Okna a dveře

Tipy pro správný výběr dveřního kování

Dveře už máte vybrané, a teď vás čeká rozhodování ohledně dveřního kování. Víte, jaké jsou v něm rozdíly, podle čeho vybírat, a které bude splňovat všechny vaše požadavky? Ve spolupráci s odborníkem z oddělení železářství v Hornbachu jsme připravili souhrn toho, co byste měli vědět, než půjdete kupovat kliky a kování.

Kování se vyrábí z mnoha materiálů jako je třeba nerez, chrom, nikl, kov, bronz, mosaz nebo eloxovaný hliník. Každý materiál má své přednosti i nevýhody a jinak reaguje na venkovní podmínky nebo frekvenci užívání. Je jen na vás, který typ se vám hodí. Interiérové dveře se prodávají s BB otvorem, vchodové už mají otvor na cylindrickou vložku. Správný výběr klik a kování dovede dodat interiéru pomyslnou třešničku na dortu, takže je dobré věnovat mu dostatek pozornosti.

Typy kování

Exteriérové se používá na vstupní branky, proto je u něj kladen větší důraz na materiály, které musí dobře snášet venkovní podmínky. Bezpečnostní kování naleznete jak u vchodových dveří, tak i u těch interiérových – záleží na potřebách majitele. Také jsou vyžadovány pojišťovnami. Protipožární varianta se používá dohromady s bezpečnostními zámky a musí odpovídat všem normám a požadavkům. „Interiérové kování se využívá nejčastěji, a je vždy dobré přihlédnout k frekvenci používání. Jiné nároky má kování u domovních dveří, v bytě nebo v kancelářích. Velmi vysokou frekvenci užívání má kování v místech, kde se pohybuje velké množství lidí,“ vysvětluje Richard Klička, odborník z oddělení železářství v projektových marketech Hornbach.

Interiérové kování

Lze jej rozdělit na dvě základní skupiny – štítové a rozetové. Štítové kování je celé z jednoho kusu, který překrývá jak otvor pro kliku, tak i klíčovou dírku. „U tohoto typu kování musíte před nákupem znát rozteč. Jedná se o vzdálenost mezi osou kliky a osou klíče. Otvory ve dveřích jsou totiž od výrobce připraveny ve standartních rozměrech 72 mm a 90 mm. U bezpečnostního kování je to 92 mm,“ upozorňuje specialista. Vyrábí se jak pro BB otvor, tak pro cylindrickou vložku i WC, a to v provedení s hranatým nebo oválným štítem.

Rozetové kování se také nazývá „dělené“. Rozety se sešroubovávají k sobě skrze celé dveře. Zkontrolujte tedy, zda otvory ve dveřích jsou provrtané skrz. Vybírat můžete z kulatých, hranatých či oválných rozet. Samozřejmostí je také možnost výběru mezi BB, PZ i WC kováním a v kombinacích klika/klika a koule/klika.

Kování podle orientace dveří

Pokud se chystáte vybírat a kupovat kování v kombinaci klika/koule, klika/madlo nebo bezpečnostní kování, potřebujete vědět směr otevírání vašich dveří. „Levé dveře s levou klikou mají viditelné panty na levé straně a otevíráte je tedy směrem doleva. Naopak, pravé dveře s pravou klikou mají viditelné panty na pravé straně a otevíráte je k sobě směrem doprava,“ říká Richard Klička.

Tloušťka dveří

Tento údaj vám může výběr správného kování výrazně ulehčit. Tloušťku dveří je nutné znát kvůli dostatečné délce spojovacích šroubů, jež zakoupíte v sadě s kováním. „Pokud jste se zamilovali do kování, jež úplně neodpovídá tloušťce dveří, nezoufejte, i tento „problém“ se dá ihned řešit – a to pomocí prodlužovací sady, která obsahuje delší čtyřhran a montážní šrouby,“ radí na závěr odborník z Hornbachu.

Více informací najdete na: www.hornbach.cz

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..