Stavba a rekonstrukce

MICHNO SYSTEM pro bezprofilovou montáž desek

Se špetkou nadsázky lze tvrdit, že máte-li doma vrtačku a vodováhu, zvládnete si dnes sádrokartonový podhled namontovat vlastními silami. Společnost HPI-CZ totiž uvedla na trh jednoduchý a tím geniální MICHNO SYSTEM pro bezprofilovou montáž deskových materiálů, jako je sádrokarton, dřevotřískové desky apod., tedy bez nutnosti montovat tradiční složité kovové konstrukce pro uchycení desek. Systém tvoří distanční nastavitelné talířové kotvy vhodné pro upevnění na zdivo, beton, pórobeton i dřevěné konstrukce.

MICHNO SYSTEM je certifikovaným řešením (STO č. 090-029787) pro montáž předsazených stěn, podhledů a podlah, které nahrazuje tradiční kovové konstrukce (UD a CD profily). Díky tomu vyniká snadnou instalací a zejména velkorysostí k nerovnostem podkladů. Jeho další výhodou je variabilita kotvení jednotlivých prvků MICHNO SYSTEM a snadná regulovatelnost vzdálenosti od podkladu. Lze tak vytvořit volný prostor pro rozvod kabelů nebo izolace.

MICHNO SYSTEM

Zjednodušeně řečeno, na podkladu se vytvoří rastr z distančních talířových kotev, v případě kotvení na stěny a strop s roztečí dle velikosti desky, např. 600 x 600 mm, u podlah pak zpravidla 400 x 400 mm, a desky se pak upevní do plastových talířů kotev pomocí předepsaných vrutů. Tento princip montáže s sebou nese další bonus v podobě v podstatě nulového odpadu.

Volba konkrétního prvku z nabídky HPI-CZ je ovlivněna materiálem, do kterého se kotví. Pro kotvení do zdiva stěn a stropů z betonu, pórobetonu, plných a dutinových zdicích prvků se použijí distanční talířové kotvy SM6 (kotva M6 s plastovou hmoždinkou M6S), pro kotvení do masivního dřeva a materiálů na bázi dřeva se použijí distanční talířové kotvy SDM6 (kotva M6 se speciálním průběžným kovovým prvkem). V únosném podkladu se pro plastovou hmoždinku doporučuje kotevní hloubka 40 mm, u speciálního kovového prvku je kotevní hloubka 25 mm. Pro tvorbu snížených podhledů se oba prvky dodávají s prodlužovacím nástavcem ve variantách 10 cm, 20 cm a 30 cm.

Postup montáže

Volba délky distančních talířových kotev

Nejprve je nutné zjistit rovinnost a svislost podkladu a rozhodnout o rozměrovém rozsahu jeho vyrovnání. Podle toho se následně volí délka distanční talířové kotvy tak, aby vždy bylo zajištěno potřebné rozevření plastové hmoždinky (hloubka zašroubování závitové části kotvy minimálně 40 mm do hmoždinky) nebo dostatečná fixace do průběžného prvku pro dřevo (hloubka zašroubování závitové části kotvy minimálně 12 mm). Distanční kotvy M6 se dodávají v délkových variantách 70 mm (nastavení vzdálenosti od podkladu až 30 mm), 100 mm (nastavení vzdálenosti až 60 mm) a 130 mm (nastavení vzdálenosti až 90 mm). Pro možnost uvedeného nastavení je nutné vyvrtat do podkladu otvory hloubky odpovídající závitové části zvolené kotvy.

Rozmístění distančních kotev v ploše

Na stěně vyznačíme vodorovnou čáru ve výšce 70 mm nad podlahou. Tato linie vyznačuje první řadu kotev (rozteč dle typu desky). Další vodorovné řady kotev vynášíme vzestupně (rozteč dle velikosti desky) tak, aby místa kotev odpovídala průsečíkům pravoúhlé sítě. Vynášení bodů pro umístění kotev lze usnadnit tzv. “brnkačkou”, neboli barvicím provázkem, případně kružítkem.

Montáž distančních kotev

Po vyznačení bodů kotvení vyvrtáme pomocí 8mm vrtáku otvory s hloubkou odpovídající délce závitové části zvolené kotvy, minimálně vždy 55 mm. Do dutinových a bortivých materiálů (pórobeton apod.) vrtáme vždy bez příklepu! Před osazením hmoždinky otvor vyčistíme. Do vyčištěného otvoru vsadíme hmoždinku podle návodu nebo zašroubujeme kotevní prvek pro dřevo tak, aby tyto po osazení lícovaly s povrchem podkladu. Do vsazených hmoždinek zašroubujeme zvolené talířové kotvy tak, aby tyto nejprve vytvořily základní síť bodů pro vymezení srovnávací roviny. Pomocí olovnice, šňůry, vodováhy nebo laseru vyrovnáme vytvořenou síť kotev do roviny. Vždy se snažíme minimalizovat distanci kotvy, nutnou k vyrovnání podkladní plochy. Kotvy zafixujeme formou lehkého utažení kontramatice proti hmoždince pomocí stranového klíče č. 10. V případě, že nedochází k instalaci kotev přes parozábranu, použití kontramatice není nutné. Následně doplníme a vyrovnáme a zafixujeme zbývající kotvy v ploše. Pro fázi doplnění kotev je vhodné použít vodováhy s délkou 2 metry, případně latě.

MICHNO SYSTEM1

Montáž desek

Po kompletním osazení, vyrovnání a fixaci distančních talířových kotev zahájíme montáž desek. V případě nerovné podlahy doporučujeme podložit desky podložkami. Následně zahajujeme montáž od spodního rohu obkládané plochy. Při montáži jednotlivých druhů desek respektujte pokyny pro montáž vydané jejich výrobcem. Desky se obvykle kotví pomocí předepsaných vrutů do plastových talířů kotev.

SONY DSC

V případě nejasností při montáži systému lze kontaktovat technický servis MICHNO SYSTEMna tel. 495 800 911 nebo na e-mailu michnosystem@hpi-cz.eu.

www.hpi-cz.eu

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..