Zahrada

Duhová krása kosatců

Rodové jméno kosatců Iris znamená řecky duha.  V mytologii se toto jméno váže k bohyni duhy. Ta se spouštěla k zemi nad Olympem z oblohy právě po duhovém mostě, aby zvěstovala vůli bohů lidem. Šat měla utkán z jemných kapek rosy zářících všemi barvami duhy. A stejně tak jako její šaty, září dnes v šikmých paprscích slunce květy nádherných rostlin – kosatců. 

Kosatce jsou už odedávna jedněmi z nejpěstovanějších květin v našich zahradách. Okouzlují nás svými květy, ale vyhledávány byly i pro své kořeny bohaté na éterické oleje. Lidé již odedávna tyto kořeny drtili na prášek a z něj pak vyráběli nejrůznější tinktury, odvary, balzámy, masti a krémy.

kosatce

Kosatce v současné době představují takřka nekonečné množství druhových variací a také kombinací barev. Zvláštním způsobem tvarování a ohýbání květních plátků vzniká květ s výraznou kopulí. Oplození květů kosatců je možné výhradně díky hmyzu. Protože není u kosatců možnost samoopylení, je zabezpečen vznik rostlin s těmi nejlepšími vlastnostmi.

Nejdůležitějším dělícím prvkem kosatců jsou jejich kartáčky na vnitřní straně květů. Takzvané „vousaté“ druhy kosatců jsou vybaveny na vnějších plátcích květů nápadnými kartáčky (pogon). Druhou skupinu kosatců tvoří druhy s lysými cípy okvětí, čili bez kartáčků (apogon). Kosatce jsou neuvěřitelně rozmanité i co do druhu a barev těchto kartáčků, které navádí opylovače k nektaru uvnitř květů.

Kosatce s kartáčky patří ke světlomilným rostlinám, i když lehké zastínění může napomoci tomu, že jejich křehké květy nebudou tak brzy uvadat. Zálivka je u kosatců zvláště důležitá po vysazení a před kvetením. Při zalévání ale dbejte na to, aby voda nezasáhla květy, neboť by je poškodila stejně, jako to dovedou deště.

Kosatcům se daří v každé dobře propustné půdě s dostatkem živin. Nejsou ani náročné na minerální hnojiva. Jen koncem léta je nutné každopádně vynechat hnojení dusíkatými hnojivy, aby se dostatečně vyvinuly nově dorostlé části a kosatce tak nebyly přes zimu náchylné na vymrznutí.

Kosatce bez kartáčků mají v oblibě spíše vlhčí půdy a častější zálivku. Na slunce si potrpí stejně jako kosatce vousaté.

U všech typů kosatců je důležité kypření půdy a odstraňování odkvetlých květů včetně stvolů, aby na rostlině nezačaly zahnívat anebo zbytečně rostlinu nevysilovaly vytvářením semen.

Kosatce se množí vegetativně, dělením hlíz u dostatečně rozrostlých rostlin. Pouze kosatce z volné přírody vyskytující se nejčastěji na březích řek, potoků, v bažinách a mělčinách, například kosatec žlutý, se běžně a snadno množí semeny

One Comment

  1. Kosatce mám moc ráda. Je to krásná květina našich zahrad.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..