- Zkontrolujte zahradní nářadí
Ještě, než se vrhnete do prvních zahradních činností, zkontrolujte stav pracovního náčiní. U zahradní techniky a zahradního nářadí zjistěte, zda není poškozené a je plně funkční. U pomocníků, jako jsou zahradní nůžky, nože, motyky a rýče, se podívejte, zda se na nich přes zimní období neobjevila rez. Pokud ano, odstraňte ji. „U zahradního náčiní je vždy na začátku sezóny dobré ověřit také míru ostrosti kovových hran a podle potřeby je nabrousit,“ radí David Irmann, odborník na zahradní techniku a nářadí společnosti BAUHAUS. Pokud je některé náčiní již příliš poničené, sepište si nákupní seznam a vyrazte doplnit zahrádkářskou výbavu do nejbližšího obchodu.
- Všechno listí pryč
Předjaří je ideálním časem pro pečlivý úklid zahrady a okolí domu po zimních měsících. Kompletně je potřeba odklidit spadané listí, čímž se zabrání napadení zahrádky škůdci nebo plísněmi hned zkraje jara. Oblíbeným pomocníkem jsou ostré železné hrábě, skvěle si s popadaným listím poradí ale i vysavač na listí. Sesbírané listí je následně možné zkompostovat. Odstraňte také popadané větvě a očistěte cestičky kolem domu. Uvidíte, že na uklizené zahradě se vám bude mnohem lépe pracovat.
- Méně větví, lepší úroda
Únor a březen jsou nejlepším obdobím pro prostřih některých ovocných dřevin. Pravidelné prořezávání větví zajišťuje nejenom lepší zdraví stromů a keřů, ale také kvalitnější úrodu. Správná úprava jim kromě síly zároveň dodá žádoucí tvar a prosvětlení. Vzdušné a řidší koruny stromů umožňují jarnímu světlu a slunci dopadat na co největší prostor. Jen tak dojde k optimálnímu růstu pupenů a pozdějšímu vybarvení plodů. Naopak neošetřená, příliš hustá koruna stromů podporuje rozvoj chorob.
V předjaří se vrhněte na prořezání jádrovin jako jsou jabloně a hrušně. Vhodné je věnovat péči i bobulovinám – rybízu, angreštu, maliníku nebo ostružiníku. Prořezávání se provádí v dny, kdy není mráz, a vždy je potřeba použít ostré nůžky určené pro střih živých rostlin. Pro odstranění výše umístěných větví budou praktickým pomocníkem teleskopické nůžky.
Jaké části odstranit? Zejména takzvané vlky, mladé výhonky rostoucí z kmene stromu nebo silnějších větví. Zaměřte se především na ty, které rostou směrem dovnitř nebo kolmo vzhůru, protože takové části nemají sílu nasadit plody. Ponechat naopak můžete výhony rostoucí v tupém úhlu od kmene. Zbavit byste se měli také křížících se nebo navzájem dotýkajících se větví. Na stromě by neměly zbýt ani mumifikované plody z přechozí úrody. „Je-li během prostřihu potřeba učinit hlubší řezy, je nutné příslušná místa ošetřit stromovým balzámem. Zatímco s menšími rankami si strom poradí sám, po odříznutí větví silnějších více jak 4 centimetry by bylo obnažené dřevo zbytečně vystaveno riziku napadení plísněmi a bakteriemi. Balzámem je vhodné ošetřit i praskliny v kmenech nebo jiná výraznější poranění stromů,“ uvádí Petr Novák, manažer nákupu zahradního sortimentu společnosti BAUHAUS.
U bobulovin lze provádět prořezy buď v zimě (leden–březen) nebo po sklizni. Odstraňují se výhony starší čtyř let, protože plodí už jen velmi málo nebo vůbec. Jelikož tyto dřeviny nevytvářejí hojivá pletiva, je nutné provést řez čistě přesně a neponechávat na keři žádné “pahýlky“.
- Zatočte se škůdci v pravý čas
Zkontrolujte přezimující škůdce na stromech. Nejčastěji pobývají přímo na kůře, ve štěrbinách kůry nebo u větví. Po identifikaci škůdce zvolte příslušný insekticid. „Nejčastějšími škůdci jsou ploštice, mšice, molice nebo svilušky, které stromům velmi škodí. Pokud byste nechali eliminaci na pozdější měsíce, riskujete jejich rychlé rozmnožení a také investování větších nákladů pro dostatečnou ochranu stromů. Aby byla účinnost postřiku co největší, je lepší vybrat bezvětrný a slunný den s teplotou okolo 10 °C. Během nepříznivého počasí by ochrana neměla dostatek času zaschnout a postřik ze stromů nebo keřů by mohl smýt déšť,“ doplňuje Petr Novák. Při obhlídce stavu kůry si všímejte i nových prasklin na kmenech a větvích, které mohly vzniknout během zimy. Stejně jako u prořezu větví, i tyto rány je potřeba ošetřit balzámem nebo latexem. Strom ochráníte před napadením škůdci a plísněmi, ale také vysycháním.
- Přichystejte kompost na jaro
S blížícím se koncem zimy věnujte péči i kompostu. Zaměřte se zejména na jeho provzdušnění, kterého docílíte jednoduchým proházením vrstev. Jelikož nízké teploty v průběhu zimy snížily aktivitu mikroorganismů uvnitř kompostu na minimum, lze je s předjařím podpořit přidáním urychlovače kompostu. Kompost bude lépe připravený na jaro a ihned po rozmrznutí půdy a s příchodem vyšších teplot ho můžete přidat ke stromům, keřům a dalším rostlinám.
Zahradnické nůžky Fiskars P26
Zahradnické nůžky Fiskars P26 si poradí se zastřižením květin, mladých výhonků nebo větví do průměru 22 mm. Díky ergonomicky tvarované rukojeti umožňují lehkou manipulaci bez větší námahy. Herní čepel nůžek je vybavena nepřilnavým povrchem, který práci ještě více usnadňuje. Jejich konstrukce umožňuje pohodlné používání jak pro praváky, tak leváky.
Cena: 265 Kč
Stromový balzám Zdravá zahrada
Balzám Zdravá zahrada bude vítaným pomocníkem, pokud potřebujete ošetřit dřeviny po ořezu, okusu zvěří, prasknutí během mrazu či jiném poškození. Vyznačuje se velkou trvanlivostí a odolá i nepřiznivému počasí. Balzám se jednoduše nanese špachtlí nebo stěrkou na řezné místo, kde vytvoří suchou a pružnou vrstvu. Zabraňuje vysychání stromu a umožňuje rychlejší regeneraci. Cena: 65 Kč

Pákové nůžky na větve Gardol Classic
S pákovými kovovými nůžkami Gardol půjdou zahradnické snadno, proto jsou určeny nejenom zkušeným zahradníkům, ale také úplným začátečníkům. Jednobřité nůžky s nepřilnavým povrchem se vyznačují skvělými řeznými vlastnostmi. Ty jim propůjčuje především horní nůž. Je vyroben z několikanásobně kalené a vysoce legované nožířské oceli s vysokou odolností. Dlouhá páková ramena jsou tvořená dvěma ocelovými trubkami, a kromě pevného a pohodlného úchopu nabízejí i příjemnou manipulaci. Cena: 515 Kč

Elektrický vysavač listí Hurricane HLSI 300
Elektrický vysavač na listí Hurricane HLSI 300 výrazně usnadní a urychlí úklid zahrady na podzim i po zimě. Zaujme zejména svou multifunkčností 3 v 1 – použít ho lze jako fukar, vysavač nebo drtič. Překvapí vysokou rychlostí foukání, která se pohybuje mezi 100 až 270 km/h. Praktický drtič pak pomáhá snižovat množství odpadu v poměru 10:1, díky čemuž se vak plní pomaleji. Jednoduchou manipulaci se strojem zaručuje nejenom lehká a kompaktní konstrukce, ale i ramenní popruh, skládací přídavná rukojeť a vodicí kolečko na sací trubici. Součástí balení je také vak o objemu 45 litrů. Cena: 1 149 Kč