Zahrada

Vertikutátory FIELDMANN: Aku, elektřina nebo benzín?

Na první pohled byste si vertikutátor možná spletli se sekačkou na trávu. A to není jediná podobnost: Protože jde vývoj kupředu, stejně jako u sekaček vás může čekat rozhodování mezi třemi typy pohonů: „Aku, elektřina nebo benzín“? Zastánci elektrického pohonu budou vyzdvihovat hlavně tichý chod, minimální údržbu, ekologické hledisko, nebo nízkou hmotnost. Pro milovníky benzínu je důležitý vysoký výkon a volnost pohybu. U značky FIELDMANN do diskuse výrazně zasáhla i akumulátorová novinka, která nabízí výhody elektrického pohonu, avšak s volností benzínového stroje.  

Zbytky po sekání, ale také odumřelé listy trav a plevelů, které se nestihnou rozložit, tvoří základ travní plsti. Vrstva plsti trávník ucpává, vláha, živiny a kyslík se přes ni ke kořínkům nedostanou.Čím je tedy vrstva travní plsti silnější a trávník hustší, tím je potřebnější pravidelné provzdušnění i vertikutace.

Provzdušňovače jsou stroje, kterénezasahují do země, ale pomocí ocelových pružinek osazených na válci pročešou trávník a odstraní vrchní vrstvu staré plsti a mechu.Odstranění travní plsti trávník provzdušní, a navíc brání šíření plevelů a mechu. Vertikutátory jsou naproti tomu vybavené hřídeli se svisle umístěnými vertikutačními noži. Ty pronikají do země do hloubky pár milimetrů (2–3 mm), čímž oddělují vodorovné travní odnože, povrch kypří a v trávníku tvoří úzké drážky pro snazší pronikání vzduchu, živin a vláhy ke kořenům. Podpoří se tak růst kořenového systému, omlazení a zahuštění trávníku. Univerzální kombinované stroje FIELDMANN disponují jak provzdušňovacím válcem s ocelovými pružinkami, tak válcem s vertikutačními noži.

Akumulátorový: FZV 70905-0

Velkou výhodou akumulátorového vertikutátoru je absence elektrického kabelu, a tedy výrazně vyšší pohodlí při práci. Akumulátorový vertikutátor FIELDMANN FZV 70905-0 zregeneruje během chvilky i rozsáhlejší trávník. Disponuje totiž válcem se šestnácti vertikutačními noži se záběrem 38 cm, objemným sběrným košem (50 l) i velmi dobrým výkonem. Využívá sílu 2 x 20 V baterií, navíc s možností výběru jejich kapacity (2 Ah, 4 Ah a nově také 8 Ah). Nastavení pracovní hloubky se provádí centrálně do pěti pozic v rozmezí od -12 do +6 mm. Vertikutační válec lze snadno vyměnit za válec provzdušňovací s pružinkami, který je součástí balení. Vertikutátor FZV 70905-0 je vybaven moderním bezuhlíkovým motorem s dlouhou životností a téměř nulovými nároky na údržbu. Využívá baterie z programu FAST POWER 20 V, které lze použít do všech strojů z této aku řady. Vertikutátor je dodáván samostatně, bez baterie a nabíječky. Prodejní cena 3.999 Kč. Více ZDE.

Elektrický: FZV 2004-E

Středně velké a méně členité plochy, až do 800 m², kde je v dosahu elektrická zásuvka, jsou ideálním působištěm pro elektrický vertikutátor Fieldmann FZV 2004-E. Má širší záběr sečení, 32 cm, motor s příkonem 1500 W a sběrný koš o objemu 40 l. Je vybaven dvěma výměnnými válci, pomocí kterých zvládne hloubkovou úpravu stejně jako jemnější povrchové provzdušňovací práce. S modelem FZV 2004-E se tedy nemusíte rozhodovat mezi vertikutátorem a provzdušňovačem, budete mít oba najednou. Vertikutační válec s dvaceti noži je vhodné používat alespoň dvakrát ročně. Provzdušňovací válec osazený šestnácti pružinami se používá zhruba po každém třetím sečení. Výměna válců je jednoduchá, čemuž napomáhá i nízká váha vertikutátoru.

Travní plsť spolehlivě končí uvnitř sběrného koše a nemusí se tedy shrabávat. Čtyřicetilitrový koš slibuje delší práci bez přerušení. V nastavení výšky nabízí vertikutátor výběr ze čtyř pozic v rozmezí -12 mm až +4 mm. Prodejní cena 2.499 Kč. VíceZDE.

Benzínový: FZV 6050-B

Benzínový vertikutátor Fieldmann FZV 6050-B s odolným ocelovým šasi má výkonný čtyřtaktní motor OHV 212 cm3, 4,3 kW. Díky jeho síle a pracovnímu záběru 40 cm lze s tímto modelem pohodlně obhospodařit trávník o rozloze až 2000 m2. Vertikutátor je vybaven pracovním válcem s 36 noži pro vertikutaci půdy, válec s pružinami lze dokoupit dodatečně. 

Pracovní hloubku je možné centrálně nastavit do 8 různých úrovní podle opotřebení nožů (-15 až +5 mm). Při dodržení správné hloubky vertikutace nože jemně narušují povrch, a podporují tak růst kořenového systému. Látkový sběrný koš redukující prostupnost prachu pojme až 35 litrů travní plsti a mechu. Kola jsou uložena na kuličkových ložiscích, sklopné madlo usnadní skladování stroje. Komfort při práci zajišťuje měkčený potah madla. Prodejní cena 7.999 Kč. Více ZDE.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..