Stavební materiály

VELUX loni snížil emise z vlastního provozu o 16 procent, 100 % elektřiny má z obnovitelných zdrojů

Výrobce střešních oken VELUX v loňském roce zajistil pro svou potřebu elektřinu výhradně z obnovitelných zdrojů. Emise z vlastního provozu přitom společně meziročně snížila o 16 %. Loňské snižování uhlíkové stopy je tak plně v souladu s cíli, ke kterým se VELUX zavázal do roku 2030. Kromě snižování emisí společnost loni zaznamenala pokrok i v dalších oblastech společenské odpovědnosti, jako je např. nárůst podílu žen ve vedení, obměna vozového parku na bezemisní vozy či další nárůst recyklovatelnosti obalů, uvádí VELUX ve své letošní zprávě o společenské odpovědnosti.

V roce 2023 si společnost VELUX zajistila 100 % dokumentované elektřiny z obnovitelných zdrojů a zároveň snížila emise z vlastního provozu o 16 % oproti roku 2022.  Emise z vlastních provozů se přitom od roku 2020 snížily o více než polovinu – na 23 000 tun CO2e z předchozích 52 000 tun. Společnost VELUX je tak na dobré cestě ke splnění svého cíle 100% snížení emisí do roku 2030.

„Udržitelnost je pro naše podnikání klíčová, v roce 2023 jsme proto dále plně integrovali udržitelnost do naší firemní strategie. Těší mne další loňské snížení provozních emisí CO2 i splnění cíle 100% výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Dekarbonizace stavebnictví je nezbytná a my věříme, že naše výrobky a řešení k ní mohou přispět. Mám také velkou radost z toho, že jsme zvýšili počet žen ve vrcholovém managementu, každou třetí pozici ve vedení obsazuje žena,“ uvedl při zveřejnění zprávy o udržitelnosti generální ředitel skupiny VELUX Lars Petersson.

Využívání 100 % zdokumentované elektřiny z obnovitelných zdrojů je dosahováno kombinací virtuálních smluv
o nákupu elektřiny z obnovitelných zdrojů (PPA), budováním fotovoltaických elektráren i nákupem certifikátů na elektřinu z obnovitelných zdrojů v zemích, kde PPA zatím nejsou realizovatelné.

VELUX se zároveň soustředí na snižování emisí v rámci celého dodavatelsko-odběratelského řetězce. Emise celého řetězce se loni snížily o 21 %, a to především v důsledku poklesu objemů způsobeného přetrvávajícími pomalými makroekonomickými podmínkami, ale také díky úsilí o nákup a implementaci materiálů s nižšími emisemi uhlíku používaných ve výrobcích VELUX. Cílem je snížit emise v tomto řetězci o 50 % do roku 2030.

Další zajímavosti a milníky z oblasti ekologie a udržitelnosti dosažené v roce 2023:

  • Meziroční nárůst počtu žen ve vyšším managementu o 3 procentní body (na 33 %) a nárůst počtu žen
    ve vedení o 2 procentní body (na 28 %)
  • Všechny primární obaly VELUX pro rezidenční domy jsou nyní v Evropě z 97,03 % recyklovatelné a jsou zcela bez plastů
  • Nárůst podílu bezemisních automobilů v rámci celkového vozového parku o 7 procentních bodů (cíl: 100 % elektromobilů do roku 2030)
  • Úspěšné uvedení nové kolekce rolet do střešních oken vyrobených převážně z recyklovaného obsahu.
  • Společnost VELUX učinila další krok ve svém partnerství se Světovým fondem na ochranu přírody (WWF) a zahájila další dva lesní projekty ve Vietnamu a na Madagaskaru v rámci společného úsilí o snížení a odstranění 4,5 milionu tun CO2 prostřednictvím ochrany a obnovy lesů.
  • Více než 8 000 odborných partnerů navštívilo Living Places Copenhagen, ukázkový koncept budov, který demonstruje možnosti využití dostupných technologií pro výstavbu nízkoemisních domů s optimálním vnitřním klimatem, a to cenově dostupným a rozšiřitelným způsobem.
  • 100 % dřeva s certifikací PEFC/FSC v oknech VELUX pro obytné budovy, což je nárůst z 96 % v roce 2022.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..