Stavební materiály

Předcházejte požárům, správná izolace může zachránit životy

Hasiči v létě vyjíždějí k požárům častěji. K příčinám patří hlavně nedbalost, ale i technické problémy jako například vady materiálu či konstrukce. V tomto ohledu mohou lidé některým komplikacím předcházet, stačí při stavbě nebo rekonstrukci nezapomínat na význam nehořlavých stavebních materiálů. Mezi ně patří minerální vata, která funguje jako přirozená překážka pro šíření ohně. V domě, kde se chceme cítit především bezpečně, to je klíčové.

V Česku se zateplují byty a domy nejčastěji polystyrenem a minerální vatou. Zmíněnou základní dvojici izolantů pak doplňují alternativy v podobě například stříkané PUR pěny. Mnoho lidí sáhne převážně po polystyrenu jako cenově přijatelnějším řešení nebo izolační materiály kombinuje. Roli by měla hrát zejména protipožární prevence.  „Někteří lidé chtějí ušetřit a polystyren s jinými materiály kombinují. Okamžitá úspora se jim ale snadno může vymstít, protože napojování různorodých materiálů je technicky komplikované a může v budoucnu způsobit problémy,“ vysvětluje úskalí ekonomicky úsporné varianty Štěpán Lášek, specialista na izolační materiály a aplikační manažer společnosti Knauf Insulation. Jednotlivé materiály mají různé fyzikální vlastnosti, různou teplotní roztažnost i tuhost. Při kombinaci pak snižují požární bezpečnost stavby a navíc se při špatném napojení může stavba výrazně prodražit kvůli výdajům za další a pracnější realizaci.

Plameny i toxický kouř jsou strašáky nejedné domácnosti. Obava, že o všechno přijdeme, představuje noční můru, které se chceme v reálném životě vyvarovat. Minerální izolace oproti polystyrenu nehoří ani se na hoření nepodílí. Lze ji aplikovat na obvodové zdi, podlahy, střechy, ale i jako akustickou izolaci do interiérů. Štěpán Lášek ji doporučuje využít zejména na zateplení obvodových plášťů stavby. „Lepší než vyhořet je určitě být ve vatě,“ dodává s nadsázkou.

Společnost Knauf Insulation vyrábí skelnou vatu Ecose bez formaldehydů a akrylátů už deset let. Je bez chemických lepidel a dalších přísad, které by mohly být toxické. V Krupce v Podkrušnohoří existuje na minerální vatu dokonce jeden z nejmodernějších výrobních závodů v Evropě.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..