Mít svoje vlastní bydlení je snem většiny lidí. V současné době tomuto snu nahrávají nejen nízké úroky hypoték, ale i klesající ceny nemovitostí. Zadlužit se a pořídit si vlastní bydlení na hypotéku, je velké životní rozhodnutí, které člověka mnohdy ovlivní na několik desetiletí.
S hypotékou zatížené nemovitosti není snadné se vyvázat jako u pronajímané nemovitosti. Pro mladé lidi je proto spíše výhodnější si startovací byt pronajmout. Díky tomu budou více flexibilní a nebudou připoutání k jednomu místu jako u hypotéky. Lidi, kteří již mají v životě jasno a jsou již více fixováni na jedno místo např. při založení rodiny, je výhodnější si pořídit nemovitost do osobního nebo družstevního vlastnictví. Spousta lidí bere pořízení nemovitosti jako dobrou investici a neváhají si na to vzít hypotéční úvěr. Bohužel každá nemovitost není vhodná jako investice. Některé byty a domy nelze téměř pronajmout, nemluvě o klesajících cenách bytů v některých regionech. Pokud člověk překousne tyto negativa a rizika, bude brát nemovitost jako „železnou“ jistotu na stáří, tak nemovitost na hypotéku je v celku dobré řešení a může Vám zajistit klidný spánek ve stáří.
Před koupí nemovitosti na hypotéku si určitě udělejte finanční rozvahu a plán. Dobré je rovněž navštívit nezávislého finančního poradce, který Vám může být nápomocný s vyřizováním hypotéky a finančním plánováním do budoucna.
Na co si dát u hypotéky pozor?
– Rozhodně nepodstupujte zbytečné finanční riziko a nepřeceňujte své finanční možnosti a síly. Mějte připravenou dostatečnou finanční rezervu ve výši 6 platů pro případnou ztrátu zaměstnání.
– Zvolte si lokalitu, která Vám umožní si rychle obstarat další zaměstnání a minimalizuje riziko nesplácení hypotéky. Proti ztrátě zaměstnání je možné se pojistit, ale podmínky jsou poměrně přísné a pojištění se pohybuje v tisících korun ročně.
– Proveďte důkladnou prohlídku domu nebo bytu a nebojte se sebou vzít opravdové odborníky. Pozdější opravy by se Vám v napjatém rozpočtu zatíženém splátkami mohly pořádně vymstít.
– Prověřte si před koupí prodávajícího a pořiďte si výpis z katastru nemovitosti.
– Porovnejte nabídky jednotlivých finančních institucí – výši úrokové sazby, podmínky fixace úroku, výši poplatku za vyřízení úvěru, podmínky předčasného splacení hypotéky, zjistěte si čas od sjednání až po vyřízení hypotéky, způsob ocenění nemovitosti.
– Smlouvu o koupi nemovitosti si nechte vždy zkontrolovat právníkem. Nebojte se změn ve smlouvě, i když realitní kancelář bude tvrdit, že smlouva je v pořádku.
– Mějte finanční rezervu na nečekané opravy bytu nebo domu