Kuchyně

Ledničky jsou tu s námi už přes sto let

Přemýšleli jste někdy nad tím, v jakém luxusu vlastně žijeme ve srovnání s našimi předky? Jestli ano, určitě jste mysleli na věci jako život bez televize, internetu, nebo elektřiny. Ale přemýšleli jste o tom, jaké by to bylo bez chladu na přání?

Ano, řeč je o ledničce, opomíjeném, avšak převratném vynálezu, díky kterému můžeme uchovat potraviny, které by se jinak zkazily, po dobu několika dnů či týdnů (a v případě mrazničky i měsíců či let).

U ledu

Snaha uchovat potraviny čerstvé se objevila již v pravěku, kdy si naši pravěcí předci ukládali potraviny do chladných jeskyní. Podobný způsob se přitom praktikoval ještě ve 20. století, kdy lidé využívali sklepy svých domů, kde se chlad držel až do pozdního léta.

Dalším chytrým řešením, se kterým přišli naši předci, byly ledové dodávky. Ledařské společnosti v zimě shromažďovali kusy ledu, které během teplých ročních období rozváželi za peníze zákazníkům, kteří jej využívali k chlazení. Led však samozřejmě postupně odtával. Potřeba vytvořit lepší řešení tak konstruktéry a inženýry poháněla ve hledání nových přístupů.

Ledničky má dlouhou historii

Proces vytvářející umělý led objevil roku 1756 profesor a chemik William Cullen. Manuální stroj na kliku, se kterou bylo nutno točit, přetvořil podle 2. Newtonova zákona teplo na chlad. Tento princip se používá dodnes.

První skutečná elektrická lednička ve smyslu, v jakém ji známe dnes, byla představená roku 1911. Stála tolik peněz jako 2 automobily a motor s kompresorem a chladicím systémem byl tak rozsáhlý, že se musel zastavět do domovního sklepa, zatímco chladící skříň se nacházela v kuchyni a vypadala spíše jako komod, než lednice, jaké máme ve svých domácnostech dnes.

První úspěšné lednice se prodal milion kusů

S rokem 1923 pak přišla první lednice, která zaznamenala masový úspěch – . Prodalo se jí přes milion kusů. Vešla se do kuchyně, byla dostupnější a na rozdíl od svých předchůdkyň a užila si i velké reklamní kampaně.

Zbytek příběhu znáte. Stojí ve vaší kuchyni a oproti svým počátkům neslyšně a velmi efektivně uchovává vaše jídlo čerstvé…

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..