Články

Pět rad, co si pohlídat při zateplování domu

Češi se podle aktuálního průzkumu Sdružení EPS ČR uchylují k investici do zateplování domů a bytů stále častěji. Hlavním důvodem bývá ochrana domu před zimními mrazy a s tím šetření peněženek před vysokými výdaji za energie během topné sezóny. Není však samozřejmostí najít osvědčenou stavební firmu hned na poprvé. Neodborně provedené zateplení může plánovanou investici několikanásobně prodražit. Pět rad pro bezproblémový proces zateplení pro vás připravil Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

  • Důvěřujte odborníkům

Mnoho českých kutilů je přesvědčených, že rekonstrukce domu není žádná věda a že si zvládnou zateplit sami. Hlavní hnací silou bývá úspora peněz, kvůli níž se vrhají do stavebních prací svépomocí. Kromě rizika vážných úrazů však hrozí neodborná aplikace izolantu a tvorba výdutí v celém zateplovacím systému. Ten poté neplní správně svou izolační funkci a je nutné ho rekonstruovat, nebo instalovat nanovo. V takovém případě se vám částka za zateplení domu vyšplhá výrazně výše.

  • Vyberte spolehlivého dodavatele

Dbejte na výběr osvědčené stavební firmy, kterou pro zateplování vašeho domu najmete. S hledáním pomůžou např. webové stránky Cechu pro zateplování. Požádejte o několik referencí již provedených zateplení také příslušnou firmu, která se uchází o vaši zakázku. Poptejte zkušenosti přátel, sousedů nebo na internetových diskuzích, kde naleznete aktuální reference. O kvalitě poskytované práce napoví také konkrétní nabídka a finanční kalkulace od stavební firmy. Vyvarujte se najímání až podezřele levných firem, které často doporučí nedostatečné tloušťky izolace či nekvalitní materiály s cílem nabídnout co nejnižší cenu.

  • Nezapomeňte na projektovou dokumentaci

Projektová dokumentace je klíčovým spisem o prováděných stavebních pracích v rámci rekonstrukce. Stavební firmě slouží jako úkolníček pro přípravu a instalaci zateplení, zatímco majiteli domu se bude hodit jako podklad pro případnou reklamaci. Důsledně zpracovanou dokumentaci je nezbytné doložit také v případě, žádáte-li o státní dotaci.

  • Svěřte kontrolu technickému dozoru stavebníka

V  celém průběhu zateplování by měl na realizaci stavebních prací v pravidelných intervalech dohlížet kvalitní technický dozor stavebníka. Včas odhalí případná pochybení, ale i odchýlení od projektové dokumentace. Technický dozor stavebníka vás bude stát od 10 do 50 tisíc korun v závislosti na počtu návštěv na stavbě a na velikosti domu. Při prokázání pochybení stavební firmy však nese plnou zodpovědnost za škody včetně povinnosti finanční kompenzace. Také účastí technického dozoru stavebníka je podmíněno vyplacení dotace např. z programu Nová zelená úsporám.

  • Zvolte vhodný izolační materiál

Výběr vhodného izolantu je zcela zásadní pro správnou funkčnost zateplovacího systému a výši úspor za energie. V Česku je dlouhodobě nejpopulárnějším izolačním materiálem pěnový polystyren, který je oblíbený díky svým tepelně izolačním schopnostem, nízké hmotnosti, snadné tvarovatelnosti a ekologické nezávadnosti. Druhým nejčastěji aplikovaným izolantem u nás je minerální vlna, za kterou však zaplatíte až dvojnásobnou cenu a jistotu nemáte ani u návratnosti investice. V zimě totiž při působení běžné vlhkosti hrozí u minerální vlny kvůli její vysoké nasákavosti vody pokles jejích tepelně izolačních vlastností až o polovinu.

Sdružení EPS ČR

Sdružení EPS ČR je národní organizace založená v roce 1998 s cílem podporovat a koordinovat společný vývoj aplikací z pěnového polystyrenu (EPS), podílet se na tvorbě norem, kontrolovat kvalitu výrobků z EPS, poskytovat konzultace v oblasti výroby a použití výrobků a aplikací z EPS, zvyšovat bezpečnost výrobků z EPS a podílet se na úsporách energie.

Sdružení EPS ČR má 13 členů, a dále 5 čestných členů. Reprezentuje tak většinu dodavatelů a zpracovatelů EPS v České republice. Roční obrat se pohybuje kolem 4,5 miliardy Kč při zpracování více než 50 tis. tun EPS. V posledních letech společnosti investovaly téměř 4 miliardy Kč do rozvoje a inovací. Zaměstnávají přes 1000 pracovníků.

Členy sdružení jsou výrobci suroviny, výrobci EPS a další společnosti a odborníci z oblasti EPS působící v České a Slovenské republice. Sdružení úzce spolupracuje s příbuznými profesními organizacemi, školami, výzkumnými pracovišti, státními institucemi a s mnoha odborníky z různých oborů. Sdružení EPS ČR je členem EUMEPS, Evropského sdružení výrobců EPS. Více informací naleznete na www.epscr.cz.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..