Obývací pokoj

Tajemství správně osvětleného obývacího pokoje

Osvětlete svůj obývák do dokonalosti pomocí perfektní kombinace závěsných a nástěnných světel a doplněním pokojových lamp. Ale pozor! Vaší návštěvě se od vás pak už možná nebude chtít ani domů.

Vešli jste už někdy do obýváku, který se vám na první pohled zdál pocitově chladný nebo nepříjemný? Problém takových interiérů spočívá v nesprávném osvětlení. Se světlem totiž musíte zacházet opatrně a v obýváku o něm přemýšlet ve třech vrstvách: funkční, pro zdůraznění detailů a všeobecné. Pokud do sebe tyto vrstvy ladně zapadnou, máte vyhráno.  

Funkční osvětlení na prvním místě 

Při výběru osvětlení mějte na paměti základní otázku: „Co v našem obýváku vlastně děláme?“ Podle tohoto klíče vyberte ladící závěsná svítidla tak, aby vám osvětlila stůl, ke kterému usedáte se šálkem kávy nebo si hrajete s dětmi. Naopak ostřejší nástěnnou nebo stolní lampu směřujte k místu, kde si čtete a stojací lampa ať vám posvítí tam, kde si povídáte s přáteli nebo rodinou při návštěvách.  

Světla pro zdůraznění detailů

Pokud vlastníte cenné obrazy, sochy nebo jiná hodnotnější umělecká díla, budete je pravděpodobně chtít ukazovat a obdivovat. Aby výjimečné prvky nezanikly, potřebují také výraznější osvětlení. Nástěnná svítidla perfektně podtrhnou jejich význam a zdůrazní jemné křivky. Jemnými vestavěnými světelnými pásky zas můžete zdůraznit nábytek nebo prostor za televizí. Postranní osvětlení je navíc chytrým způsobem, jak se ubránit přílišnému oslnění a snížit namáhání očí zapříčiněné delším sledováním v tmavé místnosti. 

Lustr nebo minimalistická stropní svítidla?

Do obýváku patří také všeobecné světlo doplňující místa, kde už lampy nedosvítí. S nástupem minimalismu se dostávají do obliby vestavná stropní světla, která váš strop rozzáří a neublíží ani stroze zařízeným interiérům. Dobrým řešením je investovat do světel, u kterých můžete měnit barvu či intenzitu podle nálady a situace. 

Dizajnovým centrem mnoha obývacích pokojů však často bývá i vkusný lustr. Při jeho výběru se možná trochu zapotíte, ale vaše námaha bude stát za to. Nezapomínejte, že lustr nemusí být pouze nástrojem vhodného osvětlení, ale také místem pro dotvoření stylu a atmosféry pokoje. 

1 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..