Články

Co je čistírna odpadních vod a jaké výhody přináší?

Domácí čistírna odpadních vod se v posledních letech dostává do popředí zájmu lidí, kteří bydlí mimo města a obce s již vybudovanou kanalizací. A právě díky této technologii mají možnost čistit odpadní vody z domácnosti a likvidovat je velmi efektivním způsobem. Pokud jste o ČOV slyšeli jen okrajově a hledáte odpověď na otázku, jak ve své domácnosti likvidovat odpadní vody, jste na správném místě.

Základní charakteristika ČOV

Domácí čistírna umožňuje likvidaci odpadních vod do vod povrchových i podzemních (pro schválení však panují přísnější limity), ale také do obecní kanalizace. Technologie umožňuje lidem svobodně bydlet tam, kde opravdu chtějí a dopřávat si přitom komfort moderní domácnosti naplno, i když není dostupné připojení na kanalizační řad.

Čistírna odpadních vod se obvykle skládá z válcové nádrže o výšce přibližně 2 metry a průměru 1,5 metru. Vážit může kolem 150 kg. Takže lze stále považovat za poměrně kompaktní zařízení, ale i tak jsou pro její zbudování zapotřebí projekt a povolení od vodoprávního úřadu. Důvodem je fakt, že se podle vodního zákona č. 254/2001 Sb. považuje za vodní dílo, které likviduje přečištěné vody.

Jak ČOV funguje?

Domácí čistírna odpadních vod funguje na principu tří fází čištění odpadních vod.

První fází je předčištění, během kterého dochází k oddělení pevných částic od tekuté složky odpadní vody. Následně odpadní voda prochází anaerobním rozkladem.

Poté přechází do aktivační fáze, kde probíhá aerobní a biologické čištění v aktivačním prostoru, který je provzdušňován pomocí dmychadla. Tady se za pomoci vzduchu a bakterií dokončí přečištění odpadní vody.

Třetí fází je likvidace odpadních vod z dosazovací nádrže. Očištěná voda se pomocí čerpadla dostává do odtokového žlabu a může být dále využita, například pro zalévání zahrady nebo odváděna do retenční nádrže.

Chcete-li se o problematice čistíren odpadních vod dozvědět více, pokračujte na blog projekční kanceláře ZAKRA, kde se dozvíte vše potřebné – včetně informací ohledně dotačního programu.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..