Všudypřítomný nános pylu a zvýšená potřeba papírových kapesníků. Letos zaznamenal pylovou sezónu každý, dokonce i ti, kdo alergií na pyl netrpí. Žluté částečky však nezůstávají jen za oknem. Venku jejich množství omezit neumíme, ale doma vás jich úspěšně zbaví čističky vzduchu. Komu pomůžou a jak vybrat tu správnou, radí Michal Závacký z portálu ProAlergiky.cz.
Pylová sezóna zdaleka nekončí
Kýchání, kašel, respirační obtíže, zarudnutí a svědění očí, ale i bolest hlavy nebo vyrážka. Každý, kdo trpí alergií na pyl, tyto symptomy dobře zná a nejspíš si všiml, že si od nich neodpočine ani v interiérech. I do nich se totiž pyly dostávají. Nejen při větrání, ale přenášejí se i na oblečení a vlasech, takže zavřít na celé léto okna není řešení. Účinným pomocníkem je čistička vzduchu, díky které si v interiéru od těchto potíží ulevíte a zregenerujete dýchací cesty.
Na její pořízení rozhodně není pozdě, pylová sezóna totiž zdaleka nekončí. „První vlna dřevin sice pomalu odeznívá a ubylo i pylu břízy, množství alergenů v ovzduší se však stále drží na vysoké úrovni. Obtíže spojené právě s břízou může navíc prodloužit sezona květu dubu. Následující měsíce budou patřit bezu a lípě, o slovo se ale hlavně přihlásí silně alergizující trávy a byliny jako jitrocel nebo kopřiva,” upozorňuje odborník na alergie Michal Závacký. Pylová sezóna trvá zhruba do přelomu září a října.
Jak čistička funguje a s čím pomůže?
Čistička díky ventilátoru nasává vzduch z místnosti, a ten následně prohání přes několik filtrů, které zachycují nejen pyly a jiné vzdušné alergeny, ale i jemný prach, škodlivé výpary a celou řadu dalších nečistot. Z přístroje pak vychází vyčištěný vzduch a díky neustálému nasávání a vypouštění je zajištěna jeho cirkulace v místnosti. Účinnost čištění zvyšuje vestavěný ionizátor, který do vzduchu vypouští ionty schopné urychlovat usazování a neutralizaci nečistot.
Nejúčinněji pracuje čistička v uzavřených místnostech. Stačí ji umístit do prostoru, tak aby nic nezamezovalo volnému proudění vzduchu, a po zapojení do zásuvky ji jedním zmáčknutím tlačítka jednoduše spustit. Čističky mívají na výběr automatický režim, kdy přístroj na základě senzorů vyhodnocuje kvalitu vzduchu a odpovídající režim určuje sám, nebo manuální, kdy si intenzitu čištění volí uživatel.
Jak postupovat při samotném výběru? „Prvním parametrem je výkon čističky. Ten musí odpovídat velikosti pokoje, do kterého ji budete chtít umístit. Aby plnila svůj účel, musí její výkon převyšovat objem místnosti. Pro dostatečně rychlé odstraňování alergenů musí celý objem vzduchu místnosti přefiltrovat alespoň čtyřikrát za hodinu. Je to trocha počítání, ale podle následujícího vzorce to zvládne každý.”
Objem místnosti v m3 × 4 = minimální potřebný vzduchový výkon v m3/h (pro alergika)
„Čistička by dále měla garantovat zachycení bezmála 100 % nečistot a hlučností na nejnižší stupeň nepřesáhnout 30 dB. Zjistěte si také předem, jaká je cena filtrů, které je nutné čas od času vyměnit,” radí odborník.
Superhrdina pro boj s pylem a nečistotami
Výše zmíněné parametry splňuje leader na trhu čističek vzduchu značka Winix, která nabízí skvělý poměr ceny a výkonu. Chlubit se může certifikovanou účinností 99,97 % a plazmovým ionizátorem, který dezinfikuje vzduch a zbavuje ho virů, bakterií i dalších choroboplodných zárodků. Na ProAlergiky.cz si můžete vybrat ze tří variant: Winix ZERO se čtyřmi stupni čištění pro místnosti do 39 m2, Winix ZERO Pro s pěti stupni čištění pro místnosti do 75 m2 a Winix ZERO Compact, kterou lze používat v místnosti o maximální velikosti 50 m2 a díky kompaktním rozměrům se dá velmi snadno přemisťovat a používat tam, kde je zrovna nejvíce potřeba. Navíc krásně vypadá!
Čistička vzduchu WINIX ZERO + sada náhradních filtrů zdarma, na proalergiky.cz za 6 490 Kč
Čistička vzduchu WINIX ZERO PRO + sada náhradních filtrů zdarma, na proalergiky.cz za 8 990 Kč
Čistička vzduchu WINIX ZERO Compact, na proalergiky.cz za 4 290 Kč
Čistička zlepší vzduch i nealergikům
Čistý vzduch není něco, po čem by měli toužit jen alergici a astmatici. Čističky umí kromě nečistot sezónního charakteru ze vzduchu odstranit většinu bakterií a virů. Hodí se tedy všude tam, kde se pohybují děti, senioři a lidé se sníženou imunitou. Dále účinně odstraňují pachy a při jejich používání se znatelně snižuje poletování prachových částic v domácnosti, takže s čističkou v místnosti není potřeba tak často utírat prach. V neposlední řadě se doporučují v oblastech se zvýšeným výskytem smogu, v okolí rušných silnic či staveb a také do nových či nově zrekonstruovaných bytů, kde se může ve vyšší míře vyskytovat formaldehyd, laky, lepidla, benzen a další škodlivé látky.
Vedle čističek pomůže množství alergenů v domácnosti snížit i dodržování jednoduchých pravidel:
- častěji vytírejte podlahy a utírejte prach (doporučuje se otírání vlhkým hadříkem, prachovky a suché uklízení nečistoty ještě více zvíří),
- větrejte intenzivně a jen omezenou dobu,
- nesušte prádlo venku ve své pylové sezoně,
- po návratu domů se vždy osprchujte a převlékněte, pomůže i umytí vlasů.
Žádné pachy, žádné kýchání, žádná bolest hlavy, jen čistý vzduch. Na portálu ProAlergiky.cz najdete pylové zpravodajství, rady a tipy pro alergiky i největší výběr produktů pro zdravější život s alergiemi.