeme příklad, kdy za běžné prosté kácení dřeviny v počtu jednoho kusu se dle průměru dřeviny může cena za kácení pohybovat v rozmezí 200,- až 4500,-Kč.

Nadále zůstává obecně platná zásada, že lze bez povolení kácet pouze stromy, které bezprostředně ohrožují osoby na životech, dřeviny v ochranném pásmu energetických a plynárenských zařízení anebo hrozí-li škoda značného rozsahu atp. Toto se však obvykle netýká stromů v soukromých zahradách a na soukromých pozemcích.

Při kácení stromů se považuje za bezpečnou vzdálenost alespoň dvojnásobek výšky káceného stromu. V této vzdálenosti se nesmějí nacházet žádné další osoby. Ještě před samotným kácením je třeba určit směr kácení. Na kácení stromů může mít vliv vítr a jeho síla, případně náklon stromu, překážky v okolí atd. Vše je třeba zohlednit. Problémy mohou nastat v případě, že je strom nakloněn, zasažen hnilobou anebo má suché větve, které pravděpodobně budou při kácení padat do okolí. Jedná-li se o kácení stromů v blízkosti budov, je nutné mít pod kontrolou jak směr kácení dřeviny, tak i dosah pokáceného stromu. Vždy se snažíme o kácení stromů v jejich přirozeném směru pádu. Stromy ztrouchnivělé, nebo mrtvé by měly padat vždy nejsnazším směrem.

One Comment

  1. Pingback: Sázení ovocných stromků - Bytovérekonstrukce.cz

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.