Finance a pojištění

V zimě roste spotřeba energií. Jak protopit co nejméně?

Náklady za energie v zimě významně rostou. Nejvíce peněz utrácíme za vytápění, které tvoří až 60 % z celkového objemu spotřebovaných energií v domácnosti nebo firmě. Více zaplatí zejména ten, kdo přetápí. Pokud však nepodceníte přípravu, můžete i na poslední chvíli snížit svou spotřebu o desítky procent. Jak na to? 

Správná regulace ušetří až 20 % nákladů

S rychlou regulací topení vám v domácnosti i ve firmě pomohou termostaty nebo inteligentní systémy nabízející široké množství funkcí a programů. Přístroje, které považujeme za inteligentní, řeší problémy s přetápěním a umožňují třeba nastavit topení jen na určitou část dne či pro každou místnost zvlášť. „Každý teplotní stupeň navíc znamená zvýšení spotřeby energie přibližně o 6 %. Pokud teplotu naopak snížíte, můžete za každý stupeň ušetřit téměř 2 500 Kč ročně,“ uvedl Roman Kouba, odborník společnosti E.ON na úspory energie.

Tip: Doporučené teploty jsou v obývacím pokoji a kuchyni 20–22 °C, v ložnici 18–20 °C, v dětském pokoji 20–21 °C, v koupelně 22–24 °C a na chodbě 17–19 °C.

Cirkulaci vzduchu ohrožují závěsy na oknech

Příznivci závěsů možná netuší, že záclony zvyšují spotřebu energií. Platí to v případech, kdy nezakrývají pouze okno, ale také otopné těleso umístěné pod ním. Topení zakryté závěsem nemůže volně předávat teplo do místnosti a právě v tom momentu se může spotřeba zvýšit až o astronomických 40 %.

Pro optimální činnost topného tělesa je nezbytná správná cirkulace vzduchu v místnosti. Pro snížení tepelných ztrát také můžete za topení umístit reflexní fólii, která odráží teplo, zvyšuje výkon topení a šetří energie. Hliníková vrstva fólie navíc umožňuje odrážet teplo požadovaným směrem.

Zajímavost: Víte, že pasivní stavby spotřebují přibližně o 90 % méně tepelné energie než běžné domy?

Staré okno je ztrátovější než nezateplená zeď

Vlastnosti okna a výše tepelných ztrát se odvíjejí především od materiálu použitého rámu a zvolené výplně. Pokud nechcete měnit celá okna, nahraďte jednoduché zasklení za tepelně izolační dvojskla a vhodné těsnění. U dřevěných zdvojených oken snížíte únik tepla až o 50 %. Pokud nechcete okna měnit, zaizolujte je. „Nejen starší okna, ale i dveře zabezpečíte před značnou tepelnou ztrátou vhodným těsněním. Ideální variantou je silikon, který lze do stávajícího rámu nalepit,“ radí Roman Kouba ze společnosti E.ON.

Pozor také na dlouhé větrání, kterým se ztrácí 50–75 % tepla. V zimě proto větrejte krátce a intenzivně zcela otevřenými okny. Absolutně nevhodné je použití mikroventilace.

Včasná revize kotlů předchází rizikům

Majitelé plynových kotlů jsou povinni nechat zkontrolovat svůj spotřebič již před topnou sezónou. Tuto přípravu by neměli podceňovat ani vlastníci zařízení na tuhá paliva. Díky několikaminutové revizi mohou přispět nejen k bezpečnému vytápění, ale také ušetřit tisíce korun. V případě, že kotel neprojde kontrolou, může mít negativní vliv na zdraví členů domácnosti či větší spotřebu, proto raději nechte provést revizi ještě v listopadu, kdy nejsou teploty tak nízké.

Chytrým řešením je také oslovení stávajícího dodavatele, který nabízí adekvátní službu se slevou. „Domácnosti nechávají kontrolu kotlů na poslední chvíli, proto může být v některých lokalitách problémem sehnat technika včas. Naši zákazníci z řad domácností a firem mohou také využít službu E.ON Servis kotlů a získat za necelých 100 korun měsíčně jednoduchý přístup k pravidelné údržbě a kontrolám,“ říká Miloslav Fialka ze společnosti E.ON Energie.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..