Stavební materiály

Chytrá podlaha do bytu se psem nebo kočkou

Příprava na přítomnost psa v bytě může v lecčems připomínat přípravu na příchod miminka. Společně obývaný prostor je potřeba zkrátka přizpůsobit novým potřebám. Podlaha je základ, po ní chodíme všichni, ať už po dvou nebo po čtyřech. Ale ne každý materiál je odolný vůči psím, ale i kočičím drápkům, a případným loužičkám. Keramická dlaždice je v mnoha směrech nedostižným materiálem. Je totiž ideální volbou jak s ohledem na přítomnost domácího mazlíčka, tak komfortní variantou pro vás. Jde o materiál hygienický, ekologický, vhodný pro podlahové topení, který zároveň drží krok s designovými trendy.

Do prostoru, kde budete bydlet s pejskem nebo kočkou, je potřeba vybrat podlahu odolnou proti opotřebení, vodě i chemikáliím. Měla by být tvarově stabilní a neměla by se kroutit a smršťovat. A ideálně s povrchem, který neklouže. Dobrá volba Vám do budoucna ušetří spoustu starostí.

Odolnost proti opotřebení

Zatímco škrábance na dřevěné nebo laminátové podlaze okamžitě upozorní na přítomnost psa v bytě, keramické dlaždice jsou v odolnosti proti opotřebení nedostižné a drápkům domácích mazlíčků snadno odolají. U značky RAKO se nám nabízí hned dvě varianty: Můžeme zvolit tzv. neglazované dlaždice nebo glazované dlaždice s dostatečnou otěruvzdorností. Stupeň otěruvzdornosti glazovaných dlaždic je důležitým parametrem – označuje se symbolem PEI 1-5. „Osobně pro bytové interiéry doporučuji min. třídu PEI 3. Čím vyšší stupeň, tím větší zátěž provozu dlažba snese,“ radí Tomáš Heřman, školitel RAKO.

Protiskluznost

Čtveřice tlapek do bytu kromě písku a nečistot nanese také vodu, proto volíme ideálně dlažbu s protiskluzným povrchem. Míra protiskluznosti pro chůzi v obuvi se pohybuje v rozsahu R9-R13, přičemž odborníci doporučují max. hodnotu R10 pro dlažby v bytech, rodinných domech nebo v chalupách. Vyšší protiskluznost zde není nutná, příliš vysoká protiskluznost může omezit snadnou čistitelnost.

Chemická odolnost

Mnozí z majitelů psa už to zjistili, další to zjistí hned poté, co si nového kamaráda přivedou domů: Ne každá podlaha je odolná vůči „loužičkám“. Této agresivní chemikálii, která třeba na vinylové podlaze může způsobit trvalé skvrny, keramické dlaždice odolávají. „U konkrétního výrobku vysokou chemickou odolnost snadno ověříte,“ radí Tomáš Heřman a upřesňuje: „Je opatřen symbolem zkumavky. Chemicky odolnou podlahu můžete mýt nejen vodou, ale i silnými profesionálními čisticími prostředky, pokud nepřekročíme doporučené dávkování“.

Méně spár, snadnější údržba

Nejen trendy velí vybrat si větší formát dlaždic. Také do bytu se čtyřnohým mazlíčkem je to ideální volba. Velké formáty mají oproti menším dlaždicím 2 – 4x méně spár. Menší množství spár prospívá hygieně a usnadňuje údržbu. „U keramických dlaždic se také nemůže stát, že se nám dlaždice smrští, nabobtná a zkroutí a tím způsobí trhliny ve spárách,“ vzpomíná na další výhodu keramické podlahy Tomáš Heřman a doplňuje: „Riziko zatékání pod podlahovou krytinu je u keramické dlažby mnohem nižší, což majitelé domácích mazlíčků určitě uvítají.“

4 x RAKO TIP

Série ALBA

Design dlaždic Alba je založený na kráse přírodního travertinu. Dlaždice jsou v nabídce v rektifikovaných formátech 60 x 60, 30 x 60 cm. Dojem skutečného kamene umocňuje jemný reliéf a příznačná barevnost. Série nabízí dva typy povrchů. Do bytu, kde bydlí pejsek, je ideální volbou přírodní matný povrch s decentním kontrastem matu a lesku. Řezané dekorace 30 x 60 cm a mozaiky 5 x 5 cm využívají obě varianty povrchu, včetně luxusního lappato. V sérii nechybí doplňky – schodovka a sokl nebo na zakázku vyráběná schodová tvarovka. Více na Rako.cz. Doporučená cena: 1 323 Kč/m².

Série QUARZIT

Předností podlahové série Quarzit je její universálnost, funkčnost a estetika. Glazované rektifikované slinuté dlaždice s probarveným střepem 80 x 80, 40 x 80, 60 x 60, 30 x 60, 45 x 45, 20 x 20, 10 x 10, 5 x 5 cm a kresbou kamene (typu burlington) jsou v nabídce v pěti přírodních matných barvách a třech typech povrchů. Pro majitele psů je ideální jemně reliéfní povrch s protiskluzností R10B. Dynamiku zajistí sérii elegantní geometrické dekorace s metalickým efektem. K sérii je rovněž nabízena mozaika a široká škála funkčních doplňků jako schodovka a sokl. Více na Rako.cz. Doporučená cena: 1 323 Kč/m².

Série SALOON

Vzhled dřeva Saloon je naprosto věrohodný, avšak má špičkové parametry keramického materiálu. Rektifikované dlaždice mají rozměry 20 x 120, 30 x 120 a 20 x 80 cm, přičemž umožňují při pokládce různorodé skladby a vzájemné kombinace. Barevné varianty podporují kouzlo dřeva. Schodovka, sokl jsou součástí této série. Saloon je ideální materiál pro podlahové topení a všude tam, kde je požadováno zachování vzhledu dřevěné podlahy. K dekoraci jsou doporučené řezané výrobky ze základních dlaždic, ve finálním rozměru 20 x 20 cm pro celoplošné obkládání nebo mozaika 5 x 5 cm. Více na Rako.cz. Doporučená cena: 1 080 Kč/m²

Série ERA

Série Era jde záměrně opačnou cestou, než velí současné trendy zvětšování formátů. Na matném povrchu formátu 33 x 33 cm vyniká vysoký reliéf s designem rustikálního dřeva naprosto originálně. Slinuté glazované dlaždice napodobují dřevěnou skladbu parket, jejíž povrch má značně „léty prošlapanou“ patinu ve čtyřech barevně odlišných typech dřeva, a to třešně, břízy, dubu a buku. Iluzi parketové skladby podpoří jednosměrná pokládka. Na první pohled si vybavíte starší činžovní domy s kazetovou skladbou podlahy. Mozaika 5 x 5 cm (30 x 30 cm) vynikne nejen na stěně, ale spolu se základní dlaždicí může vytvořit zajímavou podlahovou dekoraci. Více na Rako.cz. Doporučená cena: 432 Kč/m².

Více na www.rako.cz.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..