Články

Indukční nádobí

Na trhu je možné pořídit velké množství nádobí, které je vhodné na vaření a pečení na indukční varné desce. V tomto krátkém příspěvku se Vám budeme snažit dát pár dobrých rad na co si dát pozor při výběru tohoto nádobí.

Jak pracuje indukční deska?
Vaření na indukční varné desce je založeno na principu elektromagnetické indukce. Ta rozkmitává molekuly železa nacházející se ve dně nádobí. Tímto způsobem se ohřívá pouze nádoba a její obsah. Jedná se o velmi rychlé a bezpečné vaření.

Základem vhodného nádobí pro indukční varnou desku je, aby nádobí mělo vždy feromagnetické dno (obsahující železo). Dnes výrobci pro lepší orientaci již značí nádobí grafickými symboly v podobě několika vlnovek nebo slovem Induction. U staršího nádobí bez označení můžeme provést jednoduchý test s magnetem. Pokud dno nádobí magnetuje, je toto nádobí vhodné na indukční desky.

Porcelánové indukční nádobí
Porcelánové indukční nádobí

Rozdělení nádobí dle materiálu:
Nerezové nádobí musí mít pro indukční varné desky vždy upravené sendvičové dno s feromagnetickou vrstvou.

Litinové nádobí na indukčních varných deskách funguje bez problému. Toto nádobí ideálně vodí teplo, má mnoho variant úprav povrchu, ať už je to smalt, teflon, titan nebo keramika.

Hliníkové nádobí je opatřeno různými povrchovými úpravami a vždy potřebuje speciální zesílené dno. Nádobí rychle rozvádí teplo.

Měděné nádobí vyniká výtečnou tepelnou vodivostí. Většinou bývá kombinované s nerez ocelí a vždy musí mít dno z feromagnetické oceli.

Porcelánové nádobí patří mezi novinky v oblasti indukčního nádobí. Nádobí je vyráběno z přírodního porcelánu a má speciální feromagnetické dno.

Při výběru indukčního nádobí vsaďte raději na kvalitu. Pozor na nádobí z tenkých materiálů, u kterých může dojít prohnutí dna. Což bude při vaření způsobovat nepříjemný hluk. Raději si vyberte nádobí, které má zesílené dno od 8 – 10 mm a je

0 Shares

One Comment

  1. Zuzana

    Jaký máte názor na litinu? Na http://www.litinove-nadobi.cz/ jsou recenze na litinové nádobí a docela mě zaujaly.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..