Byty

Startovací byty jsou ty nájemní. Smiřme se s tím

Ceny bytů pravděpodobně znovu vystřelí vzhůru. Trend poklesu úrokových sazeb pod 5 procent na sebe nenechá dlouho čekat a ceny nemovitostí na toto budou reagovat. Například mladí lidé by se měli připravit na to, že startovací byty prostě budou ty nájemní. Česká touha po vlastním bydlení pomalu mizí.

Zdražovat budou všechny lokality, některé více, jiné méně. Růst cen v tomto roce bude rychlejší především v atraktivních lokalitách a to rychlostí až dvouciferného růstu. Jednociferného růstu se ale dočkají také reality tzv. second-handové, panelákové byty před rekonstrukcí a rodinné domy se špatným dojezdem do velkých měst.

Vlastní bydlení bude výsada jen vyšší třídy. Nemovitosti v ČR dosáhly nejvyšší úrovně v poměru k průměrné mzdě v Evropě. Průměrný Čech by musel šetřit 15let a více při průměrné mzdě, aniž by utratil jedinou korunu, aby si pořídil průměrný byt. Pro lidi, kteří potřebují bydlení, ať už kvůli stěhování od rodičů, nebo z jiného důvodu, budou mít problém vlastní bydlení sehnat,“ vysvětluje Jakub Veverka, ředitel realitního portálu Videobydleni.cz.

Dostupnost bydlení v ČR může vzrůst jedině při rapidním růstu reálné mzdy. Tedy vyšším růstu bohatství a životní úrovně. Dobrých nemovitostí k bydlení je málo, ale rapidní korekce nás nečeká. Znamená to, že optimista, když počká na lepší výkon české ekonomiky v následujících letech, může se dočkat lepší dostupnosti bydlení. Pesimista si pravděpodobně najde výhodný pronájem, kam „uklidí“ svou rodinu.

Start v nájmu

Startovací byty už jsou a nadále budou ty nájemní. Developeři nebudou chtít na trh vrhat větší množství bytů, a to především z důvodu možného poklesu prodejní ceny. Své rezidenční celky se nyní trendově budou snažit stavět pro nájemní bydlení,“ uvádí Jakub Veverka a dodává, že hlad po vlastním bydlení je typický pro Českou republiku. V jiných zemích ceny nemovitostí dosahují takových cen, že nájemní bydlení je samozřejmost a vlastní bydlení jen výsadou bohatých lidí.

Hypotéky zlevňují

Oproti tomu hypotéky klesají, ale i když si zájemce o vlastní nemovitost chce vypomoci hypotékou, stejně musí mít našetřeno většinou 1M a více a k tomu mít dobrou práci, aby mohl hypotéku splácet. Těchto lidí je na trhu v současné době též omezené množství.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..