Tipy a trendy

FeelEco radí: Jak na zdravé praní od A do Z?

Ideálním výsledkem naší snahy při praní prádla je čisté a voňavé prádlo – zamysleli jste se někdy také nad zdravotní stránkou? Některé složky přípravků na praní mohou způsobovat podráždění nebo dokonce alergické reakce. Své o tom vědí především lidé s citlivou pokožkou, kteří musí výběru pracích přípravků věnovat zvýšenou pozornost. Prací produkty FeelEco, českého výrobce přírodních produktů pro péči o tělo a domácnost, jsou vyvinuty z nedráždivých kombinací složek, a proto jsou vhodné pro ekzematickou pokožku, osoby s alergiemi i pro citlivou pokožku nejmenších dětí.

Výběr pracího přípravku

V dnešní nabídce najdete nepřeberné množství pracích prostředků a vyznat se mezi nimi může být dost náročný úkol. V honbě za co nejbělejším prádlem či zvýraznění barev pak výrobci do pracích prostředků přidávají různá aditiva, která mohou být zdraví škodlivá, či dokonce toxická. K rizikovým složkám patří také parfémy, konzervanty či optické zjasňovače, které při praní ulpívají na tkanině. Během nošení pak vlivem pocení a otěru mohou pronikat do pokožky, kde mohou způsobovat podráždění.

Pokud jsou tyto látky v častém kontaktu s pokožkou, může docházet k postupnému zvyšování citlivosti imunitního systému a později až k jejich úplné intoleranci. To se následně projeví rozvojem alergické reakce. Používáním kvalitních přírodních produktů lze předejít obtížím a nežádoucím reakcím pokožky, které jsou těmito alergeny způsobeny,“ doporučuje Radek Marták, ředitel výzkumu a vývoje FeelEco. Zároveň dodává, že při výběru je vhodné volit takové produkty, které neobsahují parfémy, konzervanty, alergeny a jiné potenciálně nebezpečné látky. Užitečným vodítkem jsou také certifikáty, které garantují kvalitu i vhodné složení, jako je například certifikace EU Ecolabel.

Řada prostředků na trhu obsahuje např. bronopol, který může způsobovat zarudnutí, otoky či svědění a je toxický pro životní prostředí a směrem ke zdraví zákazníků je prověřován jako endokrinní disruptor. Je také známý jako zdroj formaldehydu, který se řadí mezi toxické složky. Mezi používanými konzervanty můžeme ve složení některých produktů najít iodopropynyl butylcarbamate, který je také potenciálním endokrinním disruptorem. U něj je prokázáno, že je při inhalaci akutně toxický. Použití v pracím prostředku, jehož zbytky mohou ulpět na oblečení a přicházet do kontaktu s větší plochou pokožky, stejně jako v prostředcích na ruční mytí nádobí, není vhodné. Dále lze v produktech na trhu nalézt konzervanty ze skupiny isothiazolinonů, jako je např. MIT či CMIT/MIT, které patří mezi silné kontaktní alergeny. „Ve FeelEco nám záleží na tom, aby naše produkty byly šetrné k přírodě i ke zdraví. Ve skladbě složení produktů dbáme na zdravotní nezávadnost a díky přísně nastaveným standardům v produktech nepoužíváme levné řešení konzervace, i když je nejsnazší a ekonomicky výhodné, ale není v souladu s filozofií značky, a proto v našich produktech najdete jen velmi vytříbené složení konzervace, které neustále následuje nové vědecké poznatky, aby bylo pro zákazníky vždy co nejbezpečnější,“ vysvětluje Radek Marták, ředitel výzkumu a vývoje FeelEco

Co jsou endokrinní disruptory?

European Chemicals Agency definují endokrinní disruptory jako „chemické látky vzbuzující mimořádné obavy, neboť je známo, že vyvolávají rakovinu, mutace a jsou toxické pro reprodukci tím, že mohou narušovat hormonální systém, a tím škodlivě působit na člověka i volně žijící živočichy“ (Zdroj: https://echa.europa.eu/cs/hot-topics/endocrine-disruptors). Mezi endokrinní disruptory patří některé konzervanty a barviva. Tyto látky mohou být běžně obsaženy v konvenčních kosmetických i čisticích produktech. Pokud je pro vás složité prostudovat složení přípravku, doporučujeme dávat přednost ekologickým a přírodním přípravkům, které by tyto látky neměly obsahovat.

Jakým látkám se vyvarovat?

LátkaRiziko
Sodium C10-C13 Alkyl Benzenesulfonate (LABSA)Podráždění pokožky, kontaktní dermatitida a navíc nízká odbouratelnost a znečištění vod
TriethanolaminePodráždění pokožky, kontaktní dermatitida
Sodium Diethylenetriamine Penthamethylene PhosponateZnečištění odpadních vod, nerozložitelné sedimenty s těžkými kovy
styrene/acrylates copolymerNízká odbouratelnost a znečištění vod
ParfumPodráždění pokožky, kontaktní dermatitida
Idopropynyl butylcarbamatePotenciální endokrinní disruptor – hormonálně aktivní látka narušující fyziologické funkce organismu
BronopolZnámý jako zdroj formaldehydu, potenciální endokrinní disruptor, který může způsobovat zarudnutí, otoky či svědění.
BHTAlergické reakce, potenciální karcinogen

Aviváž

Mnozí z nás si s praním spojují především krásnou vůni, a proto si nedokážou představit praní prádla bez aviváže. Ta může vašemu oblečení dodat jemnost, vůni a také se prádlo tolik nemačká a lépe se žehlí. Avšak i u tohoto produktu je potřeba myslet na to, aby složení neobsahovalo žádné nežádoucí látky. U aviváže je problémovou složkou právě parfemace. „Málokdo si uvědomuje, že parfemace obecně jsou komplikovanou směsí neagresivních vonných složek a intenzivně vonících látek, které často mají alergenní povahu a mohou být škodlivé pro naše zdraví, a to především pro jedince s citlivou pokožkou,“ upozorňuje Radek Marták. Pokud tedy na aviváž nedáte dopustit, doporučujeme pečlivě projít složení a vyhnout se produktům s intenzivní vůní.

Jak na skvrny bez chemie?

Pokud máte doma děti, určitě často řešíte skvrny na prádle nejrůznějšího původu. I na to značka FeelEco myslela a vyvinula několik produktů, které se specializují na odstraňování skvrn, aniž by obsahovaly nežádoucí agresivní látky. Základem složení odstraňovačů je speciální formule obsahující 92% podíl přírodního původu bez barviv či jiné agresivní chemie. Složení je maximálně účinné a poradí si s mastnotou, blátem, trávou, ale i dalšími záludnostmi, jako jsou třeba borůvky nebo omáčky. FeelEco odstraňovače skvrn dokonce získaly ocenění Volba spotřebitele 2023, což potvrzuje, že opravdu fungují!

Další tipy pro zdravě čisté prádlo

  • Ověřte si, že do bubnu dáváte správné množství prádla a že ho nepřeplňujete
  • Kontrolujte symboly na vašem oblečení, abyste si ho špatně zvoleným programem nepoškodili
  • Sledujte správné dávkování přípravku
  • Zvolte program, který odpovídá vloženému prádlu
  • Pravidelně čistěte pračku včetně zásuvky na prací přípravky, filtru a těsnění

Tipy FeelEco:

Prací gel Color značky FeelEco má výjimečné složení s 99% podílem přírodního původu. Je šetrný k pokožce i k životnímu prostředí, současně vyniká vysokou účinností při praní, během kterého chrání oblečení a jeho barvy – tuto schopnost potvrdilo i nezávislé testování časopisu dTest. Vysokou kvalitu dokládá i certifikace EU Ecolabel, která hodnotí jak účinnost, tak i ekologickou šetrnost produktu. V jeho složení nenajdete žádné látky živočišného původu, o čemž svědčí získaná certifikace Vegan.

FeelEco – Umění výjimečnosti

Doporučená cena: 219 Kč/1,5 l

Představujeme vám produkt, který zvládne odstranit i ty nejodolnější skvrny a který zároveň bude jemný k citlivé i dětské pokožce – FeelEco Odstraňovač skvrn Baby. Hravě odstraní skvrny od kosmetiky, jídla i trávy, a to na barevném i bílém oblečení. Další předností produktu je jeho hypoalergenní složení, které dokládá hypoalergenní klinický test bezpečnosti HRIPT. Ve složení nenajdete žádné parfémy, konzervanty ani alergeny a přípravek bez obav můžete použít i na oblečení pro miminka. Benefity odstraňovače skvrn potvrdila náročná certifikace EU Ecolabel a certifikace Vegan.

FeelEco – Umění výjimečnosti

Doporučená cena: 109 Kč/200 ml

Hypoalergenní prací gel Baby od FeelEco oceníte nejen při praní dětského oblečení – je vhodný také pro všechny osoby s citlivou pokožkou. Můžete jej použít na praní bílého, barevného i tmavého prádla a v jeho složení najdete 97% podíl přírodního původu. Mezi hlavní aktivní látky patří rostlinné oleje a cukry, které jsou doplněny mýdlem a enzymy pro ochranu barev. Gel je velmi účinný už při nízkých teplotách. Hypoalergenní složení bez alergenů, konzervantů a parfemací potvrzuje i nezávislý klinický test HRIPT a přípravek získal také certifikace EU Ecolabel a Vegan.

FeelEco – Umění výjimečnosti

Doporučená cena: 229 Kč/1,5 l

FeelEco Aviváž na dětské prádlo Baby skvěle změkčuje prádlo a také vám usnadní žehlení. Má pečlivě vyvinuté složení s 97% podílem přírodního původu a neobsahuje parfémy, alergeny ani konzervanty. Aviváž je šetrná k přírodě i pokožce a pomáhá předcházet nežádoucím kožním reakcím. Využít ji lze nejen na praní prádla pro miminka a děti, ale také celou rodinu i osoby, které mají citlivou pokožku.

 FeelEco – Umění výjimečnosti

Doporučená cena: 109 Kč/1 l

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..