Články

Topný olej

Rozhodli jste se splnit si sen a přestěhovat se do vlastního rodinného domu. Než případně vyřešíte situaci elegantním přesunem do subtropické oblasti, čeká vás rozhodování na téma vytápění vašeho domova. Jaké palivo si tedy vybrat?

Je topný olej palivo budoucnosti? Mysleli jste si do této chvíle, že trendům podléhá nanejvýš oblečení? Ukážeme vám, proč držet krok s dobou i v tomto směru a zajímat se o nové způsoby vytápění. Zkusíme se podívat na důvody, proč zrovna topný olej stojí za vaši pozornost a proč nikoli.

Jedná se o palivo ekologické, bezpečné a efektivní. V následujících řádcích budeme hovořit o takzvaném extra lehkém topném oleji, který je nejkvalitnější a díky nízkému obsahu síry se ideálně hodí k vytápění v domácnostech. Tím je zároveň velmi šetrné k životnímu prostředí.

Jinak je to vlastně topná nafta. A jestli vás napadá, zda by ji jisté podnikavé duše nemohly využít také k pohonu motorových vozidel, tak připouštíme, že samozřejmě mohly. Navádět vás pochopitelně nehodláme k ničemu, neboť ze zákona jest povinností topné oleje barvit a značkovat, aby nemohlo dojít k jejich zneužití.

Cena

Rádi si iluzi dalekých exotických končin alespoň vytváříte doma vytápěním bytu na tropických třicet stupňů? (Navíc tímto způsobem vyřešíte potřebu tepla okamžitě. Manipulace s vytápěním je rovněž pohodlná a nenáročná.) Mohou vás přestat pronásledovat vize neslušně vysokých výdajů? Jak se to vezme. Oproti uhlí nebo dřevu disponuje rozhodně vyšší výhřevností. Je libo přesná čísla? Nažhavte kalkulačky a počítejte. Cena topného oleje se v rozmezí uplynulých deseti let pohybovala od 1,25 Kč/kWh do 2,60 Kč/kWh. Proč takto? Inu, příslovečná neviditelná ruka trhu. Ceny reguluje poptávka.

Spotřební daň

Topný olej je samozřejmě zatížený spotřební daní. (Stejně jako veškeré pohonné hmoty. Tolik k drobnému rychlokurzu ekonomie.) Ovšem to vás nemusí trápit. Její cena se v současné době pohybuje v hodnotě 10,95 Kč/l a je vratná. Obáváte-li se neproniknutelné byrokratické džungle, můžeme vás ubezpečit, že dodavatelé nabízejí, že vám se žádostí o její vrácení pomohou.

Dostupnost

V České republice zatím nemá toto palivo příliš dlouhou tradici oproti jiným evropským zemím. (Například v Rakousku je rozšířenější.) Nemusíte mít ovšem starosti, že zajistit si jej bude náročná operace vyžadující vybrání minimálně několikadenní dovolené. Výrobců i distributorů je už po naší vlasti dostatek. Uklidníme bytostné skeptiky: Navíc dodavatelé slibují pružně řešit jakékoli nenadálé situace. (To kdyby náhodou globální oteplování zklamalo, venku bylo minus třicet a vám se vytápení pokazilo.)

K dispozici je i v lokalitách, kde nelze využít variantu topení zemním plynem.

Co potřebuju?

Nízkoteplotní kotle zvolna nahrazují ty nejmodernější: kondenzační. Přece jen vás tahle možnost nepřesvědčila úplně stoprocentně? Vyzkoušejte hybridní technologiii. Tyto kotle se dají kombinovat i s ostatními technologiemi: solárními konektory, krbem či kamny i tepelným čerpadlem. Dál se u vás doma zabydlí zásobník pro ohřev teplé vody, komín určený k odvodu spalin a nádrž připravená k uložení oleje. Necháte-li si domů nainstalovat takovou kotelnu, výhodou je, že se opravdu nemusíte o nic starat. Dodavatel vše vyřeší. Vy se postaráte pouze o zaplacení. Připravte si částku cca 80 000 Kč – 150 000 Kč.

A proč to nepotřebuju?

Nevýhodou je vstupní investice v podobě pořizovací částky za celou kotelnu. Cena je též závislá na vývoji ceny ropy. V současnosti (12/2015) se rovněž jedná o nákladný způsob vytápění, vychází dráž než například náklady za elektřinu. Stejně tak musíte nějak vyřešit skladování oleje. Je také nutné se postarat o pravidelnou údržbu celého systému (v závislosti na množství spáleného paliva, ale orientačně možno říci, že stačí provádět jedenkrát ročně).

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..