Zahrada

Zámková dlažba

Zámková dlažba je v dnešní době velmi oblíbenou součástí domu. Je mnoho firem, které dělají dlažbu na zakázku, nicméně je vhodné znát alespoň základní postup pokládky dlažby.

Je vhodné pokládku dělat během příznivých klimatických podmínek, nejvíce se doporučují suché letní měsíce, neboť krok spárování se musí provádět za sucha.

  1. krok – Vymezení hranice pokládky a následně se provádí příprava podloží, kdy se dělá výkop a srovnává dno. Hloubka výkopu záleží na záměru a zatížení dlažby (pro vjezd se doporučuje 85 až 100 cm, kdež to u pěší dlažby postačuje 30 -35 cm). Následné zhutnění dna musí kopírovat plánovaný sklon, aby měly plochy vždy stejnou hloubku.
  2. krok – Pokládá se jedna až dvě podkladní vrstvy tvořené kamennou drtí (cca 16 – 32 mm), které je následně potřeba opět zhutnit. Hrubá podkladní vrstva se dělá zároveň při budování komunikace a ploch pro silniční provoz.
  3. krok – Následuje osazení obrubníků, které vymezují hranice zamýšlené dlažby.
  4. krok – Naváží se jemná podkladní vrstva z kamenné drti (cca 8 – 16 mm) a následné je zapotřebí ji opět zhutnit.
  5. vrstva-pred-zhutnenim

  6. krok – V tomto kroku se připravuje ložní vrstva tvořená jemnou drtí (cca 2 – 8 mm) a je nutné zabezpečit, že bude rovná a celoplošně rovnoměrná. Vrstva se vytváří pomocí dřevěných nebo ocelových latí. Vrstva se nehutní a proto nesmí být ničím narušena. Latě se na závěr kroku vytahují a vyplňují drtí.
  7. krok – Samotná pokládka se provádí od nejnižšího místo k nejvyššímu (nenaruší se tak kladecí vrstva). Případné úpravy dlažby se dělají pomocí pákových lámaček nebo pily na beton. Viditelně poškozené kusy dlažby se nepokládají.
  8. krok – Zásyp a vyplnění vzniklých spár jemným křemičitým pískem o zrnistosti maximálně do 4 mm. Zasypávání se provádí na suchém povrchu suchým pískem. Poté se provádí dvojnásobné zhutnění celé plochy.

Na závěr je vhodné provést závěrečnou kontrolu s případnou úpravou a doladěním.

Co se týče ceny samotné zámkové dlažby, rozpětí je celkem široké. Lze pořídit přibližně již od 100 až do 1000 Kč / m2. Cena za samotnou pokládku se pohybuje od cca 150 do 1500 Kč / m2. Nicméně záleží na typu dlažby a dalších faktorech.

[table id=4 /]

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..