Téměř každý sedmý obyvatel České republiky žije v přeplněném bytě či domě. V rámci Evropské unie je to číslo mírně lepší než průměr, navíc situace se za posledních 10 let poměrně výrazně zlepšila, jak vyplývá z nejnovějších dat Eurostatu. Zhruba polovina českých domácností žije ve vlastním domě, český bytový fond však zůstává nadále zaostalý. I letos proto budou zvyšovat komfort bydlení hlavně rekonstrukce, často za využití státních dotací.
„K průběžnému zlepšování situace přispívají především rekonstrukce starých rodinných domů. I když nedochází k nárůstu obytné podlahové plochy, zlepšuje se dispozice bytů i rodinných domů a více se využívají prostory, které dříve nebyly určené pro bydlení. Typickým příkladem jsou půdní prostory rodinných domů,“ vysvětluje Public Affairs manažer výrobce střešních oken VELUX Ondřej Boreš.
Podle dat Eurostatu žije 15,1 % obyvatel České republiky v bytě či domě, který je přeplněný. Oproti loňskému roku je to mírný pokles z 15,4 %, ještě před 10 lety ale takto žilo 21 % domácností. Definice Eurostatu pro přelidněnou domácnost vychází z počtu místností: Jeden pokoj pro domácnost, na pár, na každou dospělou osamělou osobu, na dvojici osamělých osob stejného pohlaví ve věku 12-17 let, na každou osamělou osobu ve věku 12-17 let, která není zahrnuta v předchozí kategorii, a na dvojici dětí mladších 12 let. Jinými slovy řečeno, např. pro čtyřčlennou rodinu s dvěma dětmi do 12 let je minimem dvoupokojový byt, pokud jsou děti starší 12 let, tak by už měly mít vlastní pokoj a taková rodina by měla bydlet v minimálně třípokojovém bytě.
Situace v České republice se tak v posledních 10 letech poměrně výrazně zlepšila a je i lepší, než činí průměr v Evropské unii, který dosahuje 17 %. Nejvíce přeplněné jsou přitom byty v zemích východní Evropy v čele s Lotyšskem (42 % ), Rumunskem (41 %) a Bulharskem (36 %). Naopak nejvíce prostoru pro sebe mají členové domácností na Kypru (2 %), Maltě (3 %) či v Nizozemí (3 %). V rámci střední Evropy jsou na tom Rakušané srovnatelně jako Češi, Němci o něco lépe (11 %). Naopak výrazně přeplněnější byty mají na Slovensku (32 %) i v Polsku (36 %).
„K zásadní změně trendu v České republice nedojde, nicméně podíl přeplněných domácností by přesto mohl nadále klesat,“ domnívá se Ondřej Boreš ze společnosti VELUX. „Český bytový fond je totiž stále zastaralý, průměrné stáří bytů přesahuje 40 let. Byty či domy stavěné před několika desítkami let už neodpovídají tomu, co v současnosti očekáváme od moderního bydlení. Tempo rekonstrukcí tak letos znovu zrychlí, i díky klesajícím úrokovým sazbám. Nově rekonstruované byty či domy jsou přitom nejen modernější a ekologičtější, ale často více pamatují i na dostatečné soukromí v rámci domácnosti,“ dodal.
Z aktuálních dat Eurostatu rovněž vyplývá, že v České republice se lidé žijící v bytě nebo v domě dělí téměř přesně na polovinu: v bytě žije 51 % obyvatel ČR, v domě 48,5 %, zbývající půl procento připadá na různé speciální typy bydlení, jako jsou houseboaty, mobilehomy, kempingové vozy apod. Ani ne poloviční podíl domů je v Evropě spíše podprůměrný, průměr EU je 52 %. Nejvíce jsou na vlastní domy zvyklí Irové (89 %), Nizozemci (79 %) či Chorvaté (77 %), naopak ve vlastním domě žije jen zhruba třetina Němců či Španělů.
Jednoduchým řešením problémů s přeplněným bydlením může být využití půdních prostor. České domácnosti se ale zatím do využívání půdy příliš neženou, a to přesto, že půdu má k dispozici téměř třetina českých rodinných domů či bytů. Z podzimní studie společnosti VELUX vyplývá, že 25 % českých domácností má k dispozici půdní prostor, ale nevyužívá jej. Dalších 10 % pak má místo na půdě upravené k bydlení, ale nebydlí v něm. Pouhá 2 % dotázaných uvádějí, že na půdě bydlí.
Oslabený a stagnující rezidenční trh budou i v letošním roce držet hlavně rekonstrukce. Podpořit modernizace starších budov navíc může od letošního podzimu dotační program Oprav dům po babičce. V tomto programu stát na rekonstrukce starých budov nabízí dotaci až milion korun na komplexní zateplení a mezi žadatele chce rozdělit celkem 40 miliard Kč. Cílem programu je snížit energetickou náročnost starších budov pomocí zateplení, nových oken nebo třeba instalací solárních panelů či tepelných čerpadel. Právě podmínky dotace Oprav dům po babičce stát od letošního ledna vylepšil, zálohovou platbu před vlastní realizací nyní nově provází i možnost výhodného úvěru za „poloviční“ úrok. Smyslem je pomoci s financováním rekonstrukcí starších domů zejména mladým rodinám, které nemají našetřeny statisíce. Úvěry budou úročeny maximálně polovinou aktuální úrokové sazby stanovené ČNB, což v současnosti znamená úrok do 3,4 %. Navíc si příjemci budou moci splácení rozložit až na dvacet let.
Jedním z nejčastějších způsobů využití dotačních programů je rekonstrukce střechy a na ni navazující zobytnění podkroví, což je ideální řešení při hledání dalšího prostoru pro bydlení. „Moderní technologie a materiály umožňují zajistit na půdě dostatečné prosvětlení, příliv čerstvého vzduchu i ideální teplotu,“ říká Ondřej Boreš ze společnosti VELUX. Právě střešní okna jsou jednou z položek, s jejichž pořízením dotace pomůže. A i když se nároky dotačních programů na použité materiály různí, v případě střešních oken VELUX si můžete být jisti, že v nabídce naleznete vhodná střešní okna jak pro nejpřísnější dotaci Nová zelená úsporám – novostavby, tak pro zmíněný program Oprav dům po babičce nebo zjednodušenou verzi NZÚ Light, ve které nově mají nárok na dotaci i rodiny pobírající přídavek na dítě.
Více na www.velux.cz/matejasno