Zahrada

Sázení česneku

Tato zázračná rostlina má své využití už od starověku. Jeho blahodárné, léčivé účinky už znali staří Číňané, Řekové, Římané. Říká se, že česnek je nad zlato. Proč také? Protože má nespočet pozitivních účinků na náš organismus. Je to například: dokonale nastartuje náš imunitní systém, ochrání nás před nachlazením, virózám, napomáhá při onemocnění horních cest dýchacích, zánětu průdušek, usnadňuje vykašlávání, napomáhá při opakovaným nemocem jako je angína, bolesti v krku, pozitivně ovlivňuje krevní oběh, podílí se na snížení hladiny cholesterolu a mnoho dalšího. Chcete-li si vypěstovat česnek na vašich zahrádkách, musíte znát pár důležitých informací, jak správně postupovat při jeho sázení, ale i slizni. Co je tedy důležité?

Nejvhodnější odrůdy česneku v našich podmínkách

V našich podmínkách je nejvíce rozšířen a používán česnek kuchyňský. Vyskytuje se ve třech odrůdách a to: bílý, fialový, růžový. Bílý se sází na podzim, fialový a růžový v jarním období. Tento česnek má svou specifickou vůni i chuť. Je využíván jak pro své léčebné účinky, tak v gastronomii.

Ideální doba pro sázení bílého česneku

Teď je vhodná doba na sázení česneku. Na půdě neleží souvislá vrstva sněhu a není zmrzlá. Česnek tedy můžete sadit od konce září do sněhu, ale i v jarním období. Další podmínkou pro sázení je vhodná půda.  Mezi dobré půdy patří půda písčitohlinitá, nebo hlubší hlinitá.

Před vysázením

Než začnete s vysazováním česneku, musíte si nejprve vybrat ty nejlepší, zdravé stroužky, které namoříte do přípravku proti škůdcům a houbám. Je to preventivní ochrana, která zabrání k poškození, či úhynu česneku.  Tento přípravek se dá koupit v různých hobby marketech, ale i na internetu, zabývají se touto problematikou. Česnek poté mořte ideálně 6 až 12 hodin. Doba moření se může lišit od typu přípravku mořidla, ale důležité je to, aby česnek byl trochu rozloupán a po ukončení moření se hned vysazoval.

Sázení česneku

Stroužky česneku už máte namořeny a teď je už jen zasadit. Půda by měla být předem obohacena kompostem, nebo přípravky na zvýšení úrodnosti, ale i odplevelena.  Teplota sázení hraje důležitou roli. Proto česnek sázejte při nižších teplotách, pod 9 °C, jelikož vyšší teplota česneku nesvědčí, způsobuje  fuzariovou nemoc(hniloba, odumírání rostliny). Česnek, tedy sázíme 5-8 cm hluboko. Stačí zamáčknout prstem a sází se v jednom řádku po 10 cm. Vzdálenost dalšího řádku by měla být kolem 30cm.

cesnek

Kde sázet?

Sázení česneku by nemělo být na stejném místě, jako předešlou sezónu. Jednak je půda oslabena, ale pokud se v daném místě vyskytl parazit, či houba, v půdě může zůstat i několik let. Platí to nejen pro česnek, ale i cibuli, či pórek.

Následná péče o česnek po sázení

Česnek potřebuje pravidelné odplevelení, ale i pravidelný přísun humusu a vápna. Mezi vhodné přihnojování patří sirnaté hnojiva.  Česnek nepotřebuje příliš vody. Proto pravidelně a mnoho zalévat nemusíte.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..