Zahrada

5 otázek pro úspěšný výběr venkovního jídelního nábytku

Na stolování venku se těší všichni, ti s větším balkonem či terasou ve městě i ti kdo mají zahradu se záviděníhodnou výměrou. Na vzduchu totiž zkrátka lépe chutná. Přeměna dvorku nebo terasy na jídelní kout vyžaduje minimální úsilí. Základem je pohodlný venkovní jídelní nábytek, například ten od značky Fieldmann.

S létem máme spojené stolování pod širým nebem. Předpokladem pro vychutnání potěšení z jídla venku je prostorný jídelní stůl s pohodlnými židlemi, ať už je z jakéhokoliv materiálu. Při plánování nákupu nové jídelní sestavy si položte tyto základní otázky. Odpovědi na ně Vám při výběru pomohou.

  • Kolik lidí bude u stolu nejčastěji sedávat?

Je to nejbližší rodina, nebo zvete pravidelně spousty přátel na hostinu? Menší jídelní sestavy bývají čtyřmístné, větší počítají se šesti nebo i sedmi strávníky. Praktické jsou sestavy s rozkládacími stoly, které můžete v případě potřeby zvětšit.  

Pokud míváte větší společnost jen jednou za čas, nebo chcete být připraveni i na příchod nečekaných hostů, doporučuji zvolit rozkládací stůl,“ doporučuje Vladislav Líkař, zástupce značky Fieldmann. „Rozšíření umožňují jak obdélníkové, tak oválné dřevěné zahradní stoly. Nejčastěji se prodlužují pomocí přídavné desky. Ta se jako střední část vkládá mezi oba postranní díly. Nepoužívaná přídavná deska je uložena pod deskou stolu, kde nezabírá místo.“ Příkladem může být sestava Carmen I., kterou tvoří kromě šesti křesel také prostorný rozkládací stůl. Deska stolu o rozměrech 150 x 90 cm se vložením přídavné desky prodlouží na 200 cm.

  • Jaký tvar preferujete? 

Většina zahradních stolů má desku oválnou, kulatou, obdélníkovou nebo čtvercovou.

Říká se, že hranatý tvar je ideální třeba pro hraní deskových her, zatímco kulatý podpoří konverzaci. „Ušetříte místo, když si obdélníkový, případně čtvercový stůl přitlačíte ke zdi. A pokud pak potřebujete vytvořit místo pro více hostů než obvykle, jednoduše stůl vystrčíte do prostoru,“ nabízí chytré řešení Vladislav Líkař, specialista na zahradní nábytek a zástupce značky Fieldmann. „Oblý nebo kulatý tvar je lepší volbou v případě, že máte méně prostoru a víte, že kolem stolu budete často chodit. K oblému stolu také snadněji přidáte další židli,“ doplňuje Vladislav Líkař. Zajímavý, obdélníkový tvar s oblými hranami, nabízí stůl ze sestavy kovového nábytku Ella. Ke stolu s deskou z čirého tvrzeného skla náležejí křesla pro čtyři hodující.

  • Kolik máte skutečně prostoru?

Mohutná sada může zcela zahltit malý prostor, zatímco malá bude ve velkém prostoru doslova ztracená. Než vyrazíte nakupovat nábytek, nezapomeňte prostor změřit.  

Pokud máte méně místa, měli byste se rozhodnout pro užší zahradní židle nebo zvolit zahradní lavici,“ radí Vladislav Líkař, zástupce značky Fieldmann a dodává: „Máte-li ale dostatek prostoru, neváhejte vybrat zahradní židle s područkami, které nabízejí větší pohodlí.“ Například křesílka ze sestavy Molly II. mají područky a navíc jsou ergonomicky tvarovaná.

  • Hledáte pohodlí?

Pokud budou vaše jídelní židle primárním posezením celého venkovního prostoru, opatřete židle zcela určitě měkkými polstry.

Trávíte-li rádi u jídelního stolu dlouhé večery v příjemné společnosti přátel nebo rodiny, doporučuji kromě židlí opatřených polstry také vysoká opěradla. Opěradlo by mělo být dostatečně vysoké, aby vaše páteř, ramena byly pohodlně opřené,“ doporučuje Vladislav Líkař za Fieldmann. Pohodlí nabízejí například polohovatelná křesílka ze sestavy Charlotte. Vysokou zádovou opěrku je možné nastavit do pěti různých poloh.

  • Skladování!

Přemýšlejte také o tom, kde budete nábytek skladovat. Praktické jsou skládací stoly a židle, protože nezabírají zbytečně místo. Dobrým řešením jsou i stohovatelné židle.

Minimální nároky na skladování má zahradní nábytek ze sestav Molly II. nebo Emily. Jak každé ze čtveřice křesel, tak i stůl lze snadno složit a poté uložit na zimu. Klidně i tam, kde jsou úložné prostory malé.

Tipy na jídelní sestavy Fieldmann

Dostatek prostoru pro větší společnost

Pozvání většího počtu osob s sebou nese předpoklad, že je máte kam posadit. Dokonalý komfort poskytne sestava zahradního nábytku Fieldmann CARMEN I. K velkému rozkládacímu stolu snadno umístíte až šest ergonomicky tvarovaných křesel. Nábytek vyniká kvalitním zpracováním, např. odolnými mosaznými spoji či vysokou stabilitou, takže je určen i náročným zákazníkům. Stůl i křesla jsou vyrobeny z tvrdého odolného dřeva tropické akácie.

Základní rozměr oválného stolu je 150 x 90 cm, lze ho však rozložit až do délky 200 cm. Pro ochranu hostů před ostrým sluncem lze do jeho středu po rozložení umístit slunečník. Tvarovaná křesla jsou pro větší pohodlí vybavena područkami. Úhel sklonu zádové opěrky je možné nastavit do pěti poloh. Doporučená cena setu CARMEN I je 11.999 Kč.

Stůl tak akorát pro čtyři

Optimální prostor pro posezení u oběda nebo sklenky vína ve čtyřech nabídne sestava zahradního nábytku Molly II. z tvrdého dřeva tropické akácie. Součástí setu od značky Fieldmann je prostorný skládací stůl FDZN 4011-T s rozměry 120 x 70 x 74 cm s otvorem pro slunečník a čtveřice skládacích, ergonomicky tvarovaných křesel s područkami (54 x 65 x 94 cm) a nosností 110 kg. Výplň křesel je tvořena odolnou umělou textilií, která se ani na přímém sluníčku nerozpálí a je zcela bezúdržbová. Textilní výplet je tak měkký, že podsedáky vůbec nepotřebujete. Stůl lze v případě potřeby složit. Veškeré dřevěné součásti sestavy jsou již z výroby ošetřeny olejovým nátěrem. Doporučená cena sestavy Molly II. je 5.999 Kč.

Bezúdržbový kovový set se slunečníkem

Exkluzivní kovová sestava Melisa od značky Fieldmann kombinuje moderní stylový vzhled a dokonalé pohodlí pro stolování. Sestavu tvoří stůl s deskou z černého tvrzeného skla, šest polohovatelných křesel s loketními područkami a slunečník o průměru 2,7 m. Pevná, ale zároveň lehká konstrukce nábytku, je bezúdržbová a odolná nepřízni počasí. Stejnou odolností vyniká i výplet tvořený dvojitou prošívanou syntetickou tkaninou. Ta je navíc tak měkounká, že nahradí i podsedáky. Zádovou opěrku křesel si dle potřeby nastavíte do pěti různých poloh. Slunečník se skládá a rozkládá pomocí kličky. Díky kloubu v horní části lze nastavit úhel stínění. Doporučená cena setu Fieldmann Melisa je 9.999 Kč.

Elegantní set do každé zahrady

Elegantní, ale přitom jednoduše praktická je sestava Rony II. z nabídky značky Fieldmann. Tato sestava zahrnuje prostorný stůl opatřený deskou z černého skla a šest ergonomicky tvarovaných křesel. V desce z tvrzeného skla nechybí otvor pro umístění slunečníku. Výplň křesel je vyrobena z odolné a pružné syntetické tkaniny, která se ani na přímém sluníčku nerozpálí. Profily, ze kterých je nábytek vyroben, jsou z lehké, ale pevné slitiny, což na jedné straně zajišťuje nízkou hmotnost vítanou při manipulaci, na straně druhé stabilitu a v případě křesel i dostatečnou nosnost, až 120 kg.

Set nevyžaduje žádnou speciální péči a údržbu, je stabilní a extrémně odolný vůči vlivům počasí. Bez nutnosti zakrývání v zahradě vydrží po celou sezónu a ani během zimy nepotřebuje žádné zvláštní zacházení, vhodné je pouze uložit ho v suchém prostředí. Kovový nábytek skvěle zapadne do každé zahrady, a to díky subtilnímu designu i barevnosti, která na sebe nestrhává pozornost. Doporučená cena setu Fieldmann Rony II. je 5.799 Kč.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..