Kuchyně

Zatočte s pěticí nežádaných „hostů“ ve vaší domácnosti

Bakterie, plísně, vodní kámen, prach a mastnota – pětice „vetřelců“, kteří se snaží „okupovat“ vaši domácnost. Že byste se bez nich doma obešli? Věříme. Řekněme si více o nich a o tom, jak se jich zbavit.

uklid_kuchyne

Bakterie

Nejvíce bakterií najdete v kuchyni – v místě, kde připravujeme jídlo a hodujeme, proto bychom tady měli být v očistě obzvláště důslední. Pozor si dávejte především na houbičky a hadříky – v těch se bakterií usídlí nejvíce. Kombinace tepla, vlhka a zbytků potravin je ideální pro množení bakterií, proto myslete na jejich pravidelnou očistu a obměnu.

 Plísně

Držáky na houbičky, silikonové spoje, spáry u kachliček – tam se – často plíživě, ale s jistotou – vyskytují plísně. Ty jsou jednak nebezpečné pro naše zdraví, ale také ničí vybavení kuchyně či koupelny a nepůsobí ani trochu esteticky. Můžete se setkat s doporučením octa a citrónu, jejich přírodní účinky jsou však často na plíseň krátké. Proto je sázkou na jistotu Fixinela proti plísni, která likviduje plísně přímo a s dlouhodobým účinkem.

Vodní kámen

Pokud máte doma tvrdou vodu, riziko, že se u vás objeví vodní kámen, je vyšší. Vodní kámen ucpává trubky, snižuje účinnost pracích prostředků, zhoršuje výkon topných těles a následně i elektřiny. Vodní kámen se často tvoří v pračkách a myčkách, proto je vhodné je chránit před vodním kamenem předem a přidávat při běžném provozu změkčovač vody. Například Fixinela antikalk efektivně odstraní vodní kámen a mýdlové usazeniny z povrchů v kuchyni i koupelně.

Prach

Že se v domácnosti usazuje prach hned poté, co se vám podaří ho setřít, vám potvrdí každá hospodyňka. Pokud máte doma alergika, nejedná se však jen o estetickou záležitost, ale o otázku zdraví.  V Česku trpí nějakým typem alergie prakticky každý čtvrtý člověk, pravděpodobnost, že se ve vaší rodině vyskytuje alergik, je tedy celkem vysoká. Alergici nemají potíže se samotným prachem, ale s alergeny, které jsou součástí prachu.

Mastnota

Zásada č. 1 – Pokud narazíte na mastný flek, zbavte se ho co možná nejdříve. Mohli byste se pak divit, jakou rychlostí se dokáže šířit kuchyní.

Zásada č. 2 – Nenechte mastnotu zaschnout: pekáče, keramické a skleněné mísy – pokud na nich mastnota jednou zaschne, můžete si být jistí, že vás později čeká jednou tolik práce.

Tip na závěr: Spolehnout se dá i na recepty našich babiček. Mezi ty tradiční patří používání octu. Ten lze nanášet na mastné skvrny buď přímo, nebo v ředěné formě. Nevýhodou však je octový odér, kterého se po čištění hned nezbavíte.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..