Energie

Pozor na skryté neplatiče: černí pasažéři ohrožují spotřebitele a životní prostředí

Všímáte si recyklačního poplatku na účtenkách při nákupu elektrozařízení? Vyplatí se to, protože je to známka toho, že prodejce je zodpovědný a prodává zboží, které neohrozí vaše zdraví ani životní prostředí. Recyklační příspěvek je ze zákona povinný a spotřebitel si tím předplácí budoucí ekologickou likvidaci zakoupeného výrobku.

Černí pasažéři, anglicky se jim také říká free riders, jsou výrobci či dovozci elektrozařízení, kteří způsobují škodu tím, že nepřispívají do systému recyklace elektroodpadu.

Při nákupu elektrozařízení si totiž spotřebitel předplácí jeho budoucí recyklaci. Pokud se na trh dostane velké množství výrobků, za které nebyl uhrazen příspěvek na recyklaci, tak hrozí podfinancování systému zpětného odběru a recyklace, který pak nebude fungovat, jak má. Tím může dojít k ohrožení životního prostředí, protože elektroodpad místo na recyklační lince skončí například na černé skládce, kde může dojít k úniku škodlivých látek do ovzduší, půdy či spodních vod.

Tím ale výčet možných rizik nekončí: „Výrobky firem, které se vyhýbají plnění recyklačních povinností, často nesplňují ani další legislativní požadavky, například z hlediska bezpečnosti výrobku a jeho kompatibility s evropskými standardy. Doporučujeme takový výrobek nekupovat. Také nás můžete informovat, my se následně s touto firmou spojíme a navrhneme jí vhodné řešení,“ vysvětluje Petr Číhal, obchodní ředitel společnosti EKOLAMP.

Zda výrobce plní své povinnosti v rámci recyklace elektroodpadu, lze ověřit na webové stránce Ministerstva životního prostředí ČR v tzv. Seznamu výrobců elektrozařízení: https://visoh2.mzp.cz/Elektrozarizeni/VyrobciPublic/OsobyIndex.

Za jízdu načerno hrozí vysoké pokuty

Podle analýzy společnosti EKOLAMP se povinnosti vybírat příspěvek na recyklaci v ČR vyhýbají zejména menší firmy či živnostníci. Typicky se jedná o malé výrobce či e-shopy, které dovážejí zboží na trh ze zahraničí, zejména z Asie. Někteří o této povinnosti nevědí, ale jiní ji ignorují a doufají, že si toho dohledové orgány nevšimnou.

Společnost EKOLAMP se dlouhodobě na problematiku free ridingu zaměřuje a aktivně vyhledává a oslovuje černé pasažéry s výzvou, aby své povinnosti plnili. „Hájíme tím zájmy všech firem, které zákon dodržují. Teprve když je upozorníme, že za porušení zákona hrozí vysoké pokuty, tak se začnou o své povinnosti zajímat,“ shrnuje situaci Petr Číhal.

V současné době, kdy je třeba hledat cesty k udržitelnosti, se musí firmy chovat zodpovědně k životnímu prostředí. Pokud vyrobí či dovezou na český trh výrobek, je jejich povinností automaticky počítat s jeho budoucí recyklací v okamžiku, kdy jej chce spotřebitel vyhodit. Pomoci jim v tom mohou tzv. kolektivní systémy, které službu zpětného odběru a recyklace pro firmy zajišťují.

„Vedle plnění zákonných povinností svým členům poskytujeme nadstandardní servis, odborné poradenství a administrativní podporu. Registrace do našeho kolektivního systému je navíc velmi snadná,“ uzavírá Petr Číhal, obchodní ředitel společnosti EKOLAMP.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..