Energie

Dřevo, elektřina, nebo vzduch? Čím topit a ušetřit

Způsobů, jak vytápět rodinný dům nebo rekreační chalupu, je mnoho. Při rozhodování dnes kromě hospodárnosti a efektivity vydaných nákladů hraje roli také ekologický aspekt. I když romantiku praskajícího dřeva v krbu nezastanou, splňují tepelná čerpadla při svém provozu veškeré nároky. V případě výběru šikovného dodavatele umí tato technologie efektivně skloubit technické i estetické požadavky a z tepelného čerpadla se stane nezbytná součást domova, která zajistí celodenní tepelný komfort a šetří peníze i ovzduší.

Ještě několik posledních měsíců mohou majitelé rodinných domů využívat k vytápění pevná paliva, nejpozději do roku 2022 ale musí všichni přejít na některý z ekologičtějších typů otopných systémů. Rozhodování může kromě kotlíkových dotací a státního programu Nová zelená úsporám usnadnit porovnání nejběžnějších typů topných systémů.

Návratnost investice do tepelného čerpadla

Nejzřetelnější návratnost vložených nákladů je při instalaci čerpadla do novostavby. V takovém případě je čerpadlo zakomponováno již do projektu a efektivně využito i do dalších systémů. V porovnání s plynovým vytápěním se ušetří náklady na zavedení plynu na pozemek a vnitřní plynovod, nutné revize plynu a další stavební prvky, jako je komín nebo odkouření kotle. Při takových nákladech je návratnost investice do tepelného čerpadla velmi rychlá, pohybuje se mezi čtyřmi a sedmi lety. Se stoupajícími cenami energií se bude návratnost ještě zkracovat.

Při zohlednění vzrůstajících cen elektrické energie, případně dřeva, nákladů na pravidelné revize a paušálních plateb je proti běžným zdrojům tepla provoz tepelného čerpadla o desítky tisíc korun levnější. Velmi dobrou návratnost vykazuje tepelné čerpadlo také v případě, kdy se v domě topí elektřinou nebo centrálním zásobováním teplem.

Porovnání vynakládaných prostředků na instalaci tepelného čerpadla se systémem vytápění uhlím nebo dřevem může být na první pohled sporné. Při podrobnějším započítání vynaloženého úsilí a diskomfortu při shánění a přípravě paliva do ceny vyrobeného tepla je ale vítěz mnohem jasnější.

„Propojení krbu nebo kamen s topným systémem ve snaze ušetřit určitě nedoporučujeme. Správné propojení teplovodní vložky a tepelného čerpadla je drahé a málokdo v něm bude topit tak často, aby se to vyplatilo. Krb s vložkou nefunguje ani jako záložní řešení, protože když nejde elektřina, teplovodní vložkou se topit nedá,“ upozorňuje Marek Bláha, jednatel společnosti IVT, předního českého dodavatele tepelných čerpadel.

Naopak efektivní a hospodárné je podlahové vytápění pro celý dům. Zásadním způsobem snižuje spotřebu elektřiny tepelného čerpadla a je to velmi komfortní. „Více než 55 % majitelů tepelných čerpadel IVT má v domě pouze podlahové topení a jsou s ním velmi spokojeni, doplňuje Marek Bláha.

Jak využít systém, kterým topíte teď

„Při přechodu na tepelné čerpadlo oceňují majitelé rodinných domů především čistší vzduch v domě a v jeho okolí a také jistotu stabilní teploty. Investice vložené na začátku do přestavby topného systému se jim tedy denně vracejí v podobě většího komfortu bydlení,“ doplňuje uživatelskou zkušenost Marek Bláha.

Elektrokotel s radiátory nebo elektrické podlahové topení lze efektivně doplnit malým tepelným čerpadlem vzduch/vzduch. Původní soustava vytápění může být použita jako záložní zdroj, čímž se výrazně sníží investiční náklady.

Naopak připojení solárních kolektorů nebo krbových vložek k tepelnému čerpadlu není příliš ekonomické. Tepelné čerpadlo vyrábí teplo velmi levně, díky čemuž je finanční úspora dosažená například solárním systémem nízká v porovnání s jeho investičními, provozními a servisními náklady. Tato kombinace se tedy využívá spíše u objektů, kde byly solární kolektory instalovány již před tepelným čerpadlem, v jiném případě se nevyplatí.

Tepelné čerpadlo rozhodně šetří čas, práci s přípravou otopu a místo pro jeho ukládání. Velkou odměnou je také čisté a bezprašné prostředí zapojené jednotky. Z původní kotelny se tak stane mnohem bezpečnější místo pro děti i domácí mazlíčky.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..