Zahrada

Připravte se na grilovací sezonu

Žádný teplejší víkend se neobejde bez grilování. Avšak předtím, než rozpálíte gril naplno, je potřeba ho na nadcházející sezonu správně připravit. Odborník z Hornbachu radí, na co myslet před první letní grilovačkou.

Důkladná kontrola je základ úspěchu

Váš gril se nepoužíval dlouhé měsíce, proto je důležité ho nejprve zkontrolovat. Pokud stál celou zimu přikrytý venku, hledejte na něm jakékoli známky rzi. Jestliže byl váš gril uskladněný v garáži, prohlédněte ho, zda se v něm v průběhu zimy neusadily nějaké nečistoty. U plynových grilů je důležité neopomenout palivovou hadici. I kdybyste po vizuální prohlídce nenašli žádné praskliny, vyzkoušejte jednoduchý test. „Přetřete palivovou hadici mýdlovou vodou a zapněte plyn. Pokud se na hadici objeví bublinky, znamená to prasklinu. Plyn opět vypněte a poškozenou hadici vyměňte,“ doporučuje David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.

Důkladné čištění povrchu

Čistý gril je dobře fungující gril. Vnější část grilu je vyrobena z různých materiálů, které vyžadují odlišné způsoby čištění. Mýdlová voda je nejbezpečnějším čisticím prostředkem. V případě, že je povrch grilu pokrytý silnější nečistotou, použijte čisticí prostředky určené pro daný povrch. Nezapomeňte i na poctivé vyčištění roštů.

  • Gril na dřevěné uhlí

U grilu na dřevěné uhlí nezapomeňte odstranit veškerý popel a nespálené uhlí z mísy po každém grilování. Takto udržíte gril v dobrém stavu a prodloužíte tak jeho životnost. „Moderní grily na uhlí jsou obvykle vyrobené z porcelánem smaltované oceli. Na jejich čištění vám stačí jemný čistící roztok nebo mýdlová voda. Pokud na roštech zůstaly zbytky tuku nebo jiné nečistoty, odstraníte je nejlépe spálením. Rozpalte gril a nechte všechny zaschlé zbytky na roštu spálit. Rošt následně vyčistěte pomocí čistícího kartáče na grily,“ říká odborník David Benda.

  • Plynový gril

Plynové grily vyžadují více času na čištění než grily na dřevěné uhlí, jelikož mají více částí. Pokud chcete gril důkladně vyčistit, bude nutné ho rozmontovat. „Většinu částí plynového grilu postačí umýt vlažnou saponátovou vodou. Určitě se vyhněte agresivním čisticím prostředkům a silným chemikáliím na odstraňování tuku. Rošty u každého druhu grilu vyžadují zvláštní pozornost. Plynový gril nejlépe vyčistíte spálením zbytků jídla a tuku. Rozpalte gril na vysokou teplotu a počkejte přibližně 15 minut. Všechny zbytky z předešlé sezony se změní na popel, který jednoduše odstraníte,“ radí David Benda z Hornbachu.

  • Elektrický gril

Pokud jste vlastníkem elektrického grilu, máte klid od velké údržby. Tepelné spirály mají díky vysoké teplotě samočistící funkci. To zabezpečí, že odkapávající tuk či šťáva se z povrchu ihned vypaří. Rošty jsou obvykle z teflonu nebo nerezové oceli, na které není dobré používat kartáč s kovovými štětinkami. Elektrický gril stačí jednoduše otřít prostředkem na jemné povrchy a máte hotovo. Některé typy roštů je možné umýt i v myčce. Nezapomínejte na spodní mísu grilu, kam při grilování odkapává tuk.

Obstarejte si nové doplňky

Nová letní sezona je ideálním časem na doplnění grilovacích pomocníků. „Dokonalá grilovačka se bez kvalitního nářadí neobejde. Nářadí vám práci s grilem ulehčí i urychlí. Kromě tradičního příslušenství, jako teploměr, vidlice, obracečka či kleště, využijete například i lis na hamburgery, mřížku na ryby, kámen na pizzu nebo stojan na drůbež,“ radí David Benda.

Najděte horká místa nového grilu

Koupili jste nový gril a nemůžete se dočkat šťavnatých steaků? Dříve, než se pustíte do grilování, zjistěte, kde má váš nový gril horká a chladnější místa. Pokud neznáte tato místa, může dojít k tomu, že maso bude nedovařené nebo připálené. „Stejně jako trouby, každý gril má svoje horká a méně horká místa. Jednoduchý způsob, jak tato místa objevit, je pomocí chleba. Na rozpálený gril naskládejte plátky bílého toastového chleba, zavřete poklop a vyčkejte pár minut. Následně gril otevřete a plátky chleba otočte. Plátky, které jsou opečené víc než ostatní, ukazují na horká místa grilu,“ dodává odborník David Benda z Hornbachu.

Více informací na: www.hornbach.cz

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..