Stavební materiály

Jak efektivně rekonstruovat chalupu? Provětrávaná fasáda je základ

Kdo by nesnil o samotě u lesa a to ještě bez ztráty komfortu a hlavně tepla? Řešením je provětrávaná fasáda, která umožní stěnám dýchat.

V legendárním filmu Jiřího Menzela se chalupa dědy Komárka zrovna odvlhčovala, neměla kvalitní hydroizolaci. Jak by si s tím dnes poradili odborníci? Snížit vlhkost ve stavbě lze účinně pomocí vzduchové metody. Základním principem je vložení větrané vzduchové mezery mezi zdroj vlhkosti a vlastní konstrukci. Zateplení chalupy větranou fasádou je ideální příležitost pro letní rekonstrukci. Zvlášť v době koronakrize a jednotlivých opatření, kdy ohledně možnosti dovolené v zahraničí stále panuje nejistota.

Rekonstrukce chalupy nemusí být jen od podlahy. Dá se začít třeba od fasády. Cíl je jasný. Zútulnit chalupu a nezatěžovat se výhledově tím, že by v chladném období někudy unikalo teplo. A naopak. V posledních letech zažíváme čím dál teplejší léta. „Díky provětrávané fasádě si zachováme v interiéru příjemnou teplotu. Provětrávaná dutina zamezuje přehřívání konstrukce,“ vysvětluje Jan Juhás, projektový specialista společnosti Knauf Insulation.

Český kutil podle něj ocení třeba to, že se skvěle hodí i na nerovné podklady. Optimálním řešením je nejen pro chalupy, ale i pro staré průmyslové objekty, bazény nebo třeba stáje. „Výhodou je mimo jiné rychlejší instalace díky prefabrikovaným dílům,“ dodává Juhás. Navíc lze zachovat estetiku budovy. K dispozici je široká škála obkladových panelů, ať už z hliníku, oceli, přírodního kamene nebo skla.

Sám Juhás má s provětrávanou fasádou mnohaletou zkušenost. Svým klientům doporučuje především konstrukční sestavu Diagonal 2H, která využívá ocelové prvky. Provětrávanou fasádu a její odolnost má vyzkoušenou například na rekonstrukci okálu z 60. let i na horském penzionu v Božím Daru.

Průběh montáže neomezují vnější teploty ani eventuální technické přestávky nutné například k vysychání vody. Konstrukci opláštění lze navíc kdykoliv rozebrat a nový nebo stejný obklad nasadit zpět. Chalupáři tak disponují možností snadno něco upravit.

Zateplení fasády vzduchem je jednou z možností, jak zvýšit tepelný komfort chalupy a současně výrazně ušetřit na nákladech za vytápění. Na to pak můžete navázat další renovace, ať už chcete vevnitř vymalovat nebo jen dokoupit nové křeslo a lampu.

0 Shares

One Comment

  1. Pingback: Předcházejte požárům, správná izolace může zachránit životy » Bytovérekonstrukce.cz

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..