Doby, kdy bylo možné si kávu z pákového kávovaru vychutnat pouze v kavárně, jsou dávno pryč. Dříve byly pákové kávovary dostupné pouze v restauracích a kavárnách, dnes však mohou být součástí výbavy každé domácnosti. Dnes je na trhu nespočet různých přístrojů na přípravu kávy, které uspokojí i nejnáročnějšího zákazníka. Pákový typ kávovaru vám může zaručit výborné domácí espresso. Kávovar s pákou je vhodný zejména pro ty, kteří si rádi vychutnávají nejen skvělou kávu, ale také její přípravu.
Do pákového kávovaru se namletá káva vkládá – ručně – do sítka speciální páky a pomocí pěchovátka (tamperu) se upěchuje. Páka se následně zasune pod hlavu kávovaru a pootočením, jakoby pákovým pohybem (odtud název kávovaru), se zafixuje. Součástí těchto přístrojů bývá tryska na přípravu mléčné pěny, některé, zejména ty dražší kávovary, potom bývají vybaveny například funkcí předehřívání šálků, systémem pro lepší pěnu apod.
Příprava kávy pomocí pákového kávovaru je tedy časově náročnější na přípravu a také na údržbu, ovšem pro někoho, kdo kávu opravdu miluje, je příprava kvalitního espressa jistě příjemnou činností.
Princip pákových kávovarů je velice jednoduchý. Po spuštění stroje prochází čerpadlem natlakovaná a ohřátá voda skrz upěchovanou kávu v páce do hrnku.
Velkou nevýhodou pákového kávovaru ovšem může být čištění sítka a páky, ze které je po ukončení přípravy nutné kávovou sedlinu vysypat a následně páku vymýt. Než se také člověk naučí správně kávu do páky nasypat a upěchovat ji, může si nechtěně kávou posypat i kuchyňskou linku. Pákový kávovar je také nutné čas od času zbavit vodního kamene.
Nezkušeností nebo nesprávnou přípravou však nemusí připravená káva dosahovat takových kvalit, jakých by měla. K přípravě dokonalé domácí kávy jsou nutné kvalitní suroviny a také zkušenosti.
Odměnou za zvládnutí těchto překážek však bude opravdu vynikající čerstvá káva s výrazným aroma.
Pingback: Kapslové kávovary