Spotřebiče a elektronika

Vrtačku akumulátorový šroubovák nezastoupí

Kdy si na práci vzít akumulátorový šroubovák a kdy už vrtačku? Možná vás také napadá, kde je vlastně hranice mezi těmito dvěma pomocníky. „Rozptyl nářadí v těchto skupinách je skutečně obrovský. Nejmenší vypadají jako klasický ruční šroubovák, jen mají elektrizovaný pohon, největší aku vrtačky si troufnou i na vrtání do betonu,“ říká Lukáš Racek z centrálního servisu značky FIELDMANN v Říčanech a dodává: „Leckde se můžete dočíst, že mezi aku vrtačkou a aku šroubovákem rozdíl není. Já tvrdím, že rozdíl je, a obrovský.“

Odlišnosti mezi aku vrtačkou a aku šroubovákem spočívají podle Lukáše Racka především ve funkcích, které tyto nástroje nabízejí, a v síle, jakou jsou schopné vyvinout. Pokud to zjednodušíme, pak o rozdílu, vypovídá už název: Aku šroubovák je určen k utahování a povolování šroubů. Neporadí si s velkými vruty, protože na ně zkrátka nemá potřebnou sílu. Aku vrtačka se hodí jak se šroubování, tak k vrtání. Je však těžší, mohutnější a do úzkých prostor se mnohdy nevejde.

Nejmenší aku šroubováky vypadají jako obyčejné ruční šroubováky. Vejdou se i do kapsy, dobře padnou do ruky, jsou lehké. Jsou tu, abychom nemuseli točit rukou, sílu čerpají z integrované baterie. Síla je to ale relativně malá, jen kolem 3,5 Nm (newtonmetru), optimální tak na zašroubování malých šroubků. Aku vrtačky, které bez problémů zašroubují vrut do dřeva mohou mít sílu i desetkrát větší.

Utahovací moment, výhoda silnějších strojů

Zmíněnou silou při utahování šroubů je, zjednodušeně řečeno, „utahovací moment“, jeden z technických parametrů akumulátorových šroubováků a vrtaček. Větší síla tak znamená vyšší utahovací moment v newtonmetrech (Nm). „Z toho vyplývá, že čím větší a tlustší šroub mám připravený, tím vyšší je potřebný utahovací moment,“ vysvětluje Lukáš Racek.

K provedení běžné práce ale pochopitelně nepotřebujete nejsilnější šroubovák na trhu. Do měkčího dřeva můžete šroubovat se strojem s hodnotou utahovacího momentu kolem 20-30 Nm. Nastavení utahovacího momentu je výhodou vrtacích šroubováků a vrtaček. Provádí se jednoduše otočným prstencem. Polohy na prstenci značí čísla, kdy vyšší číslo znamená také vyšší utahovací moment.

Vyšší zátěž? Řaďte nižší rychlost

Pokud nastavíme příliš vysoký utahovací moment, strhneme šroub, nebo se vrut „potopí“ do materiálu, zatímco při příliš nízkém stroj přeskakuje a nedošroubujeme hlavičku až do konce. Je tedy třeba hledat optimální krouticí moment podle typu šroubu, nebo materiálu.

„Většina vrtaček mívá volitelné rychlosti, kdy je nižší rychlost spojena s vyšší silou,“ říká Lukáš Racek při pohledu na sortiment šroubováků a vrtaček FIELDMANN a dodává: „Akumulátorové vrtačky mívají i pojistku proti přetížení – při extrémním zatížení se vrtačka vypne, aby nedošlo k poškození motoru. Někteří zákazníci nám posílají vrtačky do servisu s tím, že nefungují. Ale ony fungují, jen je potřeba přepínat na nižší rychlost, která zvládne vyšší zatížení. Je to stejné, jako když do kopce v autě řadíte nižší rychlost.“

Plánujete-li vrtat do měkčích materiálů, do dřeva nebo ytongu, vystačíte s vrtačkou bez příklepu, která bývá levnější. Budete-li ale vrtat do cihelného zdiva, nebo dokonce do betonu, neobejdete se bez vrtačky příklepové. U aku šroubováků je funkce přílepu výjimečná.

Motor s uhlíky nebo bez?

Stejně jako u jiného elektronářadí narazíte na dvě varianty motoru: klasický s uhlíkovými sběrači, kartáči čili s uhlíky, a modernější motor bezuhlíkový. Motory s kartáči vyžadují údržbu: Uhlíky je nutné po opotřebení vyměnit. „Čím více se vrtačka používá, tím rychleji se uhlíky ubrousí,“ říká Lukáš Racek a doplňuje: „Pokud jsou uhlíky nevýměnné, řeší se to výměnou motoru. Takže když budu vrtačku hodně zatěžovat, například hobby model budu používat pro každodenní práci, tak se uhlíky ubrousí a pak je nutné vyměnit celý motor v servisu.“ Výhodou bezkartáčových motorů je tak kromě menší údržby i delší životnost, a zpravidla i vyšší výkon a účinnější využití elektrické energie v porovnání s motorem s kartáči. Podstatou bezuhlíkových motorů je složitější elektronika, která vyvolává magnetické pole na vinutích a dokáže motor roztočit bez uhlíků.

Možnosti upevnění nástrojů

Rozdíl mezi aku šroubovákem a aku vrtačkou tkví také v upevnění šroubovacích, nebo vrtacích nástrojů. Místo sklíčidla mívají aku šroubováky ve špičce šestihranný otvor, kam se vkládají přesně padnoucí bity. U vrtaček pak převládá rychloupínací systém se sklíčidlem, který se však u různých modelů liší průměrem 10 nebo 13 mm. „Většinou si vystačíme s průměrem do 10 mm, kdy do sklíčidla upneme vrtáky od jedničky do desítky,“ popisuje Lukáš Racek a pokračuje: „Pro vrtáky s větším průměrem je určené sklíčidlo 13 mm. U systému s ozubeným věncem, upínáme vrták pomocí kličky.“

Tvary šroubováků a vrtaček

Tvar aku šroubováku může, ale nemusí, připomínat tvar aku vrtačky. Nejmenší aku šroubováky využívají konstrukci navazující na klasický manuální šroubovák. Nevýhodou je nízký krouticí moment, velkou výhodou pak možnost práce v úzkém prostoru. Větší šroubováky mívají tvar „pistolový“. Připomínají tak tvar vrtačky, rozměrově jsou menší.

Zajímavou alternativou jsou aku šroubováky s otočnou rukojetí: Můžete je držet jako pistoli, anebo po přetočení jako rovný nástroj. Důležité je, že i tento typ šroubováku disponuje v rukojeti integrovanou baterií. U většiny silnějších šroubováků a všech vrtaček se na konec rukojeti nasouvá objemná hranatá baterie, která umožňuje vyšší výkon i výdrž těchto strojů. Silnější aku vrtačky mívají boční madlo. Výhodou je hák umožňující upevnit si stroj za opasek na nářadí. Vrtačku či šroubovák máte na dosah, a zároveň ruce volné, například pro bezpečný výstup po žebříku.

Napětí a kapacita akumulátoru

Nejčastěji se dnes v akumulátorech skrývají Li-ion články. Výhodou je jejich delší životnost oproti jiným alternativám, a vyšší napětí. Čím vyšší napětí pak akumulátor má, tím vyšší slibuje výkon i sílu. Napětí se udává ve voltech (V). Akumulátor nejmenšího náčiní tvoří jeden článek (3,6 V), zatímco u baterií 18 V nebo 20 V už je to článků pět. To už má vliv na váhu. Oproti pětičlánkovým bateriím mají stroje s baterií se čtyřmi články (12 V nebo 14,4 V) sice nižší sílu, ale do ruky jsou lehčí. Pracujete-li s nimi půl dne, už je to znát. Kapacita baterie má vliv na délku práce na jedno nabití. Udává se v miliampérhodinách (mAh) nebo v ampérhodinách (Ah). Obvyklá kapacita baterie se pohybuje od 1300 mAh až do 4 000 mAh. Většina výrobců nabízí výběr z více variant, u značky FIELDMANN například seženete v rámci řady s jedním kompatibilním akumulátorem baterii s kapacitou 2000 mAh, 4000 mAh a nově i 8000 mAh.

Protože akumulátor dnes tvoří zhruba polovinu ceny nářadí, zažívají boom systémy s jednou kompatibilní baterií,“ říká Lukáš Racek. Systémy, kdy jeden akumulátor sdílí více různých nástrojů z řady, umožňují ušetřit. „Šetříte penízeza akumulátory: Stačí vám jen jeden. Maximálně dva na střídačku, nebo do páru do větších strojů. Samotné stroje nakupujete dle potřeby už bez baterie i nabíječky,“ dodává Lukáš Racek. A k jednomu typu baterie stačí i jedna nabíječka.

Nabíjení – rychlé i pomalé

Můžete nabíjet pomocí standardní nabíječky nebo rychlonabíječky. I baterie s vyšší kapacitou se díky rychlonabíječce dokážou plně nabít zhruba do jedné hodiny. Běžné nabíječky potřebují na nabití i několik hodin. „Chcete-li tedy akumulátor více využívat, například jej sdílet pro více typů nářadí, určitě doporučuji pořídit dvě baterie na střídání a k tomu rychlonabíječku,“ radí Lukáš Racek. Co se týče nabíjení, oceníte ukazatel nabití: Když po pár dnech vezmete do ruky aku vrtačku, snadno zjistíte, v jakém je baterie stavu – zda vydrží ještě 10 minut nebo hodinu. Některé nejmenší modely ukazatele nemají a disponují jen ukazatelem dobíjení. Některé stroje mají ukazatel na adaptéru, nebo na nabíječce.

Co mají společného?

Šroubováky s vrtačkami pochopitelně i některé funkce sdílejí: Ať už jde o šroubovák nebo vrtačku, většina strojů vám zároveň na práci posvítí: Osvěcuje místo, kde právě pracujete. U všech strojů je samozřejmostí přepínání směru, tedy zašroubovat/vyšroubovat. Uživatel si volí směr, který právě potřebuje. A samozřejmě, úplně nejdůležitější společná věc je absence napájecího kabelu. Ta umožňuje pracovat prakticky kdekoli, bez ohledu na dostupnost elektrické zásuvky.

4x TIP NA AKU

Nejmenší ze všech

Akumulátorový šroubovák Fieldmann FDS 10103 je štíhlý nástroj, se kterým snadno dosáhnete i do úzkých prostor. Nabízí 280 otáček za minutu, což jej činí ideálním pro použití v jemné mechanice nebo elektronice. Šroubovák má pohodlnou ergonomickou rukojeť s měkkým obložením, LED osvětlení pracovní plochy, možnost přepnutí směru otáček a indikátor stavu nabití baterie. Akumulátor plně nabijete pomocí USB-C kabelu přibližně za 1 hodinu.

Více na AKU šroubovák | FDS 10103 | Fieldmann.

Nenechá vás v úzkých

Utáhnout šroubky bez námahy a mozolů či přesně opačný proces zvládnete s akumulátorovým šroubovákem Fieldmann FDS 10102-A. Díky otočné rukojeti navíc z pistolovitého tvaru vytvoříte rovný nástroj, který vás nenechá v úzkých, ani když se potřebujete dostat právě do hůře přístupných užších prostor. Pracovní místo si můžete zpřehlednit díky LED osvětlení, kterým je aku šroubovák vybaven. Lehký akumulátorový Fieldmann FDS 10102-A disponuj e hlavicí se šesti bity umístěnými v zásobníku na otočných ramenech. To umožňuje snadnou výměnu jednotlivých bitů a snižuje riziko jejich ztráty. Šroubovák Fieldmann je napájen Li-Ion baterií (3,6 V/1300 mAh), kterou přiložená nabíječka nabije za 3-5 hodin. O tom, zda je třeba šroubovák znovu nabít, vás informuje LED indikátor stavu baterie. Více na Akumulátorový šroubovák | FDS 10102-A | Fieldmann.

Ve dvou barevných variantách

12V aku vrtačka Fieldmann FDV 10252-A/ 10253-A vyniká mimořádně lehkou baterií, jen 175 g. Akumulátor je navíc zabudovaný v rukojeti, takže o něm ani nevíte. Vrtačka tak nabízí snadnou manipulaci a uživatelské pohodlí, třeba i pro ženy. Ty asi zaujme i možnost výběru ze dvou barevných variant: Model FDV 10253-A září růžovou, model FDV 10252-A je v jarní zelené, barvě značky FIELDMANN.

Aku vrtačka má dostatek energie na vrtání i šroubování díky modernímu Li-Ion akumulátoru 12 V/1300 mAh i výkonnému motoru s dvourychlostní převodovkou. Rychlost pro vrtání zvolíte dle tvrdosti materiálu, kdy vyšší otáčky se nejčastěji uplatní při vrtání do dřeva, nižší pak při vrtání do plastů nebo kovů, a také při šroubování.

Nastavení točivého momentu umožňuje přizpůsobit vrtačku požadavkům širokého spektra materiálů a dostupných šroubů. Aku vrtačka Fieldmann FDV 10252-A/ 10253-A nabízícelkem 22 stupňů točivého momentu pro šroubování, s maximem 25 Nm. Součástí příslušenství je další náhradní akumulátor, takže zatímco s jedním pracujete, druhý můžete nabíjet. Více na Aku vrtačka | FDV 10252-A | Fieldmann a Aku vrtačka | FDV 10253-A | Fieldmann.

Se sdílenou baterií

Akumulátorová 20V vrtačka Fieldmann FDUV 70215-0 s funkcí příklepu dosahuje výkonu díky využití síly akumulátoru ve spojení s elektronickou řídicí jednotkou a nadprůměrným točivým momentem až 60 Nm. Bezuhlíková technologie motoru zajištuje efektivní využití plné kapacity baterie a delší životnost celého stroje. Stroj s ergonomickou rukojetí a přídavným madlemvelmi dobře padne ruky, práci zpříjemní i absence elektrického kabelu, a naopak přítomnost pracovního LED osvětlení. Vrtačka má hák na zavěšení k opasku. Jelikož je vrtačka součástí systému AKU FAST POWER se sdílenou baterií pro více typů nářadí, je v prodeji bez baterie i nabíječky. K vrtačce lze dokoupit akumulátor kapacity 2 Ah, 4 Ah, nebo 8 Ah z řady FAST POWER 20V. Více na Akumulátorová vrtačka | FDUV 70215-0 | Fieldmann.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..