Okna a dveře

Slunce promění interiér v domov

Každé zařizování interiéru přináší základní otázky a rozhodnutí, jaké dominantní materiály zvolit. Jednou z možných variant je sklo, které domovu dodá elegantní a moderní vzhled, vnese do něj nadčasovost a vytvoří dojem výjimečnosti. Má ale také vedle designu celou řadu funkčních benefitů.

Přirozené světlo zútulní prostor a opticky zvětší místnosti

Orientace nemovitosti na světové strany a s tím spojené množství přirozeného světla v bytě či rodinném domě patří mezi hlavní požadavky, na které se lidé při výběru nemovitosti zaměřují. Denní světlo je tak jedním z významných atributů, díky kterým se místnosti projasní, odlehčí, opticky zvětší a náš domov získá příjemnou, útulnou atmosféru. Není proto důvod obávat se využití skla i pro jeden z klíčových prvků v interiéru, kterým jsou dveře. Skleněné dveře, prosklené dveře a světlíky ale nejsou jen designovým prvkem, přináší také řadu výhod, mezi které patří prosvětlení místností či optické zvětšení prostoru. Kde je dostatek denního světla, není třeba tolik světla umělého. Kromě estetiky a přirozenosti interiéru mají tedy dveře propouštějící světlo i úsporný efekt.

Celoskleněné dveře – od extravagance ke standardu

Vlastností, která celoskleněné dveře odlišuje od všech ostatních typů dveří, je průsvitnost nebo průhlednost. Pro správný výběr je potřeba si stanovit, do jaké místnosti budeme dveře instalovat a co od nich očekáváme. „Pokud chceme místnosti propojit a zároveň zajistit výhled, pak jsou správnou volbou průhledné dveře. Pokud je požadavkem zamezit přímému průhledu do místnosti, ale zároveň zachovat prosvětlení prostoru, pak doporučuji zvolit průsvitné dveře, které se vyrábí z mléčného, pískovaného nebo strukturovaného bezpečnostního skla,“ vysvětluje Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR a.s., která patří mezi největší výrobce interiérových dveří a zárubní v České republice.

Mezi výhody celoskleněných dveří patří bezpochyby funkční oddělení prostor při zachování optického propojení místností. Hodí se například mezi předsíň a obývací pokoj, protože zamezí pronikání chladného vzduchu zvenku do obytné místnosti, ale zachovají v předsíni dostatek přirozeného světla, které celoskleněné dveře ve velké míře propouští. Není ale potřeba bát se celoskleněné dveře použít ani do koupelny. Při použití průsvitných dveří zejména se satinovaným sklem je zachováno soukromí, a navíc sklo nepoškodí vlhkost ani střídání teplot. Mezi nesporné výhody tohoto typu dveří patří také jejich snadná údržba a čištění.

Na trhu je k dispozici velké množství variant celoskleněných dveří. Můžete si zvolit čistý, jednoduchý design, decentní zdobení, nebo můžete popustit uzdu své kreativitě a pořídit si dveře ozdobené celou škálou rýhovaných či pískovaných motivů.

Bezpečnost na prvním místě

Častým důvodem, proč se lidé zdráhají použít ve svém bytě či domě celoskleněné dveře, je strach, že se dveře mohou rozbít a kromě škody způsobit i zranění. Jak vysvětluje Martin Dozrál ze společnosti SOLODOOR, tato obava je zbytečná: „Pro naše celoskleněné dveře používáme bezpečnostní kalené sklo tloušťky 8 mm, které se jen tak nevysype, i když se s dveřmi bouchne trochu důrazněji. Pokud by ale přece jen došlo k jeho narušení, pak se podobně jako autosklo rozsype na drobné neostré úlomky, o které se nelze pořezat.“ Bezpečnostní sklo je zároveň vysoce odolné vůči mechanickému opotřebení, vlhkosti i ušpinění, což ocení nejen rodiny s dětmi a domácími mazlíčky.

„Bezpečnostní sklo lze ale vsadit i do našich prosklených dveří. Pokud se zákazník pro bezpečnostní sklo rozhodne, je použito tvrzené bezpečnostní sklo tloušťky 4 nebo 8 mm, které velmi dobře odolá prudšímu zacházení a bezpečnost je tedy zajištěna i v tomto případě,“ doplňuje Martin Dozrál.

Prosklené dveře umožňují kombinovat materiály

Pokud ale při zařizování interiéru hraje prim kombinování různých materiálů, jsou ideální volbou dveře prosklené, díky kterým lze sklo kombinovat například se dřevem, jeho imitací nebo lakovanými povrchy. Na trhu je v současné době nepřeberné množství nejen materiálů, barev a dekorů dveří, ale také druhů skla – od čirého přes zabarvené až po zdobené. Díky tomu je možné sladit dveře s dalšími prvky interiéru, a vytvořit si tak domov přesně podle představ.

Čiré sklo se hodí spíše k menším, ozdobným plochám na dveřích, které nevedou do místnosti, ve které by mělo být zachováno soukromí. Pro velké prosklené plochy dveří je lepší zvolit bezpečnostní sklo se strukturovaným povrchem. Světlo jím proniká v dostatečné míře a místnost si zároveň zachová svůj charakter, protože skrz dveře není vidět do vedlejších místností.

Světlík jako moderní prvek interiéru

Dveřní světlík je skleněná plocha zasazená do speciálních zárubní, která prosvětluje prostor za dveřmi a zároveň opticky zvětšuje prostor dané místnosti. Použití světlíku umožňuje velmi efektivně pracovat s přirozeným světlem, které pozitivně ovlivňuje kvalitu života. Světlíky je možné nainstalovat po jedné či obou stranách dveří (tzv. boční světlíky) nebo nad dveře (tzv. nadsvětlíky), oba druhy světlíků lze také kombinovat.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..