Zahrada

Markýza, nebo pergola? První vás ochrání před sluncem, druhá před všemi rozmary počasí

Zastřešení zahrady nebo terasy poslouží každému, kdo chce venku trávit čas téměř za každého počasí. Na výběr je hned několik typů přístřeší. „Rozdíl mezi markýzou a pergolou je v upevnění a technickém provedení, ale i ve funkci. Pergoly doporučujeme těm, kteří hledají především odolnost a úkryt do každého počasí. Markýzy naopak primárně slouží jako ochrana před sluncem, ale už ne před deštěm,” vysvětluje Kateřina Simerská, manažerka nákupu společnosti BAUHAUS s tím, že pokud si nebudete vědět rady, není nic jednoduššího než obrátit se na specialisty v odborných centrech BAUHAUS, kteří rádi pomohou s výběrem toho pravého přístřešku na míru vašim potřebám.


Markýzy vybírejte podle povětrnostních podmínek

Typů markýz je nespočet, přesto musí mít jedno společné, a to sklon alespoň 15 stupňů, aby z nich mohla stéct voda při dešťové přeháňce, a nebyla tak zatížena plachta markýzy. „V našich odborných centrech naleznete hned tři druhy technického provedení markýz. Na první pohled se může zdát, že se příliš neliší, jsou zde však zásadní rozdíly ve funkci, upevnění a komfortu užívání. Markýzy s mechanikou kloubového ramene jsou efektivním a dostačujícím řešením, ačkoliv jde o nejjednodušší provedení. Potah je zde však z důvodu otevřené konstrukce zcela vystaven nepříznivým povětrnostním vlivům. Ideálním řešením jsou v tomto ohledu markýzy polokazetové nebo celokazetové. Potah i mechanika jsou u těchto typů markýz chráněny uzavřenou kazetou, což prodlouží jejich životnost. U těchto typů markýz je navíc velkým benefitem motorový pohon s dálkovým ovládáním,” říká Kateřina Simerská.

Vybrané modely celokazetových markýz se mohou pyšnit hned několika různými vychytávkami, které vám zpříjemní posezení pod markýzou. Letní večery vám osvěží modely se zabudovaným LED osvětlením. Světelné pásky jsou umístěné na spodní straně kloubových ramen a kromě příjemného teplého osvětlení vám dodají i dostatek světla pro venkovní večerní čtení. Je možné využít také moderních technologií a nastavit ovládání markýzy přes chytrý mobilní telefon. Stačí pouze instalovat danou aplikaci.

Pergola poslouží v každém počasí

Pergoly jsou díky své konstrukci vhodné nejen na zastřešení teras, ale mohou být umístěny kdekoliv na zahradě, díky čemuž si vytvoříte chráněné posezení podle vašich představ. Záleží pouze na konstrukci modelu, který si vyberete. „Například pergolu Opal, kterou najdete v našem sortimentu, si můžete doplnit bočními variabilními roletami a přizpůsobit si ji jako ochranu proti přímému slunci, nebo i k užívání v chladnějším počasí,” doplňuje Kateřina Simerská s tím, že pergoly jsou perfektním místem pro trávení volného času na terase či zahradě za jakéhokoliv počasí – díky nim si užijete rodinnou sešlost nebo přátelské setkání s grilováním i ve chvíli, kdy přijde nečekaná přeháňka nebo nelítostný vítr.


Údržba na jedničku

„Údržbu pergol a markýz provádíme nejlépe na jaře. Ometeme volné nečistoty a následně setřeme a vyčistíme usazené nečistoty na potahu. Markýza se musí pak zcela nechat uschnout před opětovným zasunutím. Nejlepším řešením je užití impregnačních výrobků, které obnoví ochranu látky. Detailní postup ochrany naleznete v našem katalogu,” doplňuje Kateřina Simerská ze společnosti BAUHAUS.

Rozpěrná markýza Sunfun se hodí pro ty, kdo chtějí vybavit balkón spolehlivou ochranou před sluncem. Její montáž je snadná a jednoduchá, bez nutnosti vrtání. Impregnovaný materiál přirozeně odpuzuje vodu a další nečistoty. K dostání ve dvou základních rozměrech 250 x 130 cm a 300 x 130 cm a mnoha barevných variantách (modro-bílá, šedo-bílá, žluto-bílá, nebo antracit). Pořizovací cena od 2 290 Kč.

Sunfun celokazetová markýza pro nástěnnou montáž patří mezi top markýzy na trhu. Pyšní se akrylovým potahem nejvyšší kvality a ochranným faktorem UV80+. Kvalitní zpracování, hliníkovou práškově lakovanou konstrukci a motor s dálkovým ovládáním, doplňuje integrované LED osvětlení a možnost ovládání přes aplikaci Awning. Pořizovací cena 31 990 Kč.

Pergola Opal vydrží dlouhé věky a nabízí kvalitní ochranu před sluncem, deštěm a větrem. Pergola je tvořena hliníkovou, práškově lakovanou konstrukcí, má svůj vlastní systém pro odtok dešťové vody a střecha i boční okénka jsou z odolného polykarbonátu. Kromě toho nabízí i 4 nastavitelné boční stínění. Pořizovací cena 59 690 Kč.

Pergola Tuscany je vhodná na terasy a menší předzahrádky. Střecha z polykarbonátu zajistí kvalitní ochranu před deštěm a sluncem, a to i díky odolné stínící výplni se 100% UV ochranou. Posuvné sloupky zajišťují variabilitu, rozměr pergoly je tak možné částečně upravit dle potřeby. Dostupná je ve dvou velikostech (3 x 4,25 m a 3 x 5,46 m), vyšší řada má jako součást vestavné LED osvětlení.  Cena od 24 990 Kč.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..