Střechy

Střešní rotační ventilační sety

Dlouhodobě vysoká vlhkost v bytě zdraví nepomáhá. Ve vlhkém prostředí se rychleji množí bakterie a roztoči, častěji se zde objevují plísně. Vlhkost z koupání, sušení prádla či vaření je třeba odvést ven, nejlépe přímo z místa jejího vzniku. Účinným způsobem odvodu vlhkosti z domácnosti jsou rotační odvětrávací sety na střechu, které vlhkost doslova „vycucnou“ díky podtlaku, který vytvářejí ve větracím potrubí.

Vlhkost vznikající při běžném provozu domu se vzhledem k často vzduchotěsným oknům v kombinaci s nedostatečným větráním mnohdy v interiéru sráží, třeba na oknech. Jednoduchým řešením odvodu vlhkosti z místa jejího vzniku ven je vyvedení ventilačního potrubí do odvětrávacích komínků na střeše.

Zvláště při větším množství kondenzátu však nemusejí být běžné odvětrávací komínky dostatečně výkonné. Rotační větrací sety od HPI-CZ zajišťují odvod vodních par z místností s vyšší vlhkostí, jako jsou koupelny, prádelny či kuchyně. Rotační hlavice podporuje odvětrání vytvářením podtlaku ve větracím potrubí. Také díky tomu zajišťují zároveň příjemnou cirkulaci vzduchu. Proto se uplatňují i pro větrání místností bez oken, wc, sklepů, půd nebo samotného střešního pláště.

Rotační větrací hlavice využívají ke svému chodu jen vítr. Provoz tedy nic nestojí, navíc je šetrný k životnímu prostředí. Integrovaná malá turbína se otáčí nezávisle na směru větru stále jedním směrem, čímž vytváří v potrubí podtlak. Širší otočná hlavice větracího komínku i průměr 150 mm zajišťuje optimální větrací výkon. Tvar hlavice ale zároveň brání zatečení nebo zavátí sněhu do potrubí. Jako doplněk ventilačních komínků lze pro vybrané odvětrávací sety dokoupit lapač kondenzátu k zachycení zkondenzované vodní páry, který minimalizuje riziko stékání kondenzátu do ventilačního potrubí.

Rotační větrací sety jsou určeny pro šikmé střechy se sklonem od 5°. Díky několika variantám se uplatní pro široké spektrum střešních krytin, vždy dle typu krytiny: Pro profilované plechové krytiny (na výběr nízký profil, vysoký profil a nejvyšší profil), dále pro šindel a rovné plechové krytiny, pro trapézové krytiny a pro betonové krytiny.

Komínky rotačních větracích setů i základny jsou vyrobeny z UV stabilizovaného polypropylenu (PP). Pro zajištění chodu i v těch nejtěžších podmínkách je hlavice opatřena otočným ocelovým mechanismem. Dvojitá kuličková ložiska jsou usazena v olejovém loži. Integrované butylové těsnění zajistí vodotěsnost mezi krytinou a větrací taškou. Barevně se prvek může přizpůsobit krytině: Standardně je v prodeji ve třech barevných odstínech (červená, hnědá a antracit). Další barvy jsou na dotaz. Více o stavebním příslušenství od HPI-CZ na www.hpi.cz

Tip:

Rotační odvětrávací set pro betonové krytiny sedne například na střechu s taškami Bramac Classic nebo KMB Beta. Zajišťuje příjemnou cirkulaci vzduchu a účinně odvádí vodní páry díky tomu, že vytváří podtlak ve větracím potrubí. Součástí jediného balení jsou všechny komponenty odvětrávacího setu: Rotační odvětrávací hlavice, základní taška a příslušný spojovací materiál. Rotační odvětrávací set je vyroben z barevného polypropylenu s vysokou odolností proti povětrnostním vlivům a UV ochranou. Je k dispozici v průměru 150 mm ve standardním červeném, hnědém nebo antracitovém odstínu, navíc ale také v černé, šedé, oxidované červené, zelené nebo šedohnědé. Více na www.hpishop.cz.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..