Developeři

Změny interiéru bytu je dobré řešit včas s developerem, vlastní práce se nevyplatí

Pořídit si byt v novostavbě může být výhodná investice, při jeho výběru je ale dobré věnovat zvýšenou pozornost bytovým standardům. Pozdější změny se totiž mohou prodražit.  

„Koupě nového bytu představuje velkou životní investici a lidé se při výběru často nechávají unášet emocemi. Stává se tak, že nevěnují dostatek pozornosti standardnímu vybavení bytů, protože si myslí, že s ním stejně později budou moci sami něco udělat. V některých případech to už ale není možné,“ řekl Tal Grozner, ředitel společnosti Star Group. Podle něho by tak lidé měli požadovat standard odpovídající jejich vkusu a finančním možnostem.

Případné úpravy je pak výhodné řešit přímo s developerem v rámci klientských změn. „Vyjde to mnohem levněji, pokud by totiž klienti řešili změny v bytě sami, věnovali by spoustu času a energie objíždění obchodů a výběru vhodného materiálu. Náročné je také domlouvání řemeslníků a dohlížení na práce. To vše v rámci klientských změn řeší developer, který navíc díky velkému objemu zboží dokáže materiál pořídit výhodněji než v maloobchodech,“ dodal Tal Grozner.

Kdo se pak ke změnám v bytě rozhodne přistoupit, měl by na to developera upozornit co nejdříve. „Platí, že čím dříve klient s developerem začne jednat, tím lépe. Pokud chce například někdo měnit dispozice bytu a tato změna nemá dopad na statiku, tak to lze realizovat pouze na začátku výstavby. Změny, které přepočítání statiky vyžadují, jsou pak možné, jen dokud je projekt ve fázi projektování prováděcí dokumentace. To se dělá v případě, pokud by klient požadoval třeba vířivku na střeše,“ vysvětlil Tal Grozner. V průběhu stavby je možné také měnit velikost otvorů, které se neprojeví na fasádě, tedy například velikost dveří. Změnit lze i rozvod vody nebo odpadů.

Při výběru bytu je důležité se zaměřit také na provedení interiéru, tedy jak jsou například provedeny podlahy. „Každý developer obvykle nabízí několik typů podlah. Když se pak klient rozmyslí, že chce například místo dlažby plovoucí nebo dřevěnou podlahu, tak je to obvykle možné přibližně do poloviny průběhu stavby. Zpracování těchto změn trvá asi čtrnáct dnů,“ doplnil Tal Grozner.

Není dobré podceňovat ani kvalitu vstupních dveří, a to jak do bytu, tak do domu. „Každý developer nabízí různou bezpečnost dveří a kdo nechce nic podcenit, měl by volit bezpečnostní třídu tři a výše. Stejně tak se většina lidí cítí v domě lépe, pokud je u vstupních dveří videotelefon, “ upozornil Tal Grozner.

1 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..