Při stavbě rodinného domu nebo jiných prostor, musíme vždy přihlížet k tomu, aby stavba nejen splňovala naše náročné požadavky, ale zároveň udržela krok s dobou. A tak se samozřejmě nabízí, použít těch nejmodernějších technologií a materiálů.
Jedním z těchto materiálů jsou anhydritové podlahy, chcete-li anhydritový potěr. Jedná se o moderní, přímo revoluční technologii, která umožňuje výrazně zkrátit dobu pokládky. Pracovní četa v tomto případě dokáže dosáhnout až 1000 m2 za den, uvádí jedna renomovaná firma. Pochozí je dokonce potěr už za dva, maximálně 3 dny. Dalšími výhodami pak je samozřejmě cena. Ta se pohybuje v rozmezí od 240 do 350 korun za metr čtvereční. Samozřejmě vždy záleží na mnoha okolnostech. Neopomenutelnou výhodou těchto podlah, které však přímo nevidíme, je opravdu vysoká pevnost v tahu i tlaku, zároveň je to ideální krycí vrstva pro podlahové topení. I když se to nezdá, díky vysoké homogenitě materiálu dochází k rychlému prohřátí.
Jedinou velkou nevýhodou anhydritových potěrů, je jejich reakce na vodu. Při větším promočení může dojít ke snížení pevnosti a to ve všech směrech. Po vysušení se však vracejí vlastnosti potěru do normálu. Tento nedostatek naštěstí lze poměrně jednoduše ošetřit povrchovou úpravou, která tak jednoduše nepropustí vodu.
Samotná realizace podlahy je rychlá. Nejdříve se prostor, kde dojde k následné pokládce zaměří, aby bylo jasné, kolik bude potřeba materiálu. Poté se naistalují výškové měrky. Tato fáze je důležitá a měrky musí být umístěny dostatečně v ploše. To je předpoklad pro kvalitní provedení roviny podlahy.
Samotné anhydritové potěry se nanáší do prostoru velmi rychle. Většinou pomocí čerpadla a hadice, na připravený podklad. Rozlévání se provádí postupně a rovnoměrně. Poté přichází na řadu další důležitý krok, odvzdušnění a konečná nivelace, která zajistí homogenní vrstvu povrchu bez vzduchových bublin a dojde ke konečnému vyrovnání. Nakonec podlaha jen vysychá. Tento proces lze urychlit, pokud je opatřena podlahovým topením.