Zahrada

Víte, jaké trendy vládnou v kovaných plotech v ČR?

Pokud si plánujete pořídit kovaný plot, měli byste asi vědět, které motivy jsou aktuálně v kurzu, a které méně. Velká oblíbenost některých motivů vám paradoxně může napovědět, jak se vyhnut situaci, abyste měli se sousedem úplně stejný plot.

Pokud zavítáte do Rakouska, neunikne vám obliba místních lidí v hliníkových plotech se zelenými latěmi, které jsou na vrcholcích zakončeny bílou koulí, stejně tak například v Rusku nebo Ukrajině si nelze nevšimnout jejich záliby v nejrůznějších ornamentech. Ale jaké motivy převažují v ČR? Zeptali jsme se největšího výrobce kovaných plotů v ČR společnosti LAMARK a analyzovali jejich dlouhodobé prodejní statistiky.

plot_lamark

Češi upřednostňují jednoduchost
Přestože každý člověk má subjektivně jiný pohled na věc, ze statistického hlediska lze jednoznačně určit převažující tendence a trendy, které danou oblast charakterizují. Ne vždy to ale souvisí pouze s estetickým cítěním, někdy prostě rozhoduje příznivější cena. Podobně je to i s první pozicí našeho žebříčku, na které se umístil motiv “Portoriko”. Jedná se o zástupce jednoduchého a rovného stylu v nižší cenové relaci. Pokud zákazník hledá univerzální řešení za dostupnou cenu, vybírá právě tento motiv. Výtečně se vyjímá u moderních stavení.

Druhou příčku žebříčku oblíbenosti obsadil motiv “Verona”. Jedná se dlouhodobě o jeden z nejoblíbenějších motivů a to zejména v oklepávaném provedení s nýty. Je to typický zástupce poctivého kovaného plotu. Také na dalších pozicích až do pátého místa se umístily motivy vycházející z rovného designu, což ukazuje na to, že Češi preferují raději tradiční design. Jejich pořadí je “Miami”, “Atlanta”, “Lincoln”. Až ve druhé polovině tabulky se začínají objevovat motivy s obloukem a je zajímavé, že převážně s horním obloukem. Pouze na posledním desátém místě se do žebříčku dostal motiv s dolním prohnutím. Najít odpověď proč tomu tak je, není jednoduché. Pravděpodobně se zákazníci domnívají, že horní oblouk je hůře překonatelný než ten dolní. Pořadí motivů je každopádně následující – Bangkok, Palermo, Havana, Frisco, London.

vitez_motiv-lamark
Kovaný plot Portoriko

Každý třetí si vzhled plotu ještě doladí
Protože personifikace světem hýbe, také svůj plot si každý může upravit dle svého vkusu. Stačí, když do něj zakomponuje nějaký z nabízených designů. Stejně se rozhoduje zhruba třetina zákazníků, kteří si pořídí nový kovaný plot. A které vzory jsou nejoblíbenější?

Opět vyhrály ty nejjednodušší – a to konkrétně vzor “Sintra”, který působí velmi moderně a zároveň zůstává stále jednoduchý, následovaný méně nápadným vzorem “Exeter”. Další místa v žebříčku už posbíraly složitější a okázalé vzory v tomto pořadí “Nice, Rijeka, Zadar, Cali, Santiago, Lages a Agadez”.

dekorplotu_Lamark

Výběr motivu a vzoru je důležitý také s ohledem na životnost kovaného plotu, která běžně dosahuje několika desetiletí a slouží tedy po několik generací.

One Comment

  1. Pingback: Plot nejen jako ochrana našeho soukromí - Bytovérekonstrukce.cz

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..