Zahrada

Nové vertikutátory FIELDMANN zregenerují trávník

Pravidelné odstraňování travní plsti regeneruje trávník a pomáhá tak v boji proti chorobám a plísním. Ke kořenům trávníku lépe proniknou živiny, voda, vzduch a světlo. Vertikutace podporuje i růst kořenového systému trávníku a tvorbu nových výhonů. Na letošní jarní vertikutaci vyzkoušejte novinky Fieldmann, elektrické vertikutátory FZV 4003-E a FZV 4010-E. Více na www.fieldmann.cz.

Ze zbytků posečené trávy, odumřelých rostlin, plevelů a mechu se v průběhu vegetace tvoří travní plsť neboli stařina. Tato nepropustná vrstva, která může být i několik centimetrů silná, má na kvalitu trávníku negativní vliv: Jednak brání pronikání živin, vzduchu, vláhy a světla ke kořenům trávníku, jednak trávník zakoření pouze ve vrstvě plsti, tedy mělce, a v sušším období pak vysychá. Oslabený trávník snadno napadnou houbové choroby, plísně, suchá místa snadněji zarůstají plevelem a mechem.

Vertikutací neboli vertikálním prořezáním se trávník vyčistí od plsti, zároveň se podpoří jeho regenerace. Vertikutátory FIELDMANN jsou standardně vybaveny dvěma válci. Provzdušňovací válec s pružinami vyčeše z trávníku plsť, takže se zvýší cirkulace vzduchu, zároveň se zlepší příjem vláhy a světla. Tím se také omezuje růst plevelů a mechu. Vertikutační válec s noži prořezává vodorovné travní odnože, což podporuje tvorbu nových výhonů. Trávník houstne a regeneruje se. Výměna válců je rychlá a jednoduchá, není k ní potřeba žádné nářadí či nástroje.

Tomáš Boukal, zástupce značky FIELDMANN radí:

Kdy nejlépe provést vertikutaci?

Na jaře je ideální období od konce března do konce dubna, na podzim pak od konce srpna až do konce září. Ale konkrétní termín volíme podle aktuálních klimatických podmínek. Začneme-li příliš brzy, můžeme trávníku spíš uškodit. Při prořezání dochází k odhalení kořínků rostlin, které mohou poškodit mrazíky. Travnatá plocha také nesmí být podmáčená.

Jaká hloubka je optimální?

Vertikutace se provádí pouze do hloubky max. 3 mm, nejde totiž o úpravu půdy! Cílem je prořezat travní drn v nadzemní části. Hlubší záběr nože než 3 mm může poškodit kořínky trávy. U většiny vertikutátorů lze nastavit hloubku práce v závislosti na opotřebení nožů či pružin. Jako příklad mohu uvést další letošní novinku, elektrický vertikutátor Fieldmann FZV 4010-E. Ten umožňuje nastavení pracovní hloubky od -15 mm až +3 mm, a to centrálně jednou páčkou.

Nezapomeňte!

Před vertikutací nezapomeňte trávník posekat, po ní je pak vhodné dosít holá místa, která mohou tímto procesem vzniknout, a trávník pohnojit a pořádně zalít.

Novinky 2019

Fieldmann FZV 4003-E: Trávník pročeše 24 pružin a prořeže 16 nožů

Elektrický vertikutátor Fieldmann FZV 4003-E je díky příkonu elektromotoru 1 600 W a pracovnímu záběru 38 cm ideální volbou pro velké trávníky o rozloze až 1000 m2. Stejně jako u dalších vertikutátorů FIELDMANN, jsou součástí stroje dva válce, a to vertikutační a provzdušňovací. U modelu FZV 4003-E má první válec 16 nožů a druhý 24 pružin. Nastavení pracovní hloubky je možné zvolit plynule dle opotřebení nožů a pružin. Objem sběrného koše je 48 l. Pro pohodlnou práci lze rukojeť elektrického vertikutátoru výškově nastavit. Doporučená akční MO cena vertikutátoru Fieldmann FZV 4003-E je 2.399 Kč, v prodeji v síti partnerů značky. Více na www.fieldmann.cz.

Záběr vertikutátoru Fieldmann FZV 4010-E oceníte na rozlehlém trávníku

Ideálním pomocníkem pro majitele rozlehlých trávníků, až do 1200 m2 , je nový vertikutátor Fieldmann FZV 4010-E s příkonem 1800 W a pracovním záběrem 40 cm. V jeho výbavě najdete dva válce – vertikutační s 20 noži a provzdušňovací s 24 pružinami. Nastavení hloubky práce lze provést centrálně v závislosti na opotřebení nožů či pružin (od -15 mm až +3 mm). Součástí vertikutátoru je i objemný sběrný koš o objemu 55 l, díky kterému můžete pracovat delší dobu bez přerušení a nemusíte běhat koš co chvíli vysypávat. Rukojeť lze výškově nastavit pro co pohodlnější ovládání. Pro snadnější manipulaci, převoz a skladování je možné sklopit rukojeť. Doporučená akční MO cena vertikutátoru Fieldmann FZV 4010-E je 2.999 Kč, v prodeji v síti partnerů značky. Více na www.fieldmann.cz.

1 Shares

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..