Inzerované výhody nového bydlení někdy nemusí úplně souhlasit s realitou. Jak je to s dopravní dostupností lokality? Skutečně jsou v okolí mateřské a základní školy? Počet obchodů v okolí nebo lékařů se ještě před koupí bytu vyplatí prozkoumat na vlastní pěst. Právě tyto detaily jsou pro plánovaný život v nové lokalitě stěžejní.
„Developeři často inzerují obchodní centra na dosah, což může být dobré, ale málokdo si uvědomí, že kupovat v takových komplexech i věci běžné denní spotřeby není nic příjemného. Menší obchod s pečivem a drobným zbožím by měl být v docházkové vzdálenosti maximálně pět minut. Nejlepším řešením jsou obchody i restaurace přímo v projektu,“ uvedl Tal Grozner, ředitel společnosti Star Group, s odkazem na trend moderních projektů, jaký představují například Nové Chabry v Praze 8.
Dostatečná občanská vybavenost v okolí nového bydliště je podle Groznera alfou a omegou spokojeného klienta. Kromě detailní prohlídky kupovaného bytu proto doporučuje projít si i jeho blízké okolí, případně celou čtvrť, ve které se byt nachází. Zjistit, za jak dlouho je možné se dostat k doktorovi, na poštu, dovést děti do školky, zda jsou v okolí zájmové kroužky, a prověřit řadu dalších aktivit, které kupující nemovitosti preferuje a byl zvyklý běžně vykonávat ve svém stávajícím bydlišti.
„Ideální je mateřská škola hned v komplexu novostaveb, stejně jako plochy pro sportovní vyžití a relaxaci. Pozor ale na dodatečné náklady spojené s jejich provozem. Pokud je jako společný prostor v novém projektu k dispozici bazén, jistě bude jeho údržba nové obyvatele něco měsíčně stát. Naopak u dětského hřiště, cyklostezky, venkovních fitness strojů a třeba beachvolejbalového hřiště už žádné další výdaje nehrozí, nebo jsou minimální. Pokud jsou zrealizovány, snadno si je případní zájemci mohou ve volném čase vyzkoušet,“ porovnal Tal Grozner různé způsoby, jak k novému bytu získat i „něco navíc“.
Stejně tak není nic jednoduššího než si nanečisto vyzkoušet dopravní dostupnost projektu ještě před koupí bytu. Každodenní úmorná cesta do práce znechutí jakkoli báječné bydlení i nejotrlejšímu člověku. „Zatímco mladí preferují rychlost hromadné dopravy převážně za zábavou do centra, rodiny s dětmi bývají vděčné za bezproblémový výjezd autem z města na výlety, do zoo nebo na chalupu. Projekty v blízkosti stanice metra a současně hlavní silnice splňují nároky obou skupin,“ vyzdvihl Tal Grozner.
Důležitou součástí okolí bytu jsou také sousedé. Další potenciální obyvatele stejného projektu lze snadno potkat na dni otevřených dveří pořádaném developerem. „Takové akce nabízejí jedinečnou příležitost setkat se s budoucími sousedy, ale také položit přítomným odborníkům – architektovi, developerovi, prodejci nebo finančnímu poradci – veškeré otázky, které klienta zajímají. Je dobře, když je kupující nového bytu náročný. Dobrý developer by měl takovým klientům naslouchat a jejich podněty vnímat jako věcné připomínky k dalšímu vylepšení projektu,“ dodal Tal Grozner.