Nárazové střídání teplot, vysoká vlhkost a časté otvírání – tak by se jednoduše daly popsat podmínky, které musí vydržet dveře do koupeny a kuchyně. Správným výběrem dveří s patřičnou odolností lze snadno dosáhnout dlouhé životnosti, příjemného a elegantního vstupu do místnosti, navíc praktická řešení také ušetří i mnoho prostoru.
Současný trend často spojuje obývací pokoj s kuchyní v jednu obytnou místnost – otevřený prostor lépe dýchá a zároveň poskytne obyvatelům užší kontakt i během kuchyňských příprav. Navzdory trendům ale stále řada lidí preferuje oddělení pracovní plochy od společenské. Dveře snadno schovají špinavé nádobí před zrakem návštěvy, zadrží někdy možné nelibé vůně z vaření a současně mohou být zajímavým prvkem interiéru. Dnes již výrobci dveří nabízejí celou řadu možností, takže je snadné se držet jednotného stylu v celém bytě či domě, a přitom si vybrat ze široké škály variabilních modelových řad, které lze kombinovat dle dispozice místností.
Jako první člověka upoutá samotný styl dveří – jejich odstín, materiál a celkový design. V dnešní době je běžná hojná paleta vzorů, od zářivé bílé přes živější barvy až po oblíbené přírodní dekory imitující dřevo. Právě povrchová úprava rozhoduje o tom, zda dveře odolají škrábancům i vlhkosti. Ideálním řešením jsou dveře s vícevrstvým lakováním nebo potažené laminátem
Zákazníci, kteří mají raději prosvětlené místnosti, mohou zvolit skleněné výplně dveří. V tomto případě se rozhodně doporučuje výplň sklem bezpečnostním. U běžného skla může průvan při větrání prudkým zabouchnutím dveře vysklít a napáchat škody.
„V případě, že zákazník preferuje lakované povrchy, nemusí se obávat jejich využití ani v případě koupelny a kuchyně. Např. u modelové řady dveří Polar se lak nanáší ve třech vrstvách na křídlo i na jeho hrany a následně se tvrdí v UV tunelu. Tím se zabrání tomu, aby do dveří vnikala vlhkost, která dříve či později dveře znehodnotí,“ popisuje Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR, která se řadí k předním českým výrobcům interiérových dveří a zárubní.
Jak vyzrát na teplo a vlhkost?
Kromě vlhkosti se na dveřích může podepsat také teplota, respektive rozdíly teplot v jednotlivých místnostech, které dveře oddělují. „Dveře s úpravou KLIMA vytvoří díky své speciální konstrukci a výplni dostatečnou teplotní bariéru a eliminují působení rozdílu teplot na vnější a vnitřní straně dveří,“ vysvětluje Dozrál. Díky tomu se zabrání kroucení dveří, rozkližování hran a dalším nežádoucím změnám. Pára z hrnců či horké vany tak zůstane pouze v místnosti, kam patří, a dveře poslouží dlouhá léta bez újmy. Dveře v provedení KLIMA III zvládnou s přehledem teplotní rozdíly mezi místnostmi až 20 °C, stejně tak až 50% rozdíl ve vlhkosti.
Šetříme místo
Kuchyně a koupelny pojí i další překážka – často se v těchto místnostech bojuje s místem. Po zvážení, na jakou stranu bude praktičtější dveře otevírat, je nutné vzít v potaz i maximální úhel jejich otevírání, aby nepřekážely nábytku či průchodu do jiné místnosti. Pro menší prostory jsou proto ideálním řešením posuvné systémy.
„Křídlo dveří se může posouvat po speciální pojezdové liště uchycené na zeď či garnýži, takže se instalace obejde bez větších stavebních úprav,“ vysvětluje Dozrál. Další variantou je zasouvání dveří do stavebního pouzdra. Ta už však vyžaduje instalaci do zdi, ale pokud dochází např. k rekonstrukci celého koupelnového jádra, toto řešení se rozhodně vyplatí. Díky posuvným dveřím je také snadnější odvětrávání místností, protože dveře netvoří páře překážku. Některé modely dveří nabízejí i praktický systém, který umožňuje dle přání zákazníka využít plochu dveří pro instalaci zrcadla, odkládací lišty či praktických háčků třeba na ručníky a utěrky.
Do kuchyně a koupelny existuje nespočet dveří kombinujících praktické vlastnosti s trendy designem, a pokud si zákazníci nejsou jisti, vždy je nejlepším krokem obrátit se na odborníky, kteří se o vhodné řešení pro náš domov postarají.