Finance a pojištění

Novomanželská půjčka

Již dávno minuly doby, kdy novomanželé hojně využívali finančního produktu, známého jako„Novomanželská půjčka“. Ačkoli na finančním trhu nenarazíte  na mnoho nabídek tohoto produktu, stále existuje. Ne však zcela v podobě, kterou známe z dob minulých.

Komu je půjčka určena

Novomanželská půjčka je určena především pro sezdané páry (mladé rodiny), pro osoby žijící dlouhodobě ve společné domácnosti či samoživitelé s jedním a více nezletilými dětmi.Základním požadavkem pro získání novomanželské půjčky je věk žadatele pod  35 let (kde alespoň jednomu z členů domácnosti rodiny ještě nebylo 36 let). Žadatel musí být občanem ČR (nejlépe žijící v manželství).

Účel půjčky

Dříve novomanželská půjčka sloužila na nákup zařízení do bytu. Dnes však slouží jako příspěvek. V současnosti slouží tento finanční produkt na pořízení bydlení (domu či bytu).

Poskytovatelé a jejich podmínky

Novomanželskou půjčku lze získat od bankovních i nebankovních institucí. Podmínky jednotlivých produktů se ale velmi liší. Pravidlem však zůstává, že u vyšších poskytnutých částek je potřeba zajištění úvěru. Nejčastěji se jedná o ručení třetí osobou (rodiče, přátelé, sourozenci), popřípadě ručit nemovitostí. Délka splatnosti se obvykle pohybuje na hranici 20 let.

Bankovní sektor posuzuje každou žádost individuálně a také velmi přísně. Základním předpokladem pro získání půjčky je výtečná bonita (platební morálka) a dostatečně vysoký příjem. Žadatel, který má záznam v registrech dlužníků, nemá žádnou šanci tento finanční produkt u banky získat.

V nebankovním sektoru se nesetkáte až s tak přísnými pravidly. Půjčku má možnost získat i žadatel se záznamem v registru dlužníků. Často dotyčný nemusí uvádět účel využití finančních prostředků. V případě, že má žadatel špatnou platební morálku (z minulosti), je požadován ručitel. Kladem tohoto sektoru je méně administrativy a rychlejší posouzení žádostí.

Ke každé žádosti je třeba doložit všechny potřebné dokumenty (doklady totožnosti, potvrzení příjmů, daňové přiznání za minulá období u OSVČ).

Státní fond rozvoje bydlení (SFRB)

Novomanželé mají možnost získat finance i od státu. Jediným produktem na trhu, který je podporován státem je SFRB. Jedná se o úvěr s nízkým úrokem. . Podmínky pro získání však splňuje jen velmi málo žadatelů.

Žadatel nesmí být (spolu) vlastníkem bytu (bytového domu, rodinného domu či nájemcem družstevního bytu) a v minulosti již nesměl čerpat úvěr od (SFRB) na výstavbu či pořízení bytu (úvěr nelze poskytnout vícekrát jedné osobě)

Úvěr od SFRB lze čerpat na výstavbu bytu (i v rodinném domě a pouze dle zákona o vlastnictví),  přestavbu z nebytových prostor na prostory bytové, koupě bytu (popřípadě 1 byt v rodinném domě) či na úhradu výdajů s převodem členských práv v bytovém družstvu.

Úvěr nelze čerpat na výstavbu, pouze na koupi jedné bytové jednotky v rodinném domě. Nesmí sloužit ani na modernizaci současného bytu. U tohoto finančního produktu je nutné zajištění (třetí osobou).

SFRB poskytuje peněžní prostředky maximálně do výše 300 tisíc a to na dobu 20 let (doba splatnosti) a vždy musí být v žádosti uveden účel čerpání peněžních prostředků z případně poskytnutého úvěru.

Závěr

Mladé rodiny jen velmi těžko získávají peníze na vlastní bydlení, proto velice oceňují možnost získání „novomanželské půjčky“, která jim usnadní start do společného života. V každém případě je však nutno brát v potaz určitá rizika spojená s vyřízením této půjčky. Je třeba pečlivě vybírat mezi nabídkami bankovních i nebankovních institucí a zvážit, zda pro ně nebude půjčka doslova likvidační (prověření jednotlivých poskytovatelů a jejich nabídek). Proto raději nejprve zkuste SFRB, než začnete zvažovat jiné možnosti.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..