Ložnice je místnost, ve které tělo načerpá energii, a jako taková musí zajistit ticho, klid a soukromí. Bariérou chránící od rušného dění ve zbytku bytu či domu a zároveň designovým prvkem, který by měl celkový vzhled místnosti vhodně doplňovat, jsou pak správně zvolené interiérové dveře. Brána do dětského pokoje by měla mít velmi podobné parametry jako ta do ložnice. Má ochránit miminko před ruchem a adolescentovi by měla dopřát soukromí. Výběr vhodných interiérových dveří není věda, ale je dobré dbát na určitá pravidla.
Nejsou dveře jako dveře
Dveře do ložnice či dětského pokoje se běžně pořizují na delší dobu, proto je vhodné o jejich vlastnostech přemýšlet s předstihem a kromě typu křídla myslet také na kvalitní zárubeň. Tato kombinace společně s těsněním zajistí, že při otevřeném okně nebude v místnosti vznikat průvan a dojde i k tlumení zvuku. Milovníci detailů ocení i možnost sladit vzhled dveří a zárubně. Vývoj jde dopředu, a tak dnes už existují i bezprahová řešení, která jsou vhodná nejen pro bezbariérové uspořádání interiéru. „Skrytou součástí dveří může být mechanický práh, který se při zavření automaticky vysune a utěsní mezeru mezi podlahou a spodní hranou dveří. Takové dveře pak poskytují dokonalou zvukovou a tepelnou izolaci, aniž by narušovaly rovný povrch podlahy,“ vysvětluje Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR, která se řadí k předním českým výrobcům interiérových dveří a zárubní.
Zahraniční trendy se propisují i do oblasti dveřních křídel a na popularitě získává bezfalcové provedení. Při zavřených dveřích křídlo zapadá do zárubně a vytváří jeden elegantní celek. Opakem je klasické falcové provedení, kde dveře přiléhají k zárubni a jemně vystupují do prostoru. Výrobci myslí i na detaily a nabízí více provedení dveřních hran. Od elegantních oblých přes trendy šikmé hrany až po pravoúhlé i se zpevněnou linií pro praktičnost i design.
Pokud sklo, tak jedině zušlechtěné
Ovšem i takové frekventované téma, jakým je výběr dveří do ložnice, dokáže společnost rozdělit na dva neslučitelné tábory – první, který preferuje plné dveře, a druhý, který do místnosti pustí světlo skrze skleněné výplně. Pro domácnosti jsou vhodná mléčná, satinovaná nebo pískovaná skla, která zajistí soukromí. „Do ložnic doporučujeme použít aspoň čtyřmilimetrové tvrzené sklo. Dětské pokoje by měly mít bezpečnostní výplň o tloušťce osm milimetrů, která odolá, ať už se v pokoji děje cokoli,“ doporučuje Martin Dozrál a dodává: „takové sklo vzniká speciálním postupem – kalením. Díky tomu je odolnější vůči nárazu než sklo nekalené. Pokud k rozbití dojde, skleněná výplň se rozpadne na bezpečné tupohranné úlomky, podobně jako tomu je u autoskel.“
Nejlepší zkouška zátěže – děti a zvířecí mazlíčci
Samotná konstrukce i povrch musí taktéž splňovat vysoké nároky. Při výběru se vyplatí věnovat pozornost materiálům, zvlášť pak termínům jako laminát, fólie a lak. S jejich výběrem poradí odborníci v showroomech, pro orientaci je dobré vědět, že folie je levnější variantou s mnoha dekory, ale je méně odolná. Nejodolnějším materiálem je laminát, který je na rozdíl od dýhy nebo masivu barevně stálejší. „Kvalitní laminát v odpovídajících dekorech a odstínech na pohled vypadá jako dřevo, včetně jeho struktury, ale je nesrovnatelně odolnější. Na běžnou údržbu stačí suchý hadřík, v případě skvrn od barev či fixů lze ale bez obav sáhnout i po technickém lihu či úklidové dezinfekci,“ popisuje výhody Dozrál ze společnosti SOLODOOR. Laminátová úprava odolá i zvířecím drápkům či nárazům hraček. Poslední povrchovou úpravou je lak, jehož výhodou je zejména široká barevná škála. V současnosti i lakované povrchy vydrží standardní zátěž, protože se nanáší ve více vrstvách a vytvrzují se UV zářením. Příkladem jsou povrchy u modelových řad dveří POLAR a RAINBOW v zářivé bílé a elegantní šedé barvě.
Když je na dveře povoleno psát
Praktickým doplňkem dveří do dětských pokojů či kuchyní jsou tabule na křídy či fixy. K dostání jsou také dveře s magnetickou tabulí i malou hliníkovou lištou na umístění psacích potřeb atp. V ložnici se dá nedostatek místa řešit výklopnými háčky či zrcadlovou deskou, která rovněž může být součástí dveří. Praktičnost a bezpečnost by mělo splňovat i kování. Do běžných pokojů se standardně dává klika ve zvoleném designu s uzamykáním. „Do dětského pokoje bych volil dveře buď bez zámku, nebo zámek s pojistkou, který se používá i v koupelnách a jde v případě potřeby odemknout i zvenčí,“ radí Martin Dozrál.
Výrobci dnes zvládnou zkombinovat krásu i kvalitu a nabízí mnoho variant. Kromě prostého designu je dobré orientovat se i v základních technických parametrech, aby byl výběr dveří správný a sloužily svému účelu po řadu let.
SOLODOOR a. s., český výrobce interiérových dveří a obložkových zárubní, vyrobí za rok více než 180 000 dveří a 80 000 zárubní, čímž se řadí mezi největší výrobce na trhu. Je držitelem osvědčení „CZECH MADE“ a označení „Ekologicky šetrný výrobek“. Kromě široké škály produktů nabízí také poradenství a odbornou montáž s pětiletou zárukou na své zboží.
Společnost vznikla před 23 lety, přičemž její kořeny sahají hlouběji do historie dřevařského průmyslu v Sušici, která se celosvětově proslavila výrobou sirek. S více než 220 zaměstnanci patří mezi největší zaměstnavatele v regionu. Výrobky SOLODOOR najdete ve 13 franšízových prodejnách, cca v 80 prodejních studiích či zalistované v nabídce hobbymarketů a také v síti prodejen stavebnin po celé České a Slovenské republice. Společnost využívá nejmodernějších německých a italských technologií, díky kterým vyrábí dveře a zárubně s unikátní oblou hranou a v exkluzivních povrchových úpravách, jež nemají na trhu konkurenci.