Zahrada

Organické znečištění jezírek

Organické znečištění vody je často podceňovaný faktor kvality vody. Následky tohoto znečištění mohou představovat nadměrnou spotřebu kyslíku a zvýšení rizika onemocnění. Toto znečištění je zákeřné zejména tím, že jej nelze nijak změřit.

Vysoké množství organických látek ve vodě vede k masivnímu rozmnožování mikroorganismů. To zvyšuje riziko oslabení imunitního systému ryb. Potřeba kyslíku závisí na druhu, počtu ryb a také na teplotě vody. V teplé vodě totiž běží všechny procesy rychleji. Proto je zejména v létě kontrola vody důležitá. Nebezpečí vzniká, když je nedostatečné zásobování kyslíkem.

Je nutné, abyste spadlé listy do jezírka ihned vytahovali. Když listy budete vytahovat, tak zabráníte vzniku nedostatku kyslíku. Dostatečné zásobování kyslíkem je nezbytné pro dosažení dobré hygieny v jezírku.

Pokud se vám na povrchu jezírka tvoří pěna, jde o další varovný signál. Organické látky se na rozhraní vzduchu a hladiny vysráží a pěnu stabilizují. Na tomto principu je například založena i pivní pěna.

Zvýšená tvorba organického kalu je dalším upozorněním na znečištěné jezírko. Organický kal znamená znečištění organickými živinami. Zvýšené organické znečištění rozpoznáte pravidelnou analýzou vody. Nejzřetelnějším příznakem je právě nízká hladina kyslíku.

Nezapomínejte kal na podzim odsát. Také byste si měli pořídit sérum pro urychlení rozkladu tohoto kalu. Dále si nezapomeňte pořídit výkonný filtrační systém, který odpovídá velikosti vašeho jezírka. Tento filtrační systém zajišťuje biologický rozklad organických odpadních produktů, rozpohybuje vodu a obohatí ji o kyslík.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..