CO JE LA KOMODA?
Vítejte v našem obchodě, který přináší do bydlení, ale třeba i do kanceláře, rodinného hotelu nebo kavárny krásu a půvab s exotickou duši z jihovýchodní Asie, staré Číny a Tibetu. Nabízíme jedinečné kusy nábytku a bytové doplňky, které svou originalitou a řemeslným zpracováním upoutají, oslní, okouzlí a nenechají svého obdivovatele na pokoji, dokud alespoň něco nebude mít. Tím to však nekončí, naopak, začíná…Každý kus z naší prodejny totiž dál přenáší to, co se v něm skrývá. Je v něm exotika země původu, lidí, kteří jej vyráběli, kultury ve které vznikal a přebýval a velmi často se v něm skrývá i kus historie daného regionu. Není to jen nějaký kus dřeva, byl někým vyroben s láskou a péčí, aby vydržel po generace, plnil svou funkci a dělal svým majitelům radost. A to na každého pozitivně působí.
CO NÁBYTEK V LA KOMODĚ DÁL CHARAKTERIZUJE?
– Kvalitní a originální kusy. V Asii máme svůj tým, který zajímavé kusy vybírá. – Velmi často jsou naše produkty nejen cestou do některé ze zemí jihovýchodní Asie, ale i cestou v čase. Ne zřídka jsou 100, 120 nebo 140 let staré. Jsou to tedy exotické starožitnosti.
– Za každým výrobkem je podepsán konkrétní řemeslník.
– Na každém výrobku je vidět poctivost a umění svého tvůrce.
– To cennější je každý nábytek, protože má svůj příběh.
– Zajímavostí je také samotné dřevo, ze kterého jsou naše starožitnosti vyrobené. Jde o velmi kvalitní a pevné jilmové dřevo. Je dobře ohebné, ale těžko se štípe. Proto je jilmové dřevo tolik oblíbené truhláři pro svou dlouhověkost, trvanlivost a odolnost. Vždyť na jilmovém dřevě jsou postaveny samotné Benátky.
– Nábytek je odolný, bytelný, ale jelikož není těžký, dobře se s ním manipuluje.
Nábytek v La Komodě má duši. Ta duše obohatí nejen interiér svého nového působiště, ale i jeho vlastník
KDO JE VZOREM PRO LA KOMODU?
Jim Thompson. Američan, syn textilního výrobce, ale také sám architekt a frontový voják, který se po druhé světové válce usadil v Thajsku. Zamiloval si tuto část Asie a začal zde podnikat. Pomohl chudé zemi, vybudoval zde své impérium, znovuobjevil thajské ručně tkané hedvábí. Získal obří zakázku, vyrobit kostýmy pro film Král a já s Yullem Brynnerem, který hrál skutečného siamského vládce Mongkuta, který inspirován anglickou učitelkou svých dětí dovedl zemi k rozsáhlým politickým změnám.
Thompson se stal postupně v zemi legendou. Z hedvábí, které se vyrábělo jen na venkově, se stala světová komodita. Byla to zásluha jeho impéria. Celému jeho příběhu dodává zajímavosti i různé konspirační teorie a tajemství, ale také skutečnost, že beze stopy zmizel v Malajsii.
Thompson má v Thajsku muzeum, které je zajímavým a inspirativním unikátem. Najdete v něm skvosty od nábytku, látek přes sklo až po nádobí.
Často své návštěvníky doslova uchvátí a hluboko a nadlouho je ovlivní.
Tak bychom si přáli na všechny působit i my, kdo se v s La Komodou setká.
A JAKÉ ZAJÍMAVÉ KUSY NÁBYTKU TU MÁME? PODÍVEJME SE ALESPOŇ NA ČÁST Z NICH:
Hnědý kabinet
Dřevěná vyřezávaná skříň, která pochází z čínské provincie Če-ťiang (Zhe-Jiang). Na této provincii je zajímavé, že se nachází na pobřeží Východočínského moře, na místě s největším počtem ostrovů v Číně (více než 3000 malých ostrovů). Provincie je známá jako „země ryb a rýže“ a také jako největší výrobce hedvábí v Číně. Skříň byla vyřezána za dynastie Čching (1644 – 1911) za vlády císaře Kuang-sü. Stáří kabinetu se odhaduje na 120 let (výroba kolem roku 1895). Je zpracován velmi kvalitně řemeslnickou zručností čínských řezbářů 19. století.
Tibetská knihovna
Knihovna byla součástí tibetského chrámu. Sloužila k ukládání svatých knih jako například Tripitaka (souhrnný název pro buddhistické kanonické texty). Vzhledem k tomu, že se těchto knihoven zachovalo jen velmi malé množství, je tento kus považován za velmi ceněný starožitný sběratelský předmět. Stáří knihovny se odhaduje na 140 let (výroba kolem roku 1875).
Červená zdobná skříň
Červená dřevěná skříň pochází z čínské provincie Fu-ťien. Byla vyřezána za dynastie Čching (1644 – 1911) za vlády císaře Kuang-sü. Skládá se ze dvou kusů. Ty jsou k sobě spojeny dohromady pomocí tradiční technologie bez jakéhokoli hřebu. Její design představuje typickou charakteristiku čínského starožitného umění. Je zde krásně vidět umění řezby i malby čínských mistrů 19. století. Stáří kabinetu se odhaduje na 140 let (výroba kolem roku 1875).
A KDO JE ZA LA KOMODOU?
Já, Lucie Novotná. Jsem tváří, rukami i mozkem celé La Komody. Ale nejsem sama, se mnou je můj tým, částečně zde, ale i v jihovýchodní Asii. Bez nich bych já jako La Komoda nemohla být. A už vůbec by La Komoda nebyla bez spousty inspirativních kusů nábytku a bytových doplňků z krásné části naší zeměkoule. Ale vedle mého týmu jste tu i vy 🙂 Vítejte v La Komodě. Věřím, že vám tu bude příjemně, inspirativně, hezky…
La Komoda
Myslbekova 683/15, Praha 6
(blízko Černínského paláce)
Tel.: 606 140 950
lucie.novotna@lakomoda.cz