Pokud jste ještě nestihli prořezat růže, v březnu je vhodný čas. Zahradní architektka Dina Ziková z Jindřichova Hradce poradí, jak při řezu postupovat. Vhodné náčiní jako ostré zahradnické nůžky, ruční pilku nebo pákové nůžky na silnější větve najdete v nabídce značky Fieldmann.
- Řez růží by měl být vždy prováděn ne dále než 5 mm nad pupenem. Měl by být veden lehce šikmo, aby se v něm nedržela voda. Toto pravidlo platí jak v případě jarního řezu, tak i při pozdějším odstraňování odkvetlých květů, nebo při odstraňování suchých větví.
- Je důležité, aby všechny řezy byly prováděny ostrými zahradnickými nůžkami tak, aby nedošlo k poškození výhonů. Vhodné jsou pro tento případ například nové zahradnické nůžky Fieldmann FZNR 1006 nebo FZNR 1007.
Dvoučepelové nůžky v mžiku ustřihnou čerstvé větve
Precizně vybroušené břity nůžek Fieldmann FZNR 1006 umožňují čistý a dokonale přesný střih okrasných rostlin, bylin a větviček, až do průměru 20 mm. Předpokladem dlouhé životnosti těchto dvousečných nůžek je při výrobě použitá nerezová ocel SK5 na čepelích. Tyto pohodlné a lehké nůžky ergonomicky sedí v ruce, což zvyšuje komfort a pevný úchop. Doporučená akční MO cena nůžek Fieldmann FZNR 1006 je 149 Kč. Více na www.fieldmann.cz. V prodeji v síti partnerů značky.
Fieldmann FZNR 1007: Nůžky pro dvě rozteče střihu
Pro stříhání květin a čerstvých mladých výhonků jsou vhodné nůžky Fieldmann FZNR 1007 umožňující nastavení rozevření rukojetí do dvou poloh pro dva průměry střihu. Maximální průměr je 20 mm. Tyto dvoučepelové nůžky vynikají nízkou hmotností a ergonomickým provedením rukojeti. Bezpečnostní zámek snadno obsloužíte jednou rukou. Díky němu je možné nůžky zajistit a bezpečně přenášet i skladovat. Doporučená akční MO cena nůžek Fieldmann FZNR 1007 je 169 Kč. Více na www.fieldmann.cz. V prodeji v síti partnerů značky.
- V případě, že odstraňujete starší silnější větve nebo odumřelé dřevo, budete potřebovat ruční pilku, například Fieldmann FZNR 1310 nebo posuvný model FZNR 1301, případně pákové nůžky na větve.
Zahradní pilka se zasouvací čepelí Fieldmann FZNR 1301
Lehkou zahradní pilku s plně zasouvací čepelí jednoduše složíte a uložíte do kapsy, takže je stále po ruce. Tato prořezávací pila s 160 mm dlouhým rovným ostřím nabízí čistý, hladký řez čerstvého dřeva, především větví při prořezávání stromů. Tvar zubů přitom umožňuje účinný řez s minimální námahou. Rukojeť je ergonomicky tvarována, pilka se snadno a pohodlně drží v ruce. Pokud právě není používána, lze ji jednoduše složit – čepel délky 160 mm je plně zasouvací do rukojeti. Po složení má pilka délku jen 200 mm. Pilku je možné je uchytit za opasek. Doporučená akční maloobchodní cena je 149 Kč. Více na www.fieldmann.cz. Prodej v síti partnerů značky.
Úzká čepel ruční pilky Fieldmann FZNR 1310 prořeže i hustou vegetaci
Fieldmann FZNR 1310 je praktická prořezávací zahradní pilka s pevnou čepelí, jejíž tvar kopíruje tvar větví. To umožňuje vyšší řeznou rychlost s nižší námahou. Rychlosti napomáhá i delší ostří, 240 mm, ošetřené proti korozi. Úzký list pilky umožňuje i prořezávání tam, kde je koruna stromu velmi hustá. Pilka výborně sedí v ruce díky ergonomickému tvaru rukojeti s měkkým povrchem. Celková délka pilky je 410 mm, 240mm čepel lze zasunout do ochranného pouzdra s možností uchycení za opasek. Doporučená akční maloobchodní cena je 249 Kč. Více na www.fieldmann.cz. Prodej v síti partnerů značky.
- Praktické při odstraňování silných větví jsou dvoučepelové pákové nůžky Fieldmann FZNR 1022, díky jejich teleskopické rukojeti dosáhnete dál.
Pákový systém nůžek Fieldmann FZNR 1022 šetří síly
Díky pákovému systému a pevné konstrukci teleskopických nůžek na větve Fieldmann FZNR 1022 vynaložíte při stříhání silných větví, až do průměru 50 mm, jen minimální sílu. Ostré smykové čepele jsou šetrné ke kapilárám rostlin, proto se hodí především na čerstvé větve. Střih je přesný a čistý, zakřivené nože pevně drží stříhaný materiál. Dosah zvyšují robustní výsuvné teleskopické rukojeti s nastavitelnou délkou od 680 mm až do 920 mm. Dlouhé rukojeti navíc zvyšují střižnou sílu. Kovovou konstrukci doplňují držadla s pogumovaným povrchem, které zajistí, že nůžky nebudou ani při zvýšené námaze v rukou klouzat. Doporučená akční MO cena je 549 Kč, více na www.fieldmann.cz. V prodeji v síti partnerů značky.
- Z růží vždy odstraňte staré odumřelé nebo nemocné větve. Při odstraňování odumřelého dřeva stříhejte vždy až na zdravý výhon s bílou dření. Keř je dobré udržovat vzdušný a otevřený světlu, proto je dobré odstranit stonky, které rostou směrem dovnitř do keře. Snažte se stříhat nad spícím pupenem směřujícím ven.
- U mladých nově vysazených růží se doporučuje výrazné zkrácení stonků, čímž se podpoří růst a tvoření postranních výhonů. To však neplatí u popínavých růží. U vzrostlých růží odstraňte všechny staré výhony, které jsou slabé a špatně kvetou a odstraňte pahýly, z nichž nevyrazily v předchozí sezóně nové výhony.
Keřové a záhonové růže
Keřové a záhonové růže obvykle necháváme vyrůst do výšky 1-1,5m, dle kultivaru. U vzrostlých keřů je snahou zachovat hlavní a mladé stonky.
- Důležité je odstranit staré, mrtvé a poškozené větve a větve, které se kříží a rostou směrem dovnitř keře. Rostlinu tak provzdušníme a otevřeme světlu.
- Dalším krokem je potom zkrácení bočních výhonů, které mají nést květy. Obecně platí, že větvičky zkrátíme nad 3. očkem. V případě, že je postranní větvička slabá nebo nemá 3 zdravá očka, provedeme řez až nad zdravým očkem. Snažíme se, aby očko, nad kterým stříháme směřovalo ven z keře. Nemějte obavy z radikálnějšímu řezu. Růži to prospěje, zesílí a krásně pokvete.
- Pamatujte, řez vedeme mírně šikmo a vždy používáme ostré nůžky, pilku nebo pákové nůžky.
Pnoucí růže
Pravidelný řez je velmi důležitý a výsledkem jsou velmi krásné růže. Jako u všeho, pokud pravidelnou péči zanedbáme, může nám taková růže přerůst přes hlavu a práce s ní bude obtížnější.
- Pnoucí růže začínáme stříhat až po třetím roce, aby měly čas zesílit a měly dobře založené nosné stonky. U rostlin, které mají více nosných stonků, se zaměříme na odstranění mrtvého a starého dřeva. To znamená, že obvykle odstraníme jeden nebo dva nejstarší stonky. Obvykle se jedná o poměrně silné stonky, s mnoha postranními slabšími výhony. Snadno je poznáte podle zašedlé šupinaté pokožky. Takové výhony je dobré seříznout nízko u země (cca 15-20 cm). Práci nejsnadněji zvládne ruční pilka nebo pákové nůžky.
- Dále odstraníme větve, které nám nějakým způsobem překážejí – rostou mimo požadovaný tvar, do stran atd. Pak už můžeme stříhat menší boční větve, které zkracujeme na tři očka.
- Kromě řezu budete možná potřebovat růži vyvázat na konstrukci. Zde platí pravidlo, že hlavní stonky směřují vertikálně nahoru a boční stonky se snažíme zahnout do oblouku a vést co nejvíce horizontálně. Dosáhneme tak pěkného vzhledu a podpoří se tím růst kvetoucích výhonů.
- V případě, že vaše růže má jen jeden silný nosný stonek vyvarujte se příliš radikálnímu řezu. Nejlépe je zkrátit stonek jen o 1/3 max. ½, Aby byl zachován dostatek oček, ze kterých potenciálně rostlina založí další nosné stonky.
- U opakovaně kvetoucích pnoucích růží je pak důležité v době kvetení pravidelné odstraňování odkvetlých květů, čímž se podpoří tvorba nových poupat.
- U neremontantních druhů, tedy těch, které kvetou jen jednou do roka, můžete větve s odkvetlými květy ostříhat. Většinou je ale na rostlině necháváme a na podzim tak růži ozdobí dekorativní šípky.
Dina Ziková, zahradní architektka, zikovadina@gmail.com