Okna a dveře

Počet vloupání do bytů a domů v době lockdownu příliš neklesá, nejčastěji se do nemovitosti zloději dostávají přes dveře

Počet vloupání do bytů, domů a chat za loňský rok znatelně neklesl. I když na jaře a také od podzimu až do konce roku, většina lidí zůstávala doma, čísla neukazují, že by to zloděje významně odradilo. Majetková kriminalita v době pandemie setrvala v podstatě na stejné úrovni jako v předchozím roce. Zloději se bez obav vloupají i do domu nebo bytu za přítomnosti obyvatel.

Koronavirová krize přinesla dva důležité aspekty. Jedním z nich je, že se lidé zdržují mnohem více ve svých domovech a druhým, že řada z nich díky pandemii přišla o příjmy.

Na jedné straně jsou domácnosti, které nemohly utratit peníze za dovolené a další zavřené aktivity, a proto je investovaly do nového vybavení svých domovů, čímž je zatraktivnily pro zloděje. A na druhé straně jsou lidé na okraji společnosti, které krize připravila o zdroj obživy.

Lidé tráví mnohem více času doma nebo na chalupách. Homeoffice a distanční forma výuky je pro většinu lidí novým standardem, ale také o rozptýlení a relaxování se musí postarat v domácím prostředí. Kromě vycházek a individuálního sportu jsou odkázáni na zábavu, kterou si zajistí v rámci svých možností.

Lidé si často pořizovali nové počítače nebo notebooky pro všechny členy domácnosti, aby se i mladší děti byly schopny účastnit online vyučování. A protože nemohli vyrazit do kina, restaurace nebo na hřiště, či do fitka, nakupovali si domů nové televizory, hrací konzole, tablety a také posilovací stroje.

Druhým důležitým aspektem této pandemie je, že řada lidí zůstala bez finančních prostředků, přišla o práci nebo se jim snížily příjmy, takže se mnohem více lidí ocitlo na okraji společnosti.

„Řada lidí věří, že pokud nikdy nebyla vykradena, toto nebezpečí se jich netýká, což je velmi krátkozraké. Vyhýbají se investicím do vhodného zabezpečení, které by eliminovalo škody, jež by potenciální krádež mohla způsobit. Dle statistik vyplývá, že většina vloupání do bytů a domů je přes vchodové dveře, a proto by kvalitní bezpečnostní dveře měly být první bodem při zabezpečování domova,“ vysvětluje důležitost bezpečnostních prvků Jaroslav Pecka, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti NEXT.  

Jaké vlastnosti by měly mít bezpečnostní dveře:

  • 3.-4. bezpečnostní třída (dveře 3. a 4. bezpečnostní třídy mají 17. – 23. jistících bodů, integrovaný rozvorový uzamykací systém, pancéřování zámku je zesíleno speciálním plechem a celé dveře jsou zasazeny v tuhé ocelové kostře s oboustranným pancéřováním)
  • Bezpečnostní kování a vložka minimálně ve stejné bezpečnostní třídě jako dveře
  • Platné certifikáty nejlépe z českých zkušeben odpovídající přísným evropským normám
  • Protipožární odolnost (vstupní dveře do bytu musí splňovat podmínku protipožárních dveří ze zákona, ručí za to majitel bytu)
  • Další doplňkové vlastnosti:
    • Odolnost vůči povětrnostním podmínkám
    • Tepelně izolační funkce
    • Eliminace hluku
    • Kouřotěsnost
    • Volitelné doplňky a prvky, jako jsou skryté panty, zamykání pomocí čtečky otisků prstů, digitální kukátko s Wi-Fi videotelefonem, atd.

„Nedostane-li se pachatel do budovy během dvou až pěti minut, čin zpravidla nedokončí. Viditelné zabezpečení odradí 95 % pachatelů. K maximálnímu bezpečí mimo kvalitních dveří se může přispět elektronickým zabezpečením, které dnes již není neobvyklé ani u soukromých objektů. Prosklené plochy lze chránit buď mechanickými mřížemi nebo alespoň ochrannými fóliemi na sklo, které rovněž pomohou pachatele zpomalit a odradit od vloupání,“ říká Jaroslav Pecka, ředitel společnosti NEXT, která již 30 let vyrábí bezpečnostní dveře.

Rostoucím trendem je vloupání za přítomnosti členů domácnosti. Zkušenosti policistů dokládají, že pachatelé jednají zcela bez skrupulí a mohou překvapit třeba u večeře. Důvod drzosti pachatelů je jasný. Když jste doma, nebývá zamčeno, proto se doporučuje vždy zamykat dveře.

„Zloději se nejčastěji vloupají do bytů a domů tak, že násilným způsobem překonají dveře, jde o vyražení, vypáčení nebo proražení. Objevují se i sofistikovanější způsoby jako vyhmatání vložky planžetou nebo bumping, kdy zloděj zasune do cylindrické vložky speciální klíč – polotovar, který je zpravidla vybroušený na univerzální – krajní pozici stavítek. Následuje nacvičený dynamický úder do klíče, který může následně seřadit stavítka ve vložce do stejné roviny a tím dojde k odjištění a otevření dveří,“ dodává Jaroslav Pecka ze společnosti NEXT.

Kromě překonání dveří patří mezi další častý způsob vniknutí do objektu rozbití oken či balkonových dveří v případě přízemních bytů či domků. V menší míře se pak zloději dostávají do objektů sklepními nebo naopak střešními okny. Rovněž garážová vrata jsou obvyklou slabinou rodinných domů. Známy jsou i případy, kdy zloděj rozebral kus střechy.

Vloupání do domu nebo bytu sebou nese nejenom škodu na majetku, ale přináší nepříjemné pocity spojené se ztrátou jistoty svého domova a soukromí, které může vést k psychickým problémům a poruchám spánku a k úzkosti.

Jak ukazují čísla, majetková kriminalita neklesá ani v době, kdy většina lidí tráví čas doma. Od nepříjemného a často velmi traumatizujícího zážitku může domácnosti ochránit vhodná investice právě do bezpečnostních dveří, protože ty jsou nejčastější vstupní branou pro zloděje.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..