Kuchyně

Kuchyně

Kuchyně mají svou historii, která je spojena se samotným lidstvem a vždy provázela naše životy. Je nezbytností, připravujeme v ní lahodná jídla, relaxujeme a setkáváme se s rodinou. Často je jediným místem, kde se setkají všichni rodinní členové. Kuchyně či kuchyňka jednoduše patří k domácnosti a rodinnému zázemí.

Základním vybavením každé kuchyně je sporák, dřez na mytí nádobí, linka a lednice. Moderní doba s sebou pak přináší další předměty denního použití, třeba mikrovlnnou troubu, myčku, sušičku rukou a ručníků, a také roboty, kteří jsou neocenitelnými pomocníky a nahrazují většinou více pracovních nástrojů.

Také vy se připravujete na rekonstrukci nebo novou stavbu kuchyně? Existuje několik faktorů, které je potřeba mít na mysli, než se do takových prací pustíme:

1. Velikost kuchyně– Asi nejdůležitější faktor. Vhodná velikost určuje možnosti umístění nábytku a užitkových prvků. Než začnete, důkladně měřte a nebojte se využít pomoci kvalitního bytového architekta, neboť kuchyně je základ.
2. Tvar kuchyně– Tvary mohou být například do L, U nebo základního tvaru I. Stále více se prosazují zakulacené kuchyně a komplexní čtvercové kuchyně, které tvoří celou samostatnou místnost.
3. Styl kuchyně– Jistě uznáte, že právě funkční styl a vzhled, který je často zaměňován s trendem, má pro kuchyni také velký význam. Výrazným prvkem je zde barva, ta má na styl nesporný vliv. Jednou věcí je užitkovost, druhou pak design, který lahodí oku. Koncepty, které se dnes často využívají a patří ke skutečným moderním trendům, jsou třeba tyto:

Moderna– Především využití výrazných barev, kdy základovou je šedá nebo bílá. Na tyto dvě základní barvy se aplikuje často žlutá, oranžová, zelená a odstíny červené. Používáme zde moderní umění, často se jedná o interiéry, které jsou spíše designové, nežli funkční. Setkáme se zde také s takovými prvky, jako jsou potisky na stěnách a dekorace s využitím nových i ověřených technik.

Rustikální koncept– Domácký, rustikální koncept je opakem moderny, používáme hlavně prvky, které se vyznačují funkčností a design se jeví jakoby zastarale, má patinu. Aplikuje se zde masivní nábytek a hrubé tvary, které můžou působit až trochu opotřebovaně. Ale o to právě jde. Barvy bývají aplikovány spíše tmavší a méně výrazné.

Asijský koncept– Tento styl či koncept je orientován poněkud orientálně, směrem k asijským tradicím. Ty se pak odráží také na designu nábytku v kuchyni, ale i v jeho funkčnosti. Japonský, čínský či korejský styl představují především miniatury a romantické prvky, jako fontánky a vodotrysky, ve vnějším prostředí pak jezírka.

Koloniální éra– Pokud jste obdivovatelem všeho, co je americké, pak jistě zvolíte koloniální koncept, ryze v duchu americké občanské války a období, které následovalo, případně předcházelo. Je to oblíbený styl jenž se vyznačuje poctivými materiály a zdobnými dekoracemi.

Anglický (viktoriánský styl)– Je pro milovníky konzervatismu a prověřené kvality. Důležitým prvkem je zde masivní a zdobný nábytek.

4. Funkce– Kuchyně má svou funkci, slouží k přípravě jídel a jejich podávání. Určuje ji také tvar, který jsme si již uváděli. Aby vše fungovalo jak má, vždy volte správné rozložení u takzvaného kuchyňského trojúhelníku, což je vzdálenost mezi sporákem, lednicí a dřezem. Funkce kuchyně je rovněž společenská.

Rozdělení kuchyní
Dle použitých materiálů:
• Masivní dřevěné
• Laminové
• Dýhované
• Kovové
• Plastové a z nových materiálů
• Foliované
• Kombinované

Dle využití:
• Malé domácí kuchyně
• Kuchyňské kouty
• Závodní a podnikové kuchyně
• Luxusní kuchyně
• Kuchyně pro restaurace

Návrhy kuchyní
S kuchyněmi jsou také spojeny jejich návrhy. Architektura kuchyně bude dokonalá pouze, pokud bude mít určitý koncept a vhodný design, který koresponduje také s dalšími místnostmi a pokoji v domě. Nejčastěji využíváme návrháře, kteří dokážou vypracovat nákres, který je základem pro následné práce. Ty zahrnují již přesný rys, případně 3D návrh vytvořený s pomocí některého počítačového programu, které jsou dnes konec konců k dispozici i běžným uživatelům, a ti tak mohou experimentovat, nebo si rovnou vytvořit dokonalou kuchyni s využitím vlastní fantazie.

Návrhům kuchyní se věnují rovněž specializovaná kuchyňská studia, která vám umožní spatřit vše v reálných rozměrech.

Supermoderní kuchyně
Vývoj jde nezadržitelně kupředu a to se projevuje pochopitelně také ve stylu a vybavení moderních kuchyní. Současní bytoví návrháři preferují výrazné barvy s méně výrazným podkladem a dokonalý soulad všech tvarů. Jednotlivé pracovní prvky a nástroje by měly být skryté a pracovní prostor dostatečně velký pro pohodlný pohyb při vaření. Ovšem ne zase moc, abychom měli vždy vše k ruce.

Pokud ovšem hovoříme o supermoderní kuchyni, musíme zmínit především elektroniku, jejíž vývoj je opravdu nezadržitelný. Uveďme si třeba robotické nebo centrální vysavače, výjimkou již nejsou ani jacísi sluhové, roboti, kteří se vyznačují umělou inteligencí. Dnešní kuchyně můžete ovládat z jednoho místa, z centrálního ovládacího pultu, nebo dokonce zvukem či pohybem. Tyto kuchyně již se běžně vyskytují, i když bude to asi trvat ještě dlouho, než se plně prosadí také u nás. Dosud jsou výsadou spíše západních a severních zemí. Je to dáno také cenou, ta je u těchto inteligentních domácností pochopitelně o dost vyšší.

Černá kuchyně
Protipólem supermoderní kuchyně by mohla být takzvaná černá kuchyně. Je to jakýsi kout, často situován v rohu větší místnosti či haly, nebo dokonce samostatná místnost, u které nás zaujme především otevřený komín- lezák, pod kterým je ohniště. Černá kuchyně byla dříve výsadou šlechty a běžně se vyskytovala na hradech a zámcích. Zmínky o kuchyni v černém se objevují již ve starém Římě.

Dnes se může stát součástí vaší rozměrnější rustikální kuchyně, nebo může tvořit samostatnou místnost. Ohniště zde slouží také jako zdroj tepla, v takto vybavené místnosti tedy nemusíte topit.

Černá kuchyně je dokonalým prostorem pro vaření, pečení, grilování, smažení a dokonce také uzení.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..