Když počasí láká k pobytu venku, je nutné myslet na bezpečnost celé rodiny. Ochrana před škodlivými paprsky a otravným hmyzem je hlavní podmínkou pro venkovní pohodu. K dispozici je celá řada možností, které vás ochrání, a umožní vychutnat si každý okamžik na zahradě.
Sluníčko je sice hlavním zdrojem energie a vitaminu D, ale během léta je potřeba s ním zacházet opatrně. Nadměrné vystavování se slunečním paprskům může zdraví spíše uškodit. „Je důležité vyhýbat se přímému slunci během jeho nejprudšího záření, nemusíte se ale zavřít uvnitř. Stačí dodržet jednoduchá opatření na ochranu před přímým sluncem a výrazně minimalizujete jeho škodlivé účinky na organismus,“ hovoří David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.
Správný úkryt
Pokud si chcete užívat terasu a zároveň se chránit před sluncem, investujte do venkovního stínění. Existují různé způsoby, a je jen na vás, co od stínění požadujete.
- Slunečníky
Jedná se o první volbu v oblasti terasového stínění. Jsou přenosné, nastavitelné a pořídíte je v různých velikostech, stylech i barevných provedeních. Lze je účinně přizpůsobit potřebám stínění během dne. Snadno je nakloníte nebo otočíte, aby blokovaly sluneční záření z různých úhlů. Nemusí ale poskytovat tolik stínu jako jiné možnosti a bez správného upevnění mohou být nestabilní ve větru.
- Sluneční plachta
Sluneční nebo stínicí plachta je oblíbeným řešením dočasné i trvalé ochrany před sluncem. „Jde o tkanou nebo pletenou látku speciálně navrženou tak, aby snižovala vystavení slunečnímu záření a zároveň umožňovala proudění vzduchu. Stínicí plachty se prodávají v různých hustotách – od lehkého stínu (30 %) až po silný stín (více než 90 %),“ vysvětluje specialista. Jejich výhodou je ochrana nejen před sluncem, ale i před deštěm a nebezpečným UV zářením.
- Markýza
Markýzy se těší dlouholeté oblibě. Vytvoří stín u domu nebo překryjí zahradní terasu. Jsou to flexibilní konstrukce z látky nebo kovu, jež poskytnou dostatečný stín a také přidají venkovnímu prostoru na stylu. Vyžadují správnou instalaci, ale bez náročných stavebních úprav. „Markýzy lze ovládat ručně či elektricky, což značně usnadní manipulaci a zvýší komfort. Nabízejí vynikající pokrytí, chrání před sluncem i slabším deštěm a mohou snížit teplotu v interiéru tím, že blokují přímé sluneční světlo pronikající do domu,“ upřesňuje David Benda.
- Pergola
Pevné konstrukce poskytující rozsáhlý stín najdou uplatnění v komerčních prostorech i zahradách. Pergolu většinou tvoří robustní rám doplněný pevnými lamelami nebo textilním potahem, jež umožní nastavit plochu stínění dle potřeby. Zaručí vynikající ochranu před sluncem či deštěm, a díky doplňujícím clonám ochrání i před větrem. Vyžadují ale odbornou instalaci a pro svou velkost a pevný charakter nemusí být vhodné do menších zahrad.
- Altánky
Zahradní altánek dovede výrazně pozvednout atmosféru venkovního prostoru. Tyto volně stojící přístřešky vytvoří dokonalý prostor k relaxu či zábavě. Altán poskytuje stinný úkryt a umožňuje užívat si pobyt venku bez vystavení se přímému slunečnímu záření. „Tato ochrana pomáhá předcházet úpalům i spálení kůže během horkých letních dní. Zahradní altánky nabízejí i úkryt před deštěm, takže lze užívat zahradu i přes slabší srážky. Velkou výhodou je možnost montáže doplňujících bočnic, jež chrání před komáry či jiným otravným hmyzem,“ upozorňuje odborník z Hornbachu.
Nenechte se obtěžovat hmyzem
Teplé letní počasí přeje i nepříjemnému hmyzu. Abyste svým blízkým zajistili příjemný pobyt venku, je nutné chránit se před ním. „Pokud patříte k těm, kdo přitahují komáry, bez dobrého repelentu to nepůjde. Kromě toho lze sáhnout i po přípravcích s obsahem citronely – svíčky, louče, spirály či repelentní náramky. Nejlepší ochranu ale představuje fyzická bariéra, v podobě sítí proti hmyzu, které lze namontovat na zahradní altánky, pergoly či markýzy,“ dodává David Benda.
Více informací najdete na: www.hornbach.cz